• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giuseppe Nisticò

  Przeczytaj także...
  Kalabria (wł. Calabria) – region administracyjny w południowych Włoszech o powierzchni 15 079 km² i 2,09 milionach mieszkańców, ze stolicą w Catanzaro. Graniczy z regionem Basilicata a poprzez Cieśninę Mesyńską z Sycylią.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Komitet Regionów - organ doradczy i opiniodawczy Wspólnot, powołany do życia w 1994 roku na mocy Traktatu o Unii Europejskiej z Maastricht i reprezentujący interesy 250 regionów (do 31.12.2006 r.), na które podzielona jest Unia Europejska.

  Giuseppe Nisticò (ur. 16 marca 1941 w Cardinale) – włoski lekarz, wykładowca akademicki i polityk. Były prezydent Kalabrii, poseł do Parlamentu Europejskiego V kadencji.

  Życiorys[]

  W 1965 ukończył studia medyczne, w 1968 specjalizował się w zakresie neuropsychiatrii. Jako wykładowca akademicki (dochodząc do stanowiska profesora) wykładał na uniwersytetach w Mesynie (od 1976), Catanzaro (od 1982) i na "Tor Vergata" w Rzymie (od 1990). Obejmował liczne funkcje w towarzystwach medycznych, psychiatrycznych i farmaceutycznych.

  Mesyna (wł. Messina) – miasto i gmina we Włoszech, położone w północno-wschodniej części Sycylii, nad Cieśniną Mesyńską. Trzecie pod względem ludności miasto Sycylii - zamieszkuje je 247,5 tys. osób (2005). Mesyna jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Mesyna.Senat (wł. Senato della Repubblica) – izba wyższa parlamentu Republiki Włoskiej. W obecnej formie funkcjonuje od 8 maja 1948 i jest kontynuacją tradycji wcześniejszego Senatu Królestwa (wł. Senato del Regno).

  W 1994 został wybrany do Senatu XII kadencji z ramienia Forza Italia. W tym samym roku objął stanowisko podsekretarza stanu ds. zdrowia w pierwszym rządzie Silvia Berlusconiego. W 1995 objął urząd prezydenta Kalabrii, który sprawował przez trzy lata. W 1998 został wiceprzewodniczącym jednej z komisji w Komitecie Regionów.

  Forza Italia, włoska partia polityczna założona 18 stycznia 1994 r. przez Silvio Berlusconiego, który jest jej przewodniczącym. Ma charakter prawicowo-konserwatywny, należy do EPL - EDEuropejska Partia Ludowa – Europejscy Demokraci – frakcja w Parlamencie Europejskim istniejąca pomiędzy 20 lipca 1999 a 22 czerwca 2009, tj. w okresie VI i VII kadencji.

  Od 1999 do 2004 był posłem do Parlamentu Europejskiego. Należał do grupy Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów. Pracował w Komisji Ochrony Środowiska, Zdrowia i Ochrony Konsumentów. Później powrócił do pracy naukowej.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Curriculum vitae na stronie bta.bg (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poseł do Parlamentu Europejskiego – członek Parlamentu Europejskiego, wybierany na pięcioletnią kadencję. W Polsce w stosunku do członków PE używa się potocznie określenia "europarlamentarzysta", "eurodeputowany" lub "europoseł".
  Rzym (wł., łac. Roma) – stolica i największe miasto Włoch, położone w środkowej części kraju w otoczeniu wzgórz, nad Tybrem, ośrodek administracyjny i polityczny (siedziba prezydenta, ministerstw i urzędów); stolica i główne miasto regionu administracyjno-historycznego Lacjum. Obszar administracyjny 1523 km², liczba ludności 2 748 809 (zespół miejski ok. 3 800 000).
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.