Gillo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gillo (hebr. גילֹה) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.

Zachodnia Jerozolima – obejmuje teren południowo-zachodniej i zachodniej części Jerozolimy, który podczas Wojny o Niepodległość w 1948 został zajęty przez Izrael. Zachodnia Jerozolima jest często nazywana Nowym Miastem.Osiedla żydowskie (hebr. התנחלויות; arab. المستوطنات) są społecznościami mieszkalnymi utworzonymi przez izraelskich Żydów na zajętych terenach arabskich po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Większość osiedli powstała za zgodą rządu izraelskiego na Zachodnim Brzegu, w Strefie Gazy i na Wzgórzach Golan.

Położenie[ | edytuj kod]

Osiedle leży na wzgórzu położonym w południowo-zachodniej Jerozolimie, w odległości około 6 kilometrów na południowy zachód od Starego Miasta. Na północy znajdują się osiedla Malha i Giwat Massua oraz palestyńska wioska Szarafat, na wschodzie jest osiedle Bajt Safafa, na południu palestyńskie miasta Betlejem i Bajt Dżala, a na zachodzie osiedle żydowskie Har Gillo i palestyńska wioska Al-Waladża.

Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Historia[ | edytuj kod]

Badania archeologiczne wskazują, że w miejscu tym istniało starożytne miasto żydowskie Gillo.

Podczas I wojny izraelsko-arabskiej w maju 1948 na tutejszym wzgórzu pozycje zajęła egipska artyleria, która prowadziła stąd ciężki ostrzał żydowskich osiedli w Zachodniej Jerozolimie. Izraelczycy kilkakrotnie bezskutecznie usiłowali zająć te pozycje. Dopiero zmiana sytuacji na froncie południowym zmusiła Egipcjan do wycofania swoich sił w kierunku Hebronu. Wtedy to, podczas operacji Jekew żydowscy żołnierze zajęli wzgórze, musieli je jednak opuścić pod naciskiem międzynarodowych sił obserwacyjnych UNTSO. Po wojnie rejon ten pozostał w Transjordanii.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Har Gilo (hebr. הר גילה; oficjalna pisownia w ang. Har Gilo) - wieś i osiedle żydowskie położone w Samorządzie Regionu Gush Etzion, w Dystrykcie Judei i Samarii, w Izraelu.

Podczas wojny sześciodniowej w 1967 całą okolicę zajęły wojska izraelskie. W 1970 izraelskie władze wywłaszczyły tutejszą ziemię i w 1973 utworzono osiedle Gillo. Według danych miejskich, większość tutejszej ziemi została zakupiona przez żydowskich właścicieli jeszcze przed 1939. Obecnie osiedle Gillo tworzy kształt klina wcinającego się pomiędzy Jerozolimę a miasta Betlejem i Bajt Dżala.

Pierwsza wojna izraelsko-arabska 1948–1949 – nazywana przez Izraelczyków wojną o niepodległość (hebr. מלחמת העצמאות, Milkhemet Ha’atzma’ut) bądź wojną wyzwoleńczą (hebr. מלחמת השחרור, Milkhemet Hashikhrur), przez Arabów natomiast katastrofą (arab. النكبة, an-Nakba). Pierwszy konflikt zbrojny nowożytnego Izraela z jego arabskimi sąsiadami, który zapoczątkował serię wojen izraelsko-arabskich.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta

Operacja Jekew (hebr. מבצע יקב, Mivca Jekev; pol. Operacja Winnica) – izraelska operacja wojskowa przeprowadzona podczas I wojny izraelsko-arabskiej w dniach 19-21 października 1948 przeciwko arabskim milicjom. Była prowadzona równolegle z Operacją Joav i Operacją HaHar. Celem operacji było przejęcie kontroli nad linią kolejową przebiegającą z wybrzeża do Jerozolimy, oraz wyparcie sił arabskich z tego obszaru. Operacja zakończyła się sukcesem Izraelczyków.
Bajt Safafa (hebr. בית צפאפא; arab. بيت صفافا) – osiedle mieszkaniowe w mieście Jerozolima w Izraelu, znajdujące się na terenie Wschodniej Jerozolimy.
United Nations Truce Supervision Organization (UNTSO; pol. Organizacja Nadzorująca Rozejm Narodów Zjednoczonych) – jest organizacją powołaną na podstawie rezolucji ONZ S/RES/50 w dniu 29 maja 1948 przez Radę Bezpieczeństwa ONZ w celu przeprowadzenia misji pokojowej na Bliskim Wschodzie. Jej głównym zadaniem było dostarczenie wojskowej struktury dowodzenia sił pokojowych ONZ na Bliskim Wschodzie, aby umożliwić obserwację i nadzór przestrzegania zawieszenia broni w konflikcie izraelsko-arabskim. Struktura sił UNTSO została z czasem rozbudowana o UNDOF (pol. Siły Rozdzielająco-Obserwacyjne ONZ - 1973) oraz UNIFIL (pol. Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie - 1978).
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Transjordania (ang. Transjordan, arab. إمارة شرق الأردن Imārat Sharq al-Urdun ) (czyli "kraj za Jordanem") – emirat utworzony w 1921 we wschodniej części terytorium mandatowego Palestyny na Bliskim Wschodzie. Terytorium to pozostawało pod administracją Wielkiej Brytanii do roku 1946, gdy ogłosiło ono niepodległość jako Królestwo Transjordanii. Od 1949 jego oficjalna nazwa brzmi Jordańskie Królestwo Haszymidzkie, arab. (الأردن Al-Urdunn, المملكة الأردنية الهاشمية Al-Mamlaka al-Urdunnijja al-Haszimijja.
Wschodnia Jerozolima (hebr. מזרח ירושלים; arab. القدس الشرقية) – obejmuje teren północno-wschodniej i wschodniej części Jerozolimy, który podczas wojny o niepodległość (1948) został zajęty przez Jordańczyków, a podczas wojny sześciodniowej (1967) zajęty przez Izraelczyków. Obejmuje obszar Starego Miasta z najświętszymi miejscami judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.
Góra Skopus (hebr. הר הצופים; arab. جبل المشارف, Ǧabal al-Mašārif) – wzniesienie położone w północno-wschodniej Jerozolimie w Izraelu. Jego szczyt wznosi się na wysokość 826 m n.p.m.

Reklama