• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giennadij Wasiliewicz Judin

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Włodzimierz Lenin (ros. Владимир Ленин), właśc. Władimir Iljicz Uljanow (ros. Владимир Ильич Ульянов), (ur. 10 kwietnia/22 kwietnia 1870 w Symbirsku, zm. 21 stycznia 1924 w Gorkach pod Moskwą) – rosyjski polityk, organizator i przywódca rewolucji październikowej, a następnie pierwszy przywódca Rosji Radzieckiej. Współzałożyciel i lider partii bolszewickiej. Teoretyk ideologii komunizmu.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Giennadij Wasiliewicz Judin (ros. Геннадий Васильевич Юдин, ur. 29 lutego (13 marca) 1840 Jekaterinskij Zawod, gubernia tobolska – 18 (31) marca 1912 Krasnojarsk) – rosyjski bibliofil i przemysłowiec z Krasnojarska. Jego ojciec, matematyk-samouk, obudził w synu pasję do książek.

  Bibliofil (gr. biblíon: książka; philos: przyjaciel, miłujący) – miłośnik, znawca i zbieracz rzadkich i cennych książek.Syberia (ros. Сибирь, Sibir’) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. W ujęciu historycznym (oraz potocznym w Rosji) do Syberii należy również rosyjski Daleki Wschód.

  Zgromadził olbrzymią bibliotekę, liczącą ponad 80 000 tomów, należącą do największych prywatnych księgozbiorów dziewiętnastego wieku. Kolekcjonował również rękopisy i dokumenty (łącznie ok. 500 000 jednostek). Posiadał m.in. pierwodruki klasyków literatury rosyjskiej, komplety czasopism i gazet XVIII-XIX w., druki zakazane i wydane bez zgody cenzury, zagraniczne książki o Rosji, prace z zakresu dziejów Syberii i Dalekiego Wschodu. W zbiorach Judina znalazły się fragmenty księgozbiorów wybitnych historyków i myślicieli rosyjskich, m.in. Nikołaja Pogodina. Z księgozbioru Judina korzystał m.in. w 1897 r. Włodzimierz Lenin.

  Krasnojarsk (ros. Красноярск) – miasto w Rosji; trzecie co do wielkości miasto Syberii; położone nad rzeką Jenisej; stolica Kraju Krasnojarskiego; 1 000 000 mieszkańców (2012). Wraz z aglomeracją liczy 1,155 mln mieszkańców (2012), co czyni go 12 miastem w Rosji, gdzie żyje ponad milion mieszkańców. Port rzeczny, węzeł kolejowy.29 lutego jest 60. (tylko w latach przestępnych) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 306 dni. Data ta występuje w większości lat, które są podzielne przez 4, takich jak 2008, 2012, 2016, 2020, 2024. W kalendarzu chińskim rok dzień ten występuje tylko w latach małpy, smoka i szczura. 29 lutego obchodzony jest co 4 lata.

  Księgozbiór został umieszczony w specjalnie zbudowanym drewnianym budynku w majątku właściciela w Tarakanówce pod Krasnojarskiem. Księgozbiór początkowo rozmieszczany był w układzie działowym, później zaś – z powodu braku miejsca – nowe nabytki rozmieszczano według formatów. W pierwszych latach XX wieku Judin postanowił sprzedać swoją bibliotekę. Postawił jednak warunek, by księgozbiór nie uległ podziałowi, a kolekcja nosiła jego imię. Ponieważ nie udało się znaleźć nabywcy w Rosji, zbiór został zakupiony w 1907 r. przez Bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie. Kolekcja Judina jest tam najcenniejszym elementem zbiorów slawistycznych. Po sprzedaży zbiorów właściciel zaczął na nowo gromadzić księgozbiór. Do chwili śmierci zgromadził ok. 20 000 tomów, przechowywanych dziś w Państwowej Uniwersalnej Bibliotece Naukowej Kraju Krasnojarskiego.

  Daleki Wschód – nazwa stosowana dla określenia obszaru wschodniej Azji, ciągnącego się wzdłuż wybrzeży Pacyfiku. Najczęściej do tego regionu zalicza się Japonię, Koreę Południową, Koreę Północną, Republikę Chińską (Tajwan) oraz wschodnie tereny Chińskiej Republiki Ludowej. Niekiedy włącza się również Mongolię, kraje Azji Południowo-Wschodniej położone na Archipelagu Malajskim i Półwyspie Indochińskim, wschodnie obszary Rosji oraz rzadko Tybet.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.