• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giełczyn - powiat moniecki

  Przeczytaj także...
  Zygmunt Gloger herbu Prus II, pseud. Pruski, Prus, Ziemianin, Sąsiad, Hreczkosiej (ur. 3 listopada 1845 w Tyborach-Kamiance, zm. 16 sierpnia 1910 w Warszawie) – polski historyk, archeolog, etnograf, folklorysta, krajoznawca.Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Giełczynwieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie monieckim, w gminie Trzcianne. Wieś leży w widłach rzek Narwi i Biebrzy. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa białostockiego.

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.

  Historia

  W okolicach znajduje się Kępa Giełczyńska. Dawniej mała wyspa na bagnach, obecnie wzniesienie porośnięte drzewostanem.

  W XIX w.  dwór hrabiego Ludwika de Fleury, gdzie Maria Skłodowska - Curie jako gimnazjalistka spędziła wakacje.

  W 1874 r. Zygmunt Gloger pisał: "W widłach Narwi i Biebrzy, gdzie na małem wzgórzu znajduje się nowożytny dworzec z wieżyczkami, naśladującemi stary styl francuski gościnny dom państwa de Fleury i ogród właściciela Kępy Giełczyńskiej znajdowała się także w czasie kultu krzemienia jakaś znaczna osada. Przez troskliwe zbieranie wszystkich przedmiotów starożytnych, znajdowanych tu w ogrodzie, w otoczeniu dworskiem i na drodze pobliskiej, hr. de Fleury utworzył małe muzeum, w którem nie brakuje żadnego typu narzędzi krzemiennych”.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Powiat moniecki - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mońki.
  Wnętrze kościółka

  Zobacz też[]

 • Giełczyn
 • Przypisy

  1. Szalone wakacje w Kępie. [dostęp 2015-08-05].
  2. Zygmunt Gloger: Dolinami rzek: Biebrza. literat.ug.edu.pl. [dostęp 2015-08-05].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gmina Trzcianne – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie monieckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie łomżyńskim, na obrzeżach Biebrzańskiego Parku Narodowego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.074 sek.