• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giro dell'Emilia

  Przeczytaj także...
  Costante Girardengo (ur. 18 marca 1893 w Novi Ligure, zm. 9 lutego 1978 w Cassano Spinola) – włoski kolarz szosowy i torowy, srebrny medalista szosowych mistrzostw świata i dwukrotny zwycięzca Giro d’Italia.Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Giro dell'Emiliakolarski wyścig jednodniowy, rozgrywany we Włoszech od 1909 roku. Odbywa się co roku w październiku. Zaliczany jest do cyklu UCI Europe Tour, w którym posiada kategorię 1.HC. Uznawany jest za jeden z najważniejszych wyścigów klasycznych we Włoszech.

  Emilia-Romania (wł. Emilia-Romagna) – region administracyjny w północnych Włoszech, położony nad Morzem Adriatyckim. Region graniczy na północy z Lombardią i Wenecją Euganejską, na zachodzie z Ligurią i Piemontem, a na południu z Toskanią, Marche i San Marino. Stolicą regionu jest Bolonia.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Jego trasa wiedzie wokół Bolonii, w regionie Emilia-Romagna. Rekordzistą pod względem zwycięstw jest Włoch, Costante Girardengo, który aż pięciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium.

  Bolonia (wł. Bologna) – miasto w północnych Włoszech, położona jest między Padem a Apeninami na wysokości 54 m n.p.m. Stolica regionu Emilia-Romania.

  Lista zwycięzców[]

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna
 • Giro dell'Emilia na stronie memoire-du-cyclisme.net
 • Dotychczasowi zwycięzcy na stronie cyclingarchives.com
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.