• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giumri - stacja kolejowa

  Przeczytaj także...
  Dżolfa – miasto w Iranie, w ostanie Azerbejdżan Wschodni. W 2006 roku miasto liczyło 4983 mieszkańców w 1365 rodzinach. Leży nad rzeką Araks, w pobliżu granicy z Azerbejdżanem.Język ormiański lub armeński (Հայերեն) – język należący do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem, stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu (De iure: Azerbejdżan), gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji, Iranie, Syrii, Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.
  Tbilisi (gruz. თბილისი, w latach 1845-1936 Tyflis) – stolica i największe miasto Gruzji położone nad rzeką Kurą, zamieszkane przez 1,15 mln osób (aglomeracja 1,5 mln mieszkańców, 2010). Jest głównym kulturalnym, naukowym (Akademia Nauk, Biblioteka Narodowa i liczne uczelnie) i przemysłowym (m.in. produkcja lokomotyw) ośrodkiem Gruzji.

  Giumri (arm: Գյումրիի Երկաթգծի Կայարան) – stacja kolejowa w Giumri, w Armenii. Znajdują się tu 2 perony.

  Węzeł kolejowy w Giumri jest najstarszym i największym w Armenii. Powstał w 1897. Pierwszą linią kolejową było połączenie z Tbilisi w 1899 roku, a następnie przedłużono je do Erywania (w 1902), Kars (w 1902), Dżolfa (w 1906 roku ) i Tabriz. W rezultacie, Giumri stał się ważnym węzłem kolejowego.

  Tebriz (Tebryz, Tabriz) to miasto w północno-zachodnim Iranie, nad rzeką Talche Rud (uchodzi do Jeziora Urmia). Stolica prowincji Azerbejdżan Wschodni. Jest zamieszkane przez 1,4 mln mieszkańców.Erywań (orm.: Երևան [jɛɾɛˈvɑn])) – stolica i największe miasto Armenii. Jeden z głównych ośrodków przemysłowych, naukowych i kulturalnych Zakaukazia.

  Od roku 2013, Dworzec kolejowy Giumri obsługuje regularne połączenia do Erywania i Batumi. Obecnym operatorem stacji kolejowej jest POłudniowokaukazka Kolej.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.
  Batumi (gruz.: ბათუმი) - miasto w południowo-zachodniej Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego, stolica autonomicznej republiki Adżarii. Ludność: 180 tys. (2002). Trzecie co do wielkości miasto kraju. Batumi jest siedzibą Gruzińskiego Sądu Konstytucyjnego .
  Giumri (orm.: Գյումրի) – miasto w zachodniej Armenii, drugie pod względem wielkości miasto w kraju; ok. 120 tys. mieszkańców (1989).
  Kars (orm. Կարս Kars lub Ղարս Ghars, aze. Qars) – miasto w północno-wschodniej Turcji, nad rzeką Kars (dorzecze Araksu). Około 130,4 tys. mieszkańców. W latach 1877-1921 pod panowaniem Rosji. Mozaika narodowościowa ludności odzwierciedlała burzliwą historię miasta. Np. w 1892 r. mieszkało tu 24% Turków, 21,5% Ormian, 15% Kurdów, 14% Karakałpaków, 13,5% Greków, 7% Rosjan i 5% Turkmenów. Głównymi zabytkami są kościół armeński z XI wieku, cytadela z XVI wieku, most z XVIII wieku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.