• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gienek Loska  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Metro w Mińsku (biał.: Мінскі метрапалітэн, ros.: Минский метрополитен) – jedyny na Białorusi system kolei podziemnej.

  Gienek Loska, właśc. Hienadzij Łoska (biał. Генадзій Лоска; ros. Геннадий Лоска, Giennadij Łoska; ur. 8 stycznia 1975 w Białooziersku, zm. 9 września 2020 tamże) – białorusko-polski wokalista, kompozytor i gitarzysta.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Będąc uczniem szkoły podstawowej, założył swój pierwszy zespół muzyczny, którego próby odbywały się w szkolnej sali, udostępnianej przez nauczyciela wiedzy wojskowej, będącego fanem zespołu The Beatles. Po skończeniu szkoły podstawowej podjął naukę w klasie o profilu kulturalno-oświatowym szkoły średniej w Grodnie, jednak po roku zakończył edukację, wybierając uliczne granie na gitarze, na której zaczął grać, mając 14 lat. Pierwsze pieniądze zarobił, grając w mińskim metrze. Lubił wtedy twórczość zespołu Scorpions.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.

  W 1990 wraz z Andrzejem Makarewiczem założył blues rockowy zespół Seven B. W 1992 przyjechał wraz z zespołem do Polski, gdzie początkowo koncertowali w Augustowie i Białymstoku, a niedługo później na zaproszenie kolegi przyjechali do Krakowa, w którym się osiedlili i występowali na ulicach oraz w klubach muzycznych. Wspólna działalność trwała do 2006, kiedy to Loska postanowił odejść z zespołu. Do tego czasu zespół nagrał trzy albumy: Rocktales, Make up Your Mind i Acoustic.

  Hazardzista - debiutancki album studyjny zespołu Gienek Loska Band. Płyta została wydana 21 listopada 2011 roku przez Sony Music. Album uplasował się na 5. miejscu Oficjalnej Listy Sprzedaży w Polsce. Album uzyskał status złotej płyty .Augustów – miasto na prawach gminy w województwie podlaskim, siedziba powiatu augustowskiego i gminy wiejskiej Augustów.

  W 2004 przeprowadził się do Wrocławia oraz wziął udział w jednym z odcinków programu TVP2 Szansa na sukces, w którym wykonał utwór „Ja ogień, Ty woda” zespołu Wilki. W 2009 został zaproszony przez Alka Mrożka do nagrania wspólnego albumu pt. Lepiej niż wczoraj, który ukazał się w sprzedaży 9 października 2009. W 2010 wziął udział w przesłuchaniach do trzeciej edycji programu TVN Mam talent!, jednak nie dostał się do półfinałowego etapu tego programu.

  Mam talent! – program rozrywkowy o charakterze konkursu emitowany przez TVN, opierający się na licencji brytyjskiego formatu Got Talent. Jego celem jest wyłonienie zwycięzcy spośród osób prezentujących swoje możliwości artystyczne.Szansa na sukces – teleturniej muzyczny typu talent show, emitowany w TVP2 od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 w niedziele o godzinie 15.00. Twórcą programu była Elżbieta Skrętkowska, prowadził go Wojciech Mann.

  W 2011 został uczestnikiem pierwszej polskiej edycji programu X Factor, w której występował w drużynie Czesława Mozila. Ostatecznie zwyciężył w programie, pokonując w finale Michała Szpaka i Adę Szulc. Po udziale w programie założył zespół Gienek Loska Band, z którym 21 listopada 2011 wydał album pt. Hazardzista.

  Wygrany – dramat polsko–amerykański z 2011 roku w reżyserii Wiesława Saniewskiego. Aktorzy występujący w filmie to m.in. Paweł Szajda, Janusz Gajos, Wojciech Pszoniak i Marta Żmuda Trzebiatowska.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W 2004 poślubił Agnieszkę Loskę, z którą miał córkę, Aleksandrę (ur. 2007). Określał się jako „polski Białorusin”, posiadał polskie obywatelstwo.

  5 maja 2018 podczas wizyty na Białorusi doznał rozległego wylewu krwi do mózgu, został zoperowany w szpitalu w Baranowiczach i przez wiele miesięcy pozostawał w śpiączce. Zmarł 9 września 2020 w Białooziersku w domu rodzinnym. 10 września został pochowany na miejscowym cmentarzu.

  The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Scorpions – zespół hardrockowy założony 12 listopada 1965 roku w Hanowerze (Niemcy). Od momentu założenia zespołu, ich muzyka wahała się od hard rocka do heavy metalu. Trzon zespołu stanowią założyciel grupy, gitarzysta Rudolf Schenker oraz wokalista Klaus Meine.
  Klub nocny, klub muzyczny lub po prostu klub – miejsce organizacji występów muzycznych i artystycznych, imprez tematycznych lub po prostu miejsce spotkań młodych ludzi, którzy bawią się przy akompaniamencie muzyki, najczęściej opracowywanej przez DJa lub grupę DJ-ów.
  Białorusini (biał. беларусы, biełarusy, ros. белорусы, biełorusy) – naród wschodniosłowiański zamieszkujący głównie tereny dzisiejszej Białorusi oraz inne kraje byłego Związku Radzieckiego, przede wszystkim Rosję, Ukrainę, Kazachstan, Łotwę i Litwę. Znaczne diaspory znajdują się również w USA, Izraelu, Kanadzie, Brazylii i Polsce.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Występy uliczne, pot. z ang. Busking - występy różnego rodzaju artystów (busker): kuglarzy, grajków, aktorów, mimów, klaunów, tancerzy. Występy są zwykle połączone ze zbieraniem datków od przechodniów do futerału od instrumentu lub kapelusza.
  Udar mózgu, incydent mózgowo-naczyniowy (ang. cerebro-vascular accident, CVA), dawniej także apopleksja (gr. stgr. ἀποπληξία - paraliż; łac. apoplexia cerebri, insultus cerebri) – zespół objawów klinicznych związanych z nagłym wystąpieniem ogniskowego lub uogólnionego zaburzenia czynności mózgu, powstały w wyniku zaburzenia krążenia mózgowego i utrzymujący się ponad 24 godziny.
  Baranowicze (biał. Баранавічы, jidysz באראנאוויטש, Baranowicz) – miasto w obwodzie brzeskim, siedziba rejonu baranowickiego Białorusi, do 1945 w Polsce, w województwie nowogródzkim, siedziba powiatu baranowickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.