• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giuseppe Maria Sensi

  Przeczytaj także...
  Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Seminarium duchowne (z łac. szkółka roślin, od semen – nasienie, seminis – narybek, latorośl) – w Kościołach chrześcijańskich specjalny dom, w którym kandydaci do stanu duchownego odbywają intensywną formację teologiczną, moralną i naukową.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Giuseppe Maria Sensi (ur. 27 maja 1907 w Cosenza, zm. 26 lipca 2001 w Rzymie) – włoski duchowny katolicki, kardynał, nuncjusz apostolski.

  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.Stolica Apostolska, Stolica Święta (łac. Sancta Sedes, wł. Santa Sede) – siedziba papieży (także papiestwo, władza zwierzchnia papieża w Kościele katolickim wraz z jej instancjami wykonawczymi, stanowiąca suwerenny podmiot prawa międzynarodowego) mieszcząca się w państwie Watykan, który jest z nią połączony unią personalną i funkcjonalną i nad którym sprawuje ona wyłączne zwierzchnictwo oraz suwerenną władzę i jurysdykcję.

  Studiował filozofię i teologię najpierw w miejscowym seminarium duchownym, a następnie prawo na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 grudnia 1929 roku. Po dalszych studiach w Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie, podjął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. W 1934 roku został sekretarzem w nuncjaturze apostolskiej w Bukareszcie, następnie podobne funkcje pełnił w Berlinie, Brukseli i Pradze. Po powrocie do Rzymu był odpowiedzialny w Sekretariacie Stanu za sprawy międzynarodowych organizacji katolickich. W 1955 roku został stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy UNESCO w Paryżu. Wyniesiony 21 maja 1955 roku do godności arcybiskupa tytularnego Sardi. Został następnie nuncjuszem apostolskim w Kostaryce. Od 1956 roku pełnił funkcję delegata apostolskiego w Ziemi Świętej. W latach 1962 - 1967 był nuncjuszem w Irlandii, a następnie w Portugalii do 1976 roku. Brał udział we wszystkich sesjach Soboru Watykańskiego II. Na konsystorzu 24 maja 1976 roku wyniesiony do godności kardynalskiej. Był członkiem Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. W 1987 roku przeszedł na emeryturę.

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Bibliografia[]

 • Wielka Encyklopedia Jana Pawła II, Edipresse Warszawa 2005, ISBN 83-60160-10-4
 • Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.Kongregacja Ewangelizacji Narodów i Krzewienia Wiary (łac. Congregatio pro Gentium Evangelizatione), do 1988 - Kongregacja Rozkrzewiania Wiary (Congregatio de Propaganda Fide), - urząd watykański zajmujący się misyjną działalnością Kościoła katolickiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bukareszt (rum. București) – stolica i centrum przemysłowo-usługowe Rumunii. Leży w południowo-wschodniej części kraju (44°25′N 26°06′E), nad rzeką Dymbowicą.
  Papieska Akademia Kościelna (łac. Pontificia Academia Ecclesiastica) – instytut Kościoła katolickiego z siedzibą w Rzymie, będący miejscem formacji duchownych przygotowujących się do przystąpienia do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Konsystorz (łac. consistorium – zgromadzenie) – zebranie, zgromadzenie określonego gremium w celu rozwiązania ważnych spraw:
  Kongregacja ds. Kościołów Wschodnich (Congregatio pro Ecclesiis Orientalibus) – jest jedną z kongregacji Kurii Rzymskiej, która odpowiada za kontakt z katolickimi Kościołami Wschodnimi. Do jej zadań nalezy rozwiązywanie kwestii konfliktowych między nimi a Kurią, a także rozważa kwestie problemowe (na przykład dotyczące hierarchii). Zakres kompetencji tej kongregacji obejmuje jedynie Kościoły wschodnie i nie ma ona wpływu na Kościół łaciński. Obecnie, od roku 2007, prefektem kongregacji jest Leonardo Sandri.
  Papieski Uniwersytet Laterański, Pontificia Università Lateranense − katolicka uczelnia mająca swoją siedzibę w Rzymie.
  Cosenza – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Kalabria, w prowincji Cosenza. Przez miasto przepływa rzeka Crati.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.