• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gillis Bildt

  Przeczytaj także...
  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Didrik Anders Gillis Bildt (ur. 1820, zm. 1894) – szwedzki polityk i dyplomata, baron.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.

  W latach 1858–1862 był gubernatorem Gotlandii. W latach 1874–1886 był ambasadorem w Niemczech. 6 lutego 1888 objął stanowisko premiera. Będąc umiarkowanym zwolennikiem protekcjonizmu, zaprosił do swojego gabinetu zarówno zwolenników wolnego handlu, jak i protekcjonistów. Kierowany przez niego rząd wprowadził cła ochronne. 12 października 1889 podał się do dymisji.

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Counties of Sweden (ang.). Worldstatesmen.org. [dostęp 28 sierpnia 2011].
  2. Countries Sp-Sy (ang.). Rulers.org. [dostęp 28 sierpnia 2011].
  3. Ingvar Andersson: Dzieje Szwecji. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1967, s. 344.
  4. Ingvar Andersson: Dzieje Szwecji. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1967, s. 294.
  5. Sweden (ang.). Worldstatesmen.org. [dostęp 28 sierpnia 2011].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.