• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Girolamo Grimaldi

  Przeczytaj także...
  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.Internuncjusz apostolski – stały szef misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, a jednocześnie przedstawiciel dyplomatyczny papieża jako głowy Kościoła rzymskokatolickiego w państwie, z którym Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Zgodnie z konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych internuncjusz jest szefem misji dyplomatycznej w tzw. drugiej klasie. Jego ranga odpowiada zatem randze posła, a co za tym idzie w protokole dyplomatycznym (precedencji) ustępuje pierwszeństwa wszystkim szefom misji w pierwszej klasie takim jak ambasadorowie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Girolamo Grimaldi (1674-1733) – opat Santa Maria, arcybiskup Edessy, dyplomata watykański i kardynał.

  Nuncjusz apostolski (wł. nunzio apostolico) – legat papieski pełniący równocześnie stałą misję dyplomatyczną. Stały szef misji dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pierwszej klasy, a jednocześnie przedstawiciel dyplomatyczny papieża jako głowy Kościoła Rzymskokatolickiego w państwie, z którym Stolica Apostolska utrzymuje stosunki dyplomatyczne. Ranga nuncjusza odpowiada randze ambasadora, a w niektórych krajach, m.in. w Polsce, nuncjusz jest zwyczajowo dziekanem korpusu dyplomatycznego.Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  W latach 1706-1712 internuncjusz apostolski w Brukseli, w latach 1712-1721 nuncjusz apostolski w Polsce. Od 1721 nuncjusz apostolski w Wiedniu. Od roku 1730 kardynał.

  Bibliografia[]

 • GRIMALDI, GIROLAMO.
 • Girolamo Grimaldi • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.