• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gieorgij Adelson-Wielski

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Jewgienij Łandis, ros.: Евгений Михайлович Ландис (ur. 6 października 1921 w Charkowie, zm. 12 grudnia 1997 w Moskwie) - rosyjski matematyk. Jego prace dotyczyły głównie cząstkowych równań różniczkowych. Studiował i pracował na Uniwersytecie Moskiewskim, jego nauczycielami byli m.in. Aleksandr Kronrod i Iwan Petrowskij.

  Gieorgij Adelson-Wielski, ros. Гео́ргий Макси́мович Адельсо́н-Ве́льский (ur. 8 stycznia 1922, zmarł 26 kwietnia 2014 r.) – matematyk i informatyk rosyjski.

  W roku 1962, wraz z Jewgieniem Łandisem zaproponował sposób przechowywania danych w strukturze, nazwanej później drzewem AVL (od angielskiego zapisu jego nazwiska pochodzą litery A i V w skrócie AVL).

  W roku 1965 kierował zespołem tworzącym program do gry w szachy w Instytucie Fizyki Teoretycznej i Doświadczalnej (ITEP) w Moskwie. Program w pierwszym meczu pomiędzy programami komputerowymi zwyciężył w starciu z amerykańskim odpowiednikiem nazwanym Kotok-McCarthy. Na bazie programu stworzonego w instytucie powstał później projekt Kaissa, zwycięzca Mistrzostw świata komputerów w szachach.

  Drzewo AVL, nazywane również drzewem dopuszczalnym – zrównoważone binarne drzewo poszukiwań (BST), w którym wysokość lewego i prawego poddrzewa każdego węzła różni się co najwyżej o jeden. Nazwa AVL pochodzi od nazwisk rosyjskich matematyków: Adelsona-Velskiego oraz Landisa (właściwie: Gieorgij Adelson-Wielskij i Jewgienij Łandis), którzy zaproponowali rozwiązanie problemu utrzymania dobrego drzewa wyszukiwań w roku 1962.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Mieszkał w Aszdod w Izraelu.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. George Maksimovic Adelson-Belsky (ang.). [dostęp 2014-05-02].
  2. Georgy Adelson-Velsky (ang.). [dostęp 2014-05-02].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona domowa
 • Autobiografia
 • Wywiad z Wielskim przeprowadzony 1.09.1990 roku
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Informatyka – dyscyplina nauki zaliczana do nauk ścisłych oraz techniki zajmująca się przetwarzaniem informacji, w tym również technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informację. Początkowo stanowiła część matematyki, później rozwinęła się do odrębnej dyscypliny – pozostaje jednak nadal w ścisłej relacji z matematyką, która dostarcza informatyce podstaw teoretycznych.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kaissa, ros. Каисса – program szachowy opracowany w latach 60. XX wieku w Związku Radzieckim, którego nazwa pochodzi od imienia mitycznej bogini szachów, Caissy. W 1974 r. zwyciężył w pierwszych mistrzostwach świata komputerów, rozegranych w Sztokholmie.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.
  Mistrzostwa świata komputerów w szachach – rozgrywki mające na celu wyłonienie najlepszego szachowego programu (tzw. silnika [ang.] engine) komputerowego. Organizowane są przez międzynarodową federację International Computer Games Association. Pierwsze zawody rozegrano w 1974 r. w Sztokholmie.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.