• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gilowa Góra - Pogórze Ciężkowickie

  Przeczytaj także...
  Siedliska k. Tuchowa – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Tuchów. Przez wieś przepływa rzeka Biała, prawy dopływ Dunajca.Las mieszany – siedliskowy typ lasu występujący na nizinach i zajmujący na terenie Polski ok. 10,5% powierzchni siedlisk leśnych, głównie żyźniejsze gleby typu skrytobielicowego lub brunatnego: piaski gliniaste oraz gliny spiaszczone. Dla siedliska lasu mieszanego głównymi gatunkami drzew są: dąb szypułkowy, buk, sosna, świerk, jodła, modrzew, brzoza.
  Pasmo Brzanki, nazywane także Pasmem Brzanki i Liwocza – pasmo górskie na Pogórzu Ciężkowickim, pomiędzy dolinami Białej dunajcowej i Wisłoki. Najwyższymi wzniesieniami Pasma Brzanki są Liwocz (562 m n.p.m.) – jednocześnie najwyższy szczyt Pogórza Ciężkowickiego oraz Brzanka (534 m n.p.m.).

  Gilowa Góra (508 m n.p.m.) – szczyt we wschodniej części Pasma Brzanki na Pogórzu Ciężkowickim.

  Gilowa Góra jest położona na północ od wsi Swoszowa w gminie Szerzyny i na południe od Kowalowej w gminie Ryglice, na wschód od głównej kulminacji Brzanki. Szczyt porośnięty jest gęstym lasem mieszanym.

  Okoliczne lasy były podczas II wojny światowej terenem działania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1944 roku żołnierze I. batalionu 5 Pułku Strzelców Podhalańskich AK pod dowództwem por. Edwarda Przybyłowicza ps. Bem zorganizowali udaną zasadzkę na kolumnę niemieckich ciężarówek zdążających z Tarnowa w stronę Szerzyn. W efekcie bitwy kolumna została rozbita, a partyzanci zdobyli znaczne ilości broni i amunicji. Obecnie na Gilowej Górze, na miejscu bitwy znajduje się pomnik z napisem: "W tym miejscu w dniu 17 VIII 1944 r. żołnierze I Batalionu 5 Pułku Strzelców Podhalańskich AK odnieśli zwycięstwo nad oddziałem tarnowskiego gestapo".

  Kołaczyce – miasto w Polsce położone w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim, w gminie Kołaczyce; siedziba gminy Kołaczyce.Gmina Szerzyny – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnowskim, natomiast w latach 1999–2002 należała do powiatu jasielskiego w województwie podkarpackim.

  Przez Gilową Górę prowadzi szlak turystyczny:

 • szlak turystyczny żółty SiedliskaNosalowaBrzankaOstry Kamień – Gilowa Góra – LiwoczKołaczyce (wytyczony w 1953 roku, pozostający pod opieką tarnowskiego oddziału PTTK).
 • Przypisy

  1. Jaslonet.pl [dostęp 5 września 2009]
  2. Gmina Szerzyny [dostęp 5 września 2009]
  3. Beskidzki Serwis Internetowy [dostęp 5 września 2009]

  Bibliografia[]

 • Andrzej Matuszczyk, Pogórze Karpackie, Tarnów 1995, ISBN 83-903260-1-9
 • III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).Nosalowa (365 m n.p.m.) – grzbiet na Pogórzu Ciężkowickim, stanowiący południowe odgałęzienie w zachodniej części Pasma Brzanki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Pogórze Ciężkowickie (513.62) – mezoregion geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Wchodzi w skład Pogórza Środkowobeskidzkiego.
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Kowalowa (dawn. Kowalowy) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, w gminie Ryglice, na Pogórzu Ciężkowickim.
  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.
  Gmina Ryglice – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnowskim.
  Liwocz (dawniej Lewocz) – najwyższe wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim, wznoszące się na 562 m n.p.m. Góra ta porośnięta jest lasem mieszanym z przewagą lasu iglastego oraz buczyną karpacką. Z platformy widokowej znajdującej się na jej wierzchołku rozciąga się widok na dolinę Wisłoki oraz na miasto Jasło. Nazwa Liwocz mogła być przyniesiona ze Słowacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.