• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gisborne

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Midway (ang. Midway Islands) – grupa wysp na Oceanie Spokojnym, leżąca około 450 mil morskich (850 km) od głównych wysp Hawajów o powierzchni 6,23 km². Terytorium zamorskie USA. Wyspy obecnie zamieszkuje około 40 pracowników US Fish and Wildlife Service i obsługi (brak stałych mieszkańców). Ich głównym zajęciem jest obsługa komunikacji na Pacyfiku.

  Gisborne (maor. Te Tai-rāwhiti) - miasto portowe w Nowej Zelandii, na wschodnim wybrzeżu Wyspy Północnej, nad zatoką Poverty. Około 45,2 tys. mieszkańców.

  Miasto Gisborne[]

  Zdjęcie satelitarne Gisborne

  Miasto Gisborne jest położone na północnym krańcu Zatoki Poverty. Cypel w formie białego klifu nazywany Young Nick's Head na drugim końcu zatoki jest widoczny z samego miasta. Klify widać na zdjęciu satelitarnym po lewej stronie.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Hodowla zwierząt – zgodnie z ustawą o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 1997 r. Nr 123, poz. 774) w Polsce zespół zabiegów zmierzających do poprawienia założeń dziedzicznych (genotypu) zwierząt gospodarskich, w zakres których wchodzi ocena wartości użytkowej i hodowlanej zwierząt gospodarskich, selekcja i dobór osobników do kojarzenia prowadzony w warunkach prawidłowego chowu.

  Natomiast po prawej stronie na zdjęciu satelitarnym na drugim końcu zatoki znajduje się Wzgórze Kaiti. Z tego wzgórza rozciąga się wspaniały widok na całe miasto.

  Wzniesienie to było pierwszą rzeczą jaką dostrzegła załoga statku kapitana Jamesa Cooka. Miejsce to zostało nazwane tak na cześć jednego z członków załogi, który pierwszy go zobaczył. Znajduje się tu miejsce gdzie Cook stanął pierwszy raz na tej ziemi. Było to 5 października 1769 roku.

  Język maori, maoryski, maoryjski – język, którym posługują się Maorysi, rdzenna ludność Nowej Zelandii. Jeden z trzech języków urzędowych tego państwa (pozostałe to język angielski i nowozelandzki język migowy). Posługuje się nim obecnie około 165 tys. osób. Na ponad 500 tysięcy Maorysów jedynie kilkanaście procent potrafi posługiwać się tym językiem.Ogrodnictwo (hortologia) – wyspecjalizowany dział nauk rolniczych, traktujący o hodowli i uprawie roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych oraz projektowaniu, urządzaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni, czyli architekturze krajobrazu, zwykle charakteryzujący się dużym nakładem środków produkcji, energii, budynków, kosztów, a co za tym idzie – dużą wydajnością. Ogrodnictwo jest jedną z dyscyplin naukowych w obrębie dziedziny naukowej – nauki rolnicze. W Polsce jest pięć uczelni wyższych, na których są wydziały ogrodnicze oraz kilka innych (zarówno publicznych jak i niepublicznych) na których prowadzone są studia na kierunku ogrodnictwo. Wydziały ogrodnicze są na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
  Środkowe Gisborne widziane ze Wzgórza Kaiti

  Miasto wciąż posiada swój urok i jest popularnym punktem wakacyjnym. Do lokalnych gałęzi przemysłu zalicza się rolnictwo, ogrodnictwo, hodowla zwierząt i leśnictwo. Produkcja wina również zalicza się do lokalnej ekonomii.

  Czasami Gisborne jest znane jako 'Miasto rzek', ponieważ w centrum miasta spotykają się trzy różne rzeki.

  James Cook (ur. 27 października/7 listopada 1728 w Marton koło Middlesbrough, zm. 14 lutego 1779 na wyspie Hawaiʻi) – angielski kapitan, żeglarz i odkrywca.Palm Desert – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Riverside. Według spisu ludności przeprowadzonego przez United States Census Bureau w roku 2010, w Palm Desert mieszkało 48 445 mieszkańców.

  Gisborne ma cztery szkoły średnie: Gisborne Boys' High, Gisborne Girls' High, Lytton High i Campion College.

  Dawniej w porcie cumowało bardzo wiele statków. Obecnie port jest domem dla wielu niewielkich kutrów rybackich.

  Nadbrzeżne przedmieścia Gisborne widziane ze Wzgórza Kaiti

  Dużym walorem miasta jest to, że jest w pobliżu piaszczystych plaż takich jak Waikanae czy Midway. Niedaleko od miasta znajduje się plaża Wainui, popularna wśród serfujących.

  Głównymi corocznymi wydarzeniami w mieście są Dawn Raid Beach Day Out, który jest kocertem na otwartej przestrzeni i przyciąga wiele hiphopowych gwiazd oraz drugi z okazji Nowego Roku koncert Rhytmes&Vines, który jest ogromnym koncertem znanych nowozelandzkich zespołów odbywający się w winnicy.

  Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.Ogród botaniczny – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, będący miejscem ochrony ex situ, uprawy roślin różnych stref klimatycznych i siedlisk, uprawy roślin określonego gatunku oraz prowadzenia badań naukowych i edukacji.

  Miasta partnerskie[]

  Wanganui ma trzy siostrzane miasta:

 • Wielka Brytania jedno w Walii a drugie w Szkocji
 • Stany Zjednoczone Palm Desert
 • Przedmieścia Gisborne[]

  Ogrody[]

  Gisborne ma własny ogród botaniczny: Gisborne Botanical Gardens

  W okolicach Gisborne są jeszcze dwa ważne arboreta:

 • Eastwoodhill Arboretum w Ngatapa
 • Hackfalls Arboretum w Tiniroto
 • Wyspa Północna (ang. North Island, maoryski Te Ika-a-Māui) – jedna z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii (druga to Wyspa Południowa). Powierzchnia wyspy wynosi 115 778 km² co daje jej 14 miejsce na świecie. Jest to wyspa kontynentalna. Najwyższym punktem wyspy jest wulkan Ruapehu, który wznosi się na wysokość 2797 m n.p.m..Ogród Botaniczny w Gisborne (ang. Gisborne Botanical Gardens) – publiczny ogród botaniczny w Gisborne, w Nowej Zelandii. Aktualnie ogród botaniczny zajmuje obszar 5,1 hektara.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arboretum, ogród dendrologiczny, dendrarium (łac. arbor, arboris – drzewo) – miejsce, w którym kolekcjonuje i zwykle prowadzi się badania nad drzewami i krzewami. Przy arboretach działają często placówki naukowe badające morfologię, anatomię, ekologię, fizjologię i genetykę roślin drzewiastych oraz możliwości aklimatyzacji gatunków obcych. Arboreta funkcjonować mogą jako placówki samodzielne, ale stanowić też mogą część ogrodów botanicznych o wszechstronnych kolekcjach. Gatunki dawniej nasadzano w kolekcjach arboretów głównie kierując się względami estetycznymi. Współczesne kolekcje gromadzą różne gatunki według kryterium ekologicznego (tworząc grupy o podobnych wymaganiach siedliskowych) lub systematycznego (grupując gatunki i rodzaje spokrewnione).
  Gospodarka leśna - gałąź gospodarki narodowej obejmująca użytkowanie lasu (głównie produkcję drewna) oraz działania związane z utrzymaniem trwałości drzewostanów w warunkach ich eksploatacji: hodowlę, ochronę, utrzymanie i powiększanie zasobów leśnych, a także gospodarowanie zwierzyną leśną. Dodatkowymi elementami gospodarki leśnej są: pozyskiwanie płodów runa leśnego, choinek, roślin leczniczych oraz realizacja pozaprodukcyjnych funkcji lasu, związanych z ochroną powietrza, wód i gleby.
  Wino – napój alkoholowy uzyskiwany w wyniku fermentacji moszczu z winogron. Proces ten nosi nazwę winifikacji. Proces produkcji jest skomplikowany i ulega modyfikacjom w zależności od producenta i rodzaju wina.

  Reklama