Gigliola Cinquetti (ur. 20 grudnia 1947 w Cerro Veronese w Weronie) – włoska piosenkarka.
Zwyciężczyni 9. Konkursu Piosenki Eurowizji (1964), dwukrotna zwyciężczyni Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo (1964, 1966).
Gigliola Cinquetti i
Patricia Carli podczas festiwalu w San Remo, 1964
W 1964, mając 16 lat, wygrała Festiwal Piosenki Włoskiej w San Remo, na którym zaśpiewała utwór „Non ho l’età” autorstwa Nicoli Salerno i Mario Panzeriego. Zwycięstwo umożliwiło jej reprezentowanie Włoch podczas 9. Konkursu Piosenki Eurowizji, który wygrała, zdobywszy 49 punktów. Utwór stał się przebojem, trafił do pierwszej dwudziestki brytyjskiej listy przebojów.
Sì – utwór włoskiej wokalistki Giglioli Cinquetti, napisany przez Maria Panzeriego, Daniela Pacego, Lorenza Pilata i Corrada Contiego, nagrany i wydany w 1974 roku. Piosenka została umieszczona na płytach pt. Gigliola Cinquetti i A las puertas del cielo z 1984 roku. Anglojęzyczna wersja piosenki – „Go (Before You Break My Heart)” – została wydana na płycie pod tym samym tytułem.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
W 1966 nagrała piosenkę „Dio, come ti amo”, która również stała się światowym hitem. W 1974 ponownie wystartowała w barwach Włoch na Konkursie Piosenki Eurowizji, tym razem wykonując w finale imprezy piosenkę „Sì”, który zapewnił jej zajęcie drugiego miejsca, tuż za reprezentantami Szwecji, zespołem ABBA i ich przebojem „Waterloo”. Eurowizyjna propozycja wokalistki trafiła do pierwszej dziesiątki brytyjskiej listy przebojów.
Włosi – naród zamieszkujący Włochy. We Włoszech jest ich około 56 mln, z czego prawie połowa wszystkich osób pochodzenia włoskiego mieszka poza Włochami, a najwięcej w Brazylii, Argentynie i w USA. Mówią językiem włoskim. Religią większości Włochów jest katolicyzm.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
W 1991 w duecie z Toto Cutugno poprowadziła 36. Konkurs Piosenki Eurowizji.
W 1979 poślubiła Luciano Teodoriego, z którym ma dwóch synów: Giovanniego (ur. 10 października 1980) i Constantina (ur. 22 sierpnia 1984).
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Gigliola Cinquetti w bazie IMDb (ang.)

Waterloo – singel szwedzkiego zespołu ABBA z albumu Waterloo. Jedna z najbardziej znanych piosenek ABBY. Utwór został nagrany na potrzeby Melodifestivalen, czyli krajowych eliminacji do Eurowizji w Szwecji. Zespół był wtedy pod wpływem glam rocku, który przeżywał swój rozwój w Anglii, stąd Waterloo ma takie brzmienie. ABBA wygrała Melodifestivalen 9 lutego 1974 roku. Wygrana otworzyła im drogę na Eurowizję, którą wygrali właśnie z tą piosenką. Singel stał się pierwszą piosenką, która podbiła brytyjską listę przebojów.Do piosenki nagrano teledysk.
W 2005 Waterloo została przebojem 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Warto wiedzieć że... beta
Włochy biorą udział w Konkursu piosenki Eurowizji od samego początku jego istnienia, czyli od 1956 roku. Do tej pory uczestniczyli w konkursie 39 razy. Kraj wziął udział w 2011 roku, po 14-letniej przerwie.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
San Remo, włos. Sanremo (Sanremu w języku liguryjskim) – miejscowość położona nad Morzem Śródziemnym, w zachodniej części Ligurii, w północno-zachodnich Włoszech. Została ona założona przez starożytnych Rzymian i jest najlepiej znanym ośrodkiem kulturalnym prowincji Imperia, a także najpowszechniejszym celem turystycznym włoskiej Riwiery. Miasto jest gospodarzem takich wydarzeń jak Festiwal Piosenki Włoskiej, wyścig kolarski Mediolan – San Remo czy podzielony na sekcje tańca, teatru i muzyki GEF Festival Mondiale di Creativita nella scuola (The World Festival of Creativity in Schools).
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
9. Konkurs Piosenki Eurowizji 1964 został zorganizowany 21 marca 1964 roku w Tivolis Koncertsal w Kopenhadze, dzięki zwycięstwu reprezentantów kraju - duetowi Grethe i Jørgen Ingmann, którzy wygrali konkurs w 1963 roku.
Szwecja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1958 roku i do tej pory wzięła w nim udział 52 razy. Od 1959 do 1979 roku konkursem w Szwecji zajmował się nadawca Sveriges Radio, natomiast obecnie tę funkcję pełni Sveriges Television. Od 1959 roku szwedzki reprezentant wybierany jest w trakcie corocznego konkursu telewizyjnego, znanego od 1967 roku jako Melodifestival, a od 1998 roku (ze względu na kilka koncertów eliminacyjnych) jako Melodifestivalen. Wyjątek stanowił pierwszy start kraju, kiedy to reprezentanta wybrała specjalna komisja złożona z pracowników Sveriges Television i przedstawicieli SKAP (Svenska Kompositörer Av Populärmusik; pol. Stowarzyszenie Szwedzkich Kompozytorów).