• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gino Bartali

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Klasyk (wyścig klasyczny, wyścig jednodniowy) – wyścig kolarski, który odbywa się w ciągu jednego dnia (od startu do mety). Długość takiego wyścigu może się znacznie różnić, generalnie jednak w sporcie zawodowym wynosi ok. 250 km, choć zdarzają się wyścigi nawet do 400 km długości.
  Züri-Metzgete (do 2003 Meisterschaft von Zürich – Mistrzostwa Zurychu) – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich. Inauguracja miała miejsce w 1914 roku, a pierwszym zwycięzcą został Szwajcar Henri Rheinwald. W 1989 roku Mistrzostwa Zurychu weszły w skład nowo powołanego cyklu indywidualnego Pucharu Świata. W 2005 roku wyścig wchodził w skład po raz pierwszy organizowanego cyklu ProTour. 1 grudnia 2005 roku Unia Kolarska skreśliła klasyk w Zurychu z kalendarza ProTour.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Gino Bartali (ur. 18 lipca 1914 w Ponte a Ema k. Florencji, zm. 5 maja 2000 w Ponte a Ema) – jeden z najbardziej utytułowanych i najpopularniejszych włoskich kolarzy szosowych. Dwukrotnie wygrał Tour de France i trzykrotnie Giro d’Italia.

  Giro d’Italia (Wyścig dookoła Włoch) – drugi z największych kolarskich wyścigów świata (za Tour de France i przed Vuelta a España). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Gino Bartali, kolarz zawodowy od 1935 do 1953 roku, był jednym z najlepiej wspinających się kolarzy w swoich czasach. Siedmiokrotnie wygrywał klasyfikację górską w Giro. Trzykrotnie (1936, 1937 i 1946) wygrywał też klasyfikacje łączną w tym wyścigu. W 1938 Bartali po raz pierwszy odniósł sukces w Tour de France. W najlepszym wieku do ścigania musiał przerwać swoją karierę z powodu II wojny światowej. W 1948 roku powrócił na trasę Touru i po 10. latach wygrał „Wielką Pętlę” z przewagą ponad pół godziny nad drugim zawodnikiem, Brikiem Schotte.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Kariera Bartaliego była naznaczona konkurencją z pięć lat młodszym Campionissimo Fausto Coppim. Rywalizacja ta podzieliła wielkie rzesze włoskich fanów na dwa obozy: „Bartalistów” i „Coppistów”. W 1949 roku Bartali, liczący już wtedy 35 lat, przegrał z Fausto w trakcie Tour de France.

  Albéric "Briek" Schotte (ur. 7 września 1919 w Kanegem - zm. 4 kwietnia 2004 w Kortrijk) – belgijski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny złoty medalista szosowych mistrzostw świata.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Gino Bartali czterokrotnie zdobył tytuł Mistrza Włoch w kolarstwie szosowym i dominował w najważniejszych włoskich klasykach: 4 razy wygrał w Mediolan-San Remo i trzykrotnie w Giro di Lombardia.

  W 2012 r. instytut Jad Waszem uhonorował Bartalego tytułem „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” za pomoc w uratowaniu ponad 800 Żydów w 1943 r. Bartali w ramach 380-kilometrowego treningu przewiózł w ramie swojego roweru zdjęcia i fałszywe dokumenty, które pozwoliły na uratowanie wielu niewinnych ludzi. Dodatkowo, nie wahał się ukrywać wyznawców judaizmu w swoim domu, a także współpracować z duchownymi przy organizacji przerzutów poszukiwanych do Szwajcarii.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Mediolan-San Remo, wł. Milano-Sanremo – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w marcu; nazywany niekiedy "wiosennymi mistrzostwami świata".

  Ważniejsze zwycięstwa[ | edytuj kod]

 • 2 × Tour de France (1938, 1948)
 • 3 × Giro d’Italia (1936, 1937, 1946)
 • 4 × Mediolan-San Remo (1939, 1940, 1947, 1950)
 • 3 × Giro di Lombardia (1936, 1939, 1940)
 • 2 × Tour de Suisse (1946, 1947)
 • 4 × Mistrzostwo Włoch na szosie (1935, 1937, 1940, 1952)
 • 5 × Giro della Toscana (1939, 1940, 1948, 1950, 1953)
 • 3 × Giro del Piemonte (1937, 1939, 1951)
 • 2 × Mistrzostwa Zurychu (1946, 1948)
 • 2 × Giro dell'Emilia (1952, 1953)
 • 2 × Giro della Campania (1940, 1945)
 • 1 × Tour de Romandie (1949)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Pełna lista zwycięstw
 • Ginettaccio – legenda Gino Bartaliego
 • Museo del Ciclismo „Gino Bartali”
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Tour de Suisse (pol. Wyścig Dookoła Szwajcarii) – coroczna wieloetapowa impreza kolarska, uważana za czwartą pod względem znaczenia (po Tour de France, Giro d’Italia i Vuelta a España). W sezonie 2005 wyścig został wpisany do elitarnego cyklu imprez ProTour.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Giro del Piemonte – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Apeninach, we Włoszech. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i ma najwyższą kategorię po UCI ProTour - 1.HC.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Giro di Lombardia zwany też Il Lombardia – jeden z najsłynniejszych klasycznych (jednodniowych) wyścigów kolarskich, rozgrywany corocznie w październiku, na zakończenie szosowego sezonu; nazywany ze względu na późną porę roku, w której jest organizowany – "wyścigiem spadających liści".
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.774 sek.