• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gießen

  Przeczytaj także...
  Trolejbus – pasażerski pojazd drogowy zaprojektowany do przewozu więcej niż dziewięciu osób (wliczając kierowcę), napędzany energią elektryczną pobieraną z sieci trakcyjnej i nie poruszający się po szynach. Ma dwa odbieraki prądu połączone z zawieszoną nad jezdnią parą przewodów. Stąd nazwa od angielskiego słowa „trolley” i końcówki „bus” od omnibus (po łacinie – dla wszystkich). W Polsce trolejbusy korzystają z prądu stałego o napięciu 600 V.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.
  Ubikacja słonia w centrum Gießen

  Gießen posłuchaj powiatowe miasto uniwersyteckie w Niemczech w kraju związkowym Hesja, stolica rejencji Gießen oraz powiatu Gießen.

  Gießen to miasto o szczególnym statusie (Sonderstatusstadt), oznacza to że przejęło niektóre zadania powiatu.

  Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.Powiat Gießen (niem. Landkreis Gießen) – powiat w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Gießen. Siedzibą powiatu jest miasto Gießen.

  Historia[]

  Kalendarium[]

 • ok. 1150 - hrabiowie von Gleiberg założyli zamek w Gießen
 • po raz pierwszy wzmiankowane w 1197
 • 1248 - nadanie praw miejskich
 • 1450 - zbudowanie ratusza
 • 1484 - zbudowanie kościoła
 • 27 marca 1560 - pożar zniszczył północną część miasta
 • 1609 - otwarto pierwszy w Niemczech ogród botaniczny
 • 1634/1635 - epidemia dżumy
 • 1849 - miasto zostało przyłączone do sieci kolejowej
 • W czasie drugiej wojny światowej 1 000 Żydów zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych. Dwa ataki lotnictwa angielskiego 2 i 6 grudnia 1944 zniszczyły Stare Miasto, mimo to najważniejsze węzły kolejowe i obiekty wojskowe pozostały nienaruszone. 27 marca 1945 do miasta weszła armia amerykańska.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W 1953 zamknięto ostatnią linię tramwajową, w zamian za to uruchomiono linie trolejbusowe. Do 1971, poprzez przyłączenie miejscowości Allendorf i Rödgen liczba mieszkańców wzrosła do 78 tys. W 1977 z Gießen, Wetzlar i 14 okolicznych gmin utworzono miasto Lahn z 156 tys. mieszkańcami. Po zaledwie 31 miesiącach zostało ono jednak rozwiązane.

  Moritz Pasch (ur. 8 listopada 1843 roku we Wrocławiu, zm. 20 września 1930 roku w Bad Homburg w Niemczech) – niemiecki matematyk.Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.

  Uniwersytet[]

  19 maja 1607 przywilejem cesarza Rudolfa II powołany został do życia uniwersytet, którego wykładowcami byli m.in.:

 • Justus von Liebig (w latach 1824-1852)
 • Wilhelm Conrad Röntgen (w latach 1879-1888)
 • Hermann Hirt
 • Moritz Pasch
 • Walther Bothe (w latach 1930-1932)
 • Polonia w Gießen[]

  Gießen jest dużym ośrodkiem Polonii. W mieście działa od 1946 Polska Misja Katolicka (PMK) przy kościele Św. Wojciecha (St. Adalbert). Większość Polaków mieszka w zachodniej części miasta "Weststadt", za rzeką Lahn.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Justus von Liebig (ur. 12 maja 1803, zm. 18 kwietnia 1873) – niemiecki chemik. Wykładał chemię na uniwersytetach w Gießen i Monachium. Wynalazł kostkę bulionową. Obecnie uniwersytet w Gießen nosi jego nazwisko.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

 • Włochy Ferrara, Włochy
 • Węgry Gödöllő, Węgry
 • Czechy Hradec Králové, Czechy
 • Holandia Kerkrade, Holandia
 • Polska Morąg, Polska
 • Izrael Netanja, Izrael
 • Nikaragua San Juan del Sur, Nikaragua
 • Stany Zjednoczone Waterloo, Stany Zjednoczone
 • Wielka Brytania Winchester, Wielka Brytania
 • Przypisy[]

  1. Bevölkerung der hessischen Gemeinden (30.09.2015) (niem.). Hessisches Statistisches Landesamt. [dostęp 21 maja 2016]. [zarchiwizowane z tego adresu].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona polskiej parafii w Gießen
 • Obóz koncentracyjny – miejsce przetrzymywania, zwykle bez wyroku sądu, dużej liczby osób uznawanych z różnych powodów za niewygodne dla władz. Służyć może różnym celom: od miejsca czasowego odosobnienia osób, wobec których zostaną podjęte później inne decyzje, poprzez obóz pracy przymusowej, czyli de facto niewolniczej, aż po miejsce fizycznej eksterminacji.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska Misja Katolicka (PMK) - stałe katolickie duszpasterstwo Polonii działające w wielu krajach, podlegające Konferencji Episkopatu Polski.
  Stary zamek w Gießen został założony w XII wieku przez hrabiów z Gleiberg. Potem dobudowano nowy zamek w Gießen, który znajduje się po drugiej stronie placu parkingowego Brandtplatz, który dzieli obie budowle. Koło starego zamku istnieje ogród botaniczny z XVII wieku, najstarszy istniejący w Niemczech. Oba zamki zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Stary zamek obecnie służy jako muzeum a nowy jest własnością Uniwersytetu w Giessen.
  San Juan del Sur - miasto w Nikaragui, w departamencie Rivas, nad Oceanem Spokojnym. W 2005 liczyło 17 104 mieszkańców.
  Waterloo - miasto w USA, w stanie Iowa, nad rzeką Cedar (dopływ Missisipi). Około 68,7 tys. mieszkańców. Zespół miejski Waterloo-Cedar Falls liczy około 125 tysięcy mieszkańców (1992).
  Ferrara – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Ferrara, ok. 50 km na NNW od Bolonii, nad rzeką Pad, która płynie 5 km na północ od centrum. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 130 461 osób (322,9 os./km²).
  Pożar – niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Warunkiem zapoczątkowania pożaru (podobnie jak w procesie spalania) jest istnienie trójkąta spalania:
  Walther Wilhelm Georg Bothe (ur. 8 stycznia 1891 w Oranienburgu, zm. 8 lutego 1957 w Heidelbergu) – niemiecki fizyk, matematyk, chemik, laureat Nagrody Nobla z fizyki w 1954 r. (współlaureat Max Born).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.