• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gilza - papiernictwo

  Przeczytaj także...
  Czyściwo - materiał używany w zakładach przemysłowych i w warsztatach usługowych do wycierania znacznych zabrudzeń smarami, olejami, farbami itp. Najczęściej używane są do tego celu pozyskane w recyklingu szmaty, często specjalnie do tego celu segregowane. Największą wartość w grupie czyściw z recyklingu ma czyściwo z białej bawełny, pozbawione podczas segregacji wszelkiego rodzaju zapięć - elementów z metalu lub plastiku. Czyściwo niesegregowane ma mniejszą wartość, ponieważ zawierać może szmaty z innych niż bawełna materiałów, także z włókien sztucznych, które na ogół znacznie gorzej wchłaniają wilgoć, może też zawierać drobne obce elementy (zamki, zapięcia); ma jednak znacznie niższą cenę i stosowane bywa do czyszczenia posadzek itp.Kasa rejestrująca – urządzenie elektroniczne, służące do rejestracji obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży detalicznej.
  Tuleja - w budowie maszyn element mechanizmów i maszyn posiadający różne zastosowanie (np. cylinder). Tuleja ma kształt wydłużonego pierścienia lub wydrążonego walca.
  Ręcznik papierowy nawinięty na tekturową gilzę
  Różne rozmiary gliz
  Gilza papierosa

  Gilza – papierowa lub tekturowa tuleja, na którą nawinięta jest wstęga papieru konfekcjonowanego w postaci roli lub bobiny. W innym znaczeniu jest to rurka z bibułki do papierosów z ustnikiem lub bez ustnika.

  Bobina - bardzo wąski zwój, wstęga papieru (lub innego materiału) zwinięta w rolę o maksymalnej szerokości równej 1/4 średnicy. Może być na tulei.Polska Norma (oznaczana symbolem PN) – norma o zasięgu krajowym, przyjęta w drodze konsensu i zatwierdzona przez krajową jednostkę normalizacyjną – Polski Komitet Normalizacyjny (PKN). Normy PN są powszechnie dostępne, ale nie bezpłatne, zaś ich dystrybucję kontroluje PKN.

  W gospodarstwie domowym powszechnie spotyka się papier toaletowy i ręczniki papierowe konfekcjonowane na gilzach. Podobnie jest konfekcjonowane czyściwo papierowe. W przemyśle poligraficznym na gilzach są konfekcjonowane papiery do druku zwojowego.

  W reprografii używa się papieru zwojowego na gilzach do ploterów bębnowych oraz drukarek średnio- i wielkoformatowych. Powszechnie są również używane bobiny z papierem termicznym nawiniętym na gilzy tekturowe, stosowane we wszelkiego typu drukarkach termicznych – np. kasach fiskalnych, taksometrach, terminalach płatniczych, bankomatach.

  Papier toaletowy to rodzaj papieru przeznaczony do utrzymywania higieny odbytu po defekacji oraz higieny genitaliów po oddaniu moczu.W ploterach typu bębnowego pióro porusza się jedynie powyżej osi bębna w linii prostej, bęben zapewnia ruch papieru.

  Wymiary[ | edytuj kod]

  Szerokość gilzy jest dostosowana do produktu na nią nawiniętego. Nie powinna być dłuższa niż szerokość wstęgi papieru, a zazwyczaj jest jej równa. Istotnym wymiarem jest średnica wewnętrzna gilzy. Jest ona podawana jako jeden z parametrów roli lub bobiny. Średnica wewnętrzna jest normalizowana dla poszczególnych produktów. Przykładowo podłoża do drukarek wielkoformatowych mają najczęściej średnicę 3 cali. Drukarki średnioformatowe używają podłoży na gilzach 2- lub 3-calowych. Papier toaletowy i ręczniki papierowe najczęściej mają gilzy o średnicach wewnętrznych: 35, 40, 45, 55 lub 60 mm. Wymiary papieru toaletowego reguluje Polska Norma PN-85/P-50546.

  Nabijarka gilz, gilzownica – przyrząd lub urządzenie do napełniania gilz tytoniem i wytwarzania w ten sposób papierosów. Istnieją nabijarki ręczne oraz elektryczne. Cal (ang. inch) – pozaukładowa jednostka miary długości odpowiadająca początkowo potrojonej długości średniego ziarna jęczmienia. Jedna z tzw. jednostek imperialnych. W USA ta jednostka miary jest podstawową jednostką miary używaną m.in. w budownictwie, medycynie, policji (np. do pomiaru wzrostu człowieka), mechanice i wielu innych dziedzinach.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Nabijarka gilz
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. gilza. sjp.pwn.pl. [dostęp 4 maja 2020].
  Warto wiedzieć że... beta

  Drukarka – urządzenie współpracujące z komputerem oraz innymi urządzeniami, służące do przenoszenia danego tekstu, obrazu na różne nośniki druku (papier, folia, płótno itp.). Niektóre drukarki potrafią również pracować bez komputera, np. drukować zdjęcia wykonane cyfrowym aparatem fotograficznym (po podłączeniu go do drukarki lub po włożeniu karty pamięci z zapisanymi zdjęciami do wbudowanego w drukarkę slotu).
  Bankomat – automatyczne urządzenie służące przede wszystkim do wypłaty gotówki za pomocą magnetycznej lub inteligentnej (mikroprocesorowej, chipowej) karty płatniczej. Obecnie bankomaty służą także do drukowania potwierdzeń, dostarczania informacji o stanie konta, przyjmowania wpłat na konto itp. operacji.
  Papier (z gr. πάπυρος (pápyros), łac. carta papirea) – spilśniona na sicie masa włóknista pochodzenia organicznego o gramaturze od 28 do 200 g/m². Wytwarzany poprzez ułożenie na sicie włókien. Papier jest wytwarzany w formie arkuszy lub wstęgi nawijanej w zwoje. Po uformowaniu masy na sicie jest odwadniany, prasowany, suszony i gładzony w podzielonych etapach ciągłego procesu wytwarzania.
  Maszyna zwojowa (potocz. maszyna rolowa) – maszyna drukarska, w której podłoże drukowe jest podawane na maszynę z sukcesywnie rozwijanego zwoju (roli) papieru, lub węższej odmiany zwoju czyli bobiny.
  Papieros - wyrób tytoniowy składający się z rurki z cienkiej bibułki (gilzy) o średnicy do 1 cm i długości do 12 cm (zwykle 85 mm), wewnątrz której znajduje się mieszanka tytoniowa zawierająca spreparowane liście różnych odmian tytoniu.
  Reprografia jest dziedziną nauki, zajmującą się reprodukcją dokumentów bez wykonywania klasycznych form drukowych. Obejmuje metody kopiowania oryginałów oraz metody drukowania cyfrowego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.