• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giro d'Italia 2012  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Alexander Kristoff (ur. 5 lipca 1987 w Oslo) – norweski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej drużyny Team Katusha. Brązowy medalista olimpijski.Joaquim Rodríguez Oliver (ur. 12 maja 1979 w Parets del Vallès) – hiszpański kolarz szosowy, dwukrotny medalista mistrzostw świata, trzykrotny zwycięzca UCI World Tour oraz mistrz Hiszpanii. Jeździ w barwach Team Katusha, a do zawodowego peletonu należy od 2001 roku.
  Bonifikaty[]

  Na finiszu większości z etapów przewidziane są bonifikaty czasowe dla trzech pierwszych zawodników. Wynoszą one odpowiednio:

  1. miejsce – 20 sekund
  2. miejsce – 12 sekund
  3. miejsce – 8 sekund

  oraz lotne sprinty (1 na każdym etapie): 6, 4, 2 sekund

  Wyjątkiem od tej reguły są etapy: 1. i 21. (jazda indywidualna na czas) oraz 4. (jazda drużynowa na czas), a także etapy: 14., 15., 17., 19. i 20.

  Alex Rasmussen (ur. 9 czerwca 1984 w Svendborg) – duński kolarz szosowy i torowy, srebrny medalista olimpijski, sześciokrotny medalista mistrzostw świata. Zawodnik profesjonalnej grupy Garmin-Sharp.Tomasz Marczyński (ur. 6 marca 1984 w Krakowie) - polski kolarz szosowy, mistrz Polski w wyścigu ze startu wspólnego (2007, 2011) i jeździe indywidualnej na czas (2011).

  Klasyfikacja górska
  Na trasie znajduje się:

 • 8 premii górskich 4 kategorii, punktowanych: 3-2-1 pkt
 • 11 premii górskich 3 kategorii, punktowanych: 5-3-2-1 pkt
 • 10 premii górskich 2 kategorii, punktowanych: 9-5-3-2-1 pkt
 • 9 premii górskich 1 kategorii, premiowanych: 15-9-5-3-2-1 pkt
 • 1 premia specjalna – Przełęcz Stelvio, punktowana: 21-15-9-5-3-2-1 pkt
 • Klasyfikacja sprinterska

  Lampre-Merida (Kod UCI: LAM) – profesjonalna włoska grupa kolarska, utworzona w 1990. Menadżerem grupy jest była gwiazda włoskiego kolarstwa, Giuseppe Saronni. W sezonie 2003-2004 przyjęła nazwę Lampre-Cafita, jednak szybko wróciła do swojej poprzedniej nazwy. W latach 2006-2008 w barwach drużyny ścigał się Polak, Sylwester Szmyd, a obecnie ściga się tam Przemysław Niemiec. Obecnie liderami zespołu są Damiano Cunego i Michele Scarponi. Kolarze używają rowerów Merida i osprzętu Campagnolo i Diadora.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  Finisze etapów, punktowane: 25, 20, 16, 14, 12, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 pkt

  Etapy[]

  Etap 1 – 5 maja 2012: Herning – 8,7 km[]

  Wyścig rozpoczął się krótką jazdą indywidualną na czas. Najlepszy czas uzyskał Amerykanin Taylor Phinney (BMC Racing Team), pokonując 8,7 km w czasie 10' 26". O 9 sekund wyprzedził drugiego Gerainta Thomasa (Sky Procycling) i o 13" Alexa Rasmussena (Garmin-Barracuda). Przez długi czas na prowadzeniu utrzymywał się Litwin Ramūnas Navardauskas (także (Garmin-Barracuda), w końcówce został jednak pokonany przez najlepszych czasowców i ostatecznie zajął 6. miejsce. Najwyżej z Polaków sklasyfikowany został Maciej Bodnar, który stracił 28 sekund do zwycięzcy. Dało mu to 15. miejsce. Na przebieg etapu, jak wcześniej przewidywano, nie wpłynął silny wiatr. Jedyną trudność na trasie stanowiły liczne zakręty wymagające dużej sprawności technicznej. Do następnego etapu, w różowej koszulce lidera przystąpił Phinney.

  Przemysław Niemiec (ur. 11 kwietnia 1980 w Oświęcimiu) – polski kolarz szosowy, olimpijczyk, wychowanek Sokoła Kęty, zawodnik włoskiej drużyny UCI ProTour Lampre-Merida.UCI World Tour 2012 to 4. edycja cyklu najważniejszych wyścigów kolarskich w 2012 roku. Miał najwyższą kategorię wyścigów szosowych na świecie. Seria rozpoczęła się 17 stycznia w Australii wyścigiem Tour Down Under, a zakończyła 14 października ostatnim etapem wyścigu Dookoła Pekinu w Chinach. Najważniejszy wyścig kolarski w Polsce - Tour de Pologne także znalazł się w programie.

  Etap 2 – 6 maja 2012: Herning > Herning – 206 km[]

  Całkowicie płaski etap zakończył się finiszem peletonu i zwycięstwem Mistrza Świata Marka Cavendisha (Sky Procycling). Brytyjczyk wyprzedził Matthew Gossa (Orica-GreenEDGE) i Geoffreya Soupe'a. Na zakręcie przed ostatnią prostą doszło do kraksy, spowodowanej przez Theo Bosa (Rabobank). Oprócz winowajcy ucierpiał również Alexander Kristoff (Team Katusha), nie odniósł on jednak poważniejszych obrażeń. Koszulkę lidera, pomimo problemów z rowerem na 8 km przed metą, zachował Phinney.

  Przełęcz Stelvio (wł. Passo dello Stelvio; niem. Stilfser Joch, 2757 m n.p.m.) – najwyższa przejezdna przełęcz we włoskich Alpach Wschodnich.Ramūnas Navardauskas (ur. 30 stycznia 1988) – litewski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Garmin-Sharp, brązowy medalista mistrzostw świata w 2015 roku.

  Etap 3 – 7 maja 2012: Horsens > Horsens – 190 km[]

  Kolejny płaski etap, po finiszu całego peletonu i kraksie na ostatnich metrach, padł łupem Matthew Gossa. Australijczyk finiszował przed Juanem Jose Haedo (Team Saxo Bank) i Tylerem Farrarem (Garmin-Barracuda). Wypadek, jaki wydarzył się w końcówce wzbudził wiele kontrowersji. Spowodowany został przez Roberto Ferrariego (Androni-Giocattoli), naraził zdrowie wielu kolarzy. Włoch ruszył do sprintu po przekątnej, wjeżdżając tym samym na tor jazdy innych zawodników. Na ziemi znaleźli się m.in. Cavendish i Phinney. Ferrari, który etap ukończył na 9. miejscu został ostatecznie cofnięty na koniec stawki, nałożono na niego karę 200 franków szwajcarskich i odebrano 25 punktów w klasyfikacji punktowej. Liderem pozostał Phinney.

  Omega Pharma-Quick Step (Kod UCI: OPQ) – belgijska grupa kolarstwa zawodowego. Drużyna powstała w 2003 ze składu drużyn Domo-Farm Frites i Mapei-Quick Step, która została rozwiązana pod koniec 2002, po wycofaniu się firmy Mapei ze sponsorowania kolarstwa.Taylor Phinney (ur. 27 czerwca 1990 w Boulder) – amerykański kolarz szosowy i torowy, czterokrotny medalista torowych i dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata. Zawodnik grupy UCI World Tour BMC Racing Team.

  Etap 4 – 9 maja 2012: Werona > Werona – 33,2 km[]

  Po dniu przerwy i przelocie do Włoch, w Weronie rozegrano drużynową jazdę na czas. Na trasie najlepiej poradził sobie amerykański zespół Garmin-Barracuda, a kolarz tego zespołu, Ramūnas Navardauskas został nowym liderem wyścigu. 5 sekund do zwycięzców straciła rosyjska Katusha, a 22 sekundy kazachska Astana. W klasyfikacji generalnej doszło do sporych przetasowań. Najwyższe miejsce wśród przedstartowych faworytów zajął Joaquim Rodríguez (Team Katusha) ze stratą 30 sekund do lidera,a największą stratę poniósł John Gadret, po 4. etapie notując czas o 2' 43" gorszy od lidera.

  Pro Team Astana (Kod UCI: AST) – zawodowa kazachska grupa kolarska założona w 2007 (w poprzednich latach występowała jako ekipa szwajcarska albo luksemburska).Team Saxo-Tinkoff (kod UCI: TST) – duńska drużyna kolarska, której dyrektorem jest były zwycięzca Tour de France, Bjarne Riis. Głównym sponsorem od 2009 jest Saxo Bank, natomiast przed Tour de France 2012 drugim sponsorem tytularnym został Tinkoff Bank.

  Etap 5 – 10 maja 2012: Modena > Fano – 199 km[]

  Kolejnym z serii płaskich odcinków, tak jak poprzednie zakończył się finiszem całego peletonu. Po raz drugi najlepszy okazał się Mark Cavendish i po raz drugi wyprzedził Matthew Gossa. Trzecie miejsce wywalczył Daniele Bennati (RadioShack-Nissan-Trek). Koszulkę lidera utrzymał Ramūnas Navardauskas.

  Geraint Thomas (ur. 25 maja 1986 w Cardiff) – brytyjski kolarz torowy i szosowy. Jest Walijczykiem, jeździ w barwach profesjonalnej drużyny Sky Procycling.John Gadret (ur. 22 kwietnia 1979 w Epernay) – francuski kolarz szosowy i przełajowy, zawodnik profesjonalnej grupy Ag2r-La Mondiale.

  Etap 6 – 11 maja 2012: Urbino > Porto Sant' Elpidio – 210 km[]

  Pagórkowaty etap stał się areną pierwszych zmagań o maglia azzurra i prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Na samym początku zawiązała się 15-osobowa ucieczka. Znaleźli się w niej m.in. Michał Gołaś, Pablo Lastras, Miguel Ángel Rubiano, Adriano Malori. Przewaga grupy błyskawicznie rosła, przekraczając momentami 8 minut. Pierwszym górskim sprawdzianem była premia drugiej kategorii - Passo della Capella, podjazd, którego nachylenie sięgało momentami 16%. Kolarzom życia nie ułatwiał fakt, że znaczna jego część biegła po nawierzchni szutrowej. Po ataku na szczycie, pierwsze punkty zgarnął Rubiano, wyprzedzając Gołasia. Uciekająca grupa zaczęła się dzielić - najpierw na zjeździe upadł Lastras (zabrany do szpitala), a z przodu z przewagą ok. 5 minut zostało ośmiu zawodników. Peleton nie był konsekwentny i różnica wzrosła do 7 minut.

  Orica GreenEDGE (Kod UCI: OGE) – australijska drużyna kolarska powstała w styczniu 2011. W kwietniu 2012 drugim sponsorem tytularnym została australijska firma Orica. Kontrakt ma obowiązywać przez trzy lata.Sky Procycling – zawodowa grupa kolarska, mający siedzibę w Wielkiej Brytanii. Drużyna powstała w 2009 roku i finansowana jest przez firmę British Sky Broadcasting, stacji telewizyjnej Ruperta Murdocha. W sezonie 2012 nazwa zespołu została zmieniona z Sky Professional Cycling Team na Sky Procycling.

  Ucieczka dojechała do ostatniej górskiej premii (Montegranaro) w następującym układzie: na przedzie szarżujący Kolumbijczyk, 50 sekund za nim czwórka zawodników: Gołaś (Omega Pharma), Malori (Lampre-ISD), Benedetti (TeamNetApp) i Diaczenko (Astana). Kolarze ścigający Rubiano nie byli w stanie przeprowadzić skutecznego kontrataku, co pozwoliło solidnie zmęczonemu uciekinierowi na odniesienie etapowego triumfu i zdobycie upragnionej maglia azzurra. W tym samym czasie, peleton za sprawą zawodników grupy Garmin zmniejszył różnicę. Czwórka wpadła na metę 1:10 za Kolumbijczykiem, Malori na finiszu ograł Gołasia. 41 sekund potem przyjechała grupa zasadnicza.

  Geoffrey Soupe (ur. 22 marca 1988 w Viriat) – francuski kolarz szosowy, młodzieżowy wicemistrz Europy, młodzieżowy mistrz Francji.Garmin-Sharp (Kod UCI: GRS) – amerykańska drużyna kolarska należąca do UCI ProTeams. Grupa powstała w roku 2007 i początkowo brała udział głównie w imprezach rozgrywanych w USA, ale również w UCI Europe Tour.

  W wyniku tych różnic czasowych, maglia rosa przywdział Malori, a wiceliderem wyścigu został Gołaś.

  Etap 7 – 12 maja 2012: Recanati > Rocca di Cambio – 205 km[]

  Etap 8 – 13 maja 2012: Sulmona > Lago Laceno – 229 km[]

  Etap 9 – 14 maja 2012: San Giorgio del Sannio > Frosinone – 166 km[]

  Etap 10 – 15 maja 2012: Civitavecchia > Asyż – 187 km[]

  Etap 11 – 16 maja 2012: Asyż > Montecatini-Terme – 258 km[]

  Etap 12 – 17 maja 2012: Seravezza > Sestri Levante – 155 km[]

  Etap 13 – 18 maja 2012: Savona > Cervere – 121 km[]

  Etap 14 – 19 maja 2012: Cherasco > Cervinia – 205 km[]

  Etap 15 – 20 maja 2012: Busto Arsizio > Lecco-Pian dei Resinelli – 169 km[]

  Etap 16 – 22 maja 2012: Limone sul Garda > Falzes-Pfalzen – 174 km[]

  Etap 17 – 23 maja 2012: Falzes-Pfalzen > Cortina d' Ampezzo – 187 km[]

  Etap 18 – 24 maja 2012: San Vito di Cadore > Vedelago – 139 km[]

  Etap 19 – 25 maja 2012: Treviso > Alpe di Pampeago – 197 km[]

  Etap 20 – 26 maja 2012: Caldes-Val di Sole > Przełęcz Stelvio – 217 km[]

  Etap 21 – 27 maja 2012: Mediolan – 30 km[]

  Posiadacze koszulek po poszczególnych etapach[]

  Cannondale – włoska zawodowa grupa kolarska, której dyrektorem jest Roberto Amadio. Dyrektorami sportowymi są Mario Scirea, Mario Chiesa, Paolo Slongo, Stefano Zanatta, Dario Mariuzzo. Głównym sponsorem, od którego pochodzi nazwa drużyny, jest amerykański producent rowerów – Cannondale Bicycle Corporation. Poprzedni sponsor tytularny Liguigas wycofał się ze sponsorowania kolarstwa z końcem sezonu 2012.Vacansoleil-DCM - holenderska profesjonalna grupa kolarska założona w roku 2005. Początkowo brała udział w wyścigach z kalendarza UCI Europe Tour. Jako zawodowa grupa kolarska zadebiutowała w roku 2009.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  84. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym – mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym, odbyły się w stolicy Danii Kopenhadze w dniach 19–25 września 2011 roku. Po raz pierwszy od mistrzostw świata w Weronie w 2004 roku rozegrane zostały konkurencje juniorek i juniorów.
  Daniele Bennati (ur. 24 września 1980 w Arezzo) – włoski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej ekipy Team Saxo-Tinkoff.
  Miguel Ángel Rubiano Chávez (ur. 3 października 1984 w Bogocie) – kolumbijski kolarz szosowy, zawodnik grupy UCI Professional Continental Teams Androni Giocattoli.
  Sylwester Szmyd (ur. 2 marca 1978 w Bydgoszczy) – polski kolarz szosowy, zawodnik hiszpańskiej ekipy UCI World Tour Movistar Team.
  Maciej Bodnar (ur. 7 marca 1985 w Oławie) – polski kolarz szosowy, mistrz i reprezentant Polski, specjalizujący w się jeździe indywidualnej na czas, zawodnik profesjonalnej grupy Cannondale. Olimpijczyk z Londynu (2012).
  DaniaKrólestwo Danii (duń. Kongeriget Danmark) – państwo położone w Europie Północnej (Skandynawia), najmniejsze z państw nordyckich. W jej skład wchodzą też formalnie Grenlandia oraz Wyspy Owcze, które posiadając szeroką autonomię tworzą z kontynentalną Danią Wspólnotowe Królestwo Danii (Rigsfællesskabet). Dania graniczy od południa z Niemcami, zaś przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją.
  Michał Kwiatkowski (ur. 2 czerwca 1990 w Chełmży) – polski kolarz szosowy. Drużynowy mistrz świata w jeździe na czas w barwach Omega Pharma-Quick Step. Mistrz Europy i świata w kategorii juniorów. Medalista mistrzostw Polski seniorów na szosie i na torze. Olimpijczyk z Londynu (2012).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.