• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ginger Rogers  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Dziewczyna z Piątej Alei – komedia amerykańska z 1939 roku. Film przedstawia hisorię milionera (Walter Connolly), który czuje się zaniedbany przez swoją rodzinę, zatrudnia więc młodą kobietę (Ginger Rogers), co powoduje zamieszanie.Fred Astaire (właśc. Frederick Austerlitz) (ur. 10 maja 1899 w Omaha, zm. 22 czerwca 1987 w Los Angeles) - amerykański aktor, tancerz, wokalista.
  Ginger Rogers i Fred Astaire w filmie Karioka z 1933 roku.

  Ginger Rogers, właśc. Virginia Katherine McMath (ur. 16 lipca 1911 w Independence, zm. 25 kwietnia 1995 w Rancho Mirage) – amerykańska aktorka, tancerka i piosenkarka, zdobywczyni Oscara, znana głównie z serii filmów muzyczno-tanecznych, w których wystąpiła w parze z Fredem Astaire'em.

  Historia jednego fraka (ang. Tales of Manhattan) - amerykańska tragikomedia z 1942 roku. Film składa się z czterech opowieści, które łączy pewien frak. Piąta nie trafiała do filmu.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  American Film Institute umieścił ją na czternastym miejscu na liście największych aktorek wszech czasów (The 50 Greatest American Screen Legends).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Ślady stóp i rąk pozostawione przez Ginger Rogers przed Grauman Chinese Theatre.

  Krótko po jej urodzeniu rodzice aktorki rozwiedli się. Virginia wychowywała się u matki; ojciec zmarł w 1922 roku. Po przeprowadzce do dziadków do Kansas City występowała w filmach reklamowych. Silnie związana emocjonalnie z matką-dziennikarką, wielokrotnie musiała zmieniać miejsce zamieszkania ze względu na charakter pracy matki. W Fort Worth w Teksasie chodziła do szkoły średniej i zainteresowała się teatrem. W wieku 17 lat zadebiutowała na nowojorskim Broadwayu w musicalu Top Speed.

  Partia Republikańska (ang. Republican Party) – amerykańska konserwatywna partia polityczna założona w 1854. Jedna z dwóch głównych sił politycznych w USA, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana „Grand Old Party” (GOP).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1929 wystąpiła po raz pierwszy w filmie. Przełomowe role wykreowała w filmach Suicide Fleet (1931) i Carnival Boat (1932). W duecie z Astaire'em nagrała 10 filmów, m.in. Karioka (1933), Wesoła rozwódka (1934) czy Lekkoduch (1936). Dużą popularność przyniósł jej film Poszukiwaczki złota (Gold Diggers) (1933). W 1940 podjęła próbę zmiany emploi i wystąpiła w dramacie Kitty Foyle, za który zdobyła Oscara. Zasłynęła z komedii Pewnego razu podczas miesiąca miodowego (1942) i Małpia kuracja (1952), gdzie partnerował jej Cary Grant. W kolejnych latach występowała m.in. w Oh Men!, Oh Women! (1957) i Harlow (1965) oraz w teatrach broadwayowskich. Była pięciokrotnie zamężna i do końca życia wspierała partię republikańską. W 1991 wydała autobiografię Ginger, moja historia. Zmarła 25 kwietnia 1995. Jej prochy pochowano w Oakwood Memorial Park, gdzie wcześniej spoczęły również szczątki jej ekranowego partnera, Freda Astaire'a.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Rancho Mirage - miasto w USA położone w w środkowej części hrabstwa Riverside w Kalifornii. Liczba mieszkańców 13 249 (2000). Rzeczywista liczba ludności może przekraczać 20 tys.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kitty Foyle − amerykański melodramat z 1940 roku w reżyserii Sama Wooda, adaptacja powieści z 1939 roku autorstwa Christophera Morleya.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Panowie w cylindrach (ang. Top Hat) – amerykański film muzyczny z 1935 roku w reżyserii Marka Sandricha. Ekranizacja sztuki Alexandra Faragó i Aladara Laszlo. Czwarty z dziesięciu filmów, w których wystąpili wspólnie Fred Astaire i Ginger Rogers.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Independence - miasto w USA, w stanie Missouri, w zespole miejskim Kansas City. Około 113,3 tys. mieszkańców. Siedziba ogólnoświatowych władz i świątyni Kościoła Społeczności Chrystusa.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.07 sek.