• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gideon Ezra

  Przeczytaj także...
  Palestyńczycy – część arabskich mieszkańców byłego brytyjskiego terytorium mandatowego Palestyny, obecnie skupionych na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy - tworzących Autonomię Palestyńską. Pozostała część - to tzw Arabowie izraelscy, zamieszkujący w Izraelu. Nazwa Palestyńczycy/ Filastyni pochodzi od indoeuropejskich Filistynów, zasiedlających w starożytności wąski, nadmorski pas ziemi, obejmujący Strefę Gazy i jej północne przyległości z miastami Aszdod i Aszkelon. Poza nazwą semiccy Palestyńczycy i niesemiccy Filistyni nie mają jednak ze sobą nic wspólnego.Kneset (hebr. הכנסת, Zgromadzenie) − parlament Izraela. Siedziba znajduje się w Jerozolimie. Jako władza ustawodawcza Kneset uchwala prawa, nadzoruje działalność rządu, ma władzę usunięcia Prezydenta państwa, usunięcia premiera i jego rządu poprzez głosowanie braku zaufania oraz ogłoszenia wcześniejszych wyborów.
  Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.

  Gideon Ezra (hebr. גדעון עזרא, ur. 30 lipca 1937, zm. 17 maja 2012) - członek izraelskiego Knesetu i minister środowiska w rządzie Ehuda Olmerta.

  Urodził się w Jerozolimie. Służył w Izraelskich Siłach Obronnych w latach 1955-1958 w Nahal. Pomiędzy 1962 a 1995 rokiem służył także w Szabaku. Później zasilił sektor prywatny, pracował dla firmy izraelskiej Ituran. W 1996 po raz pierwszy dostał się do Knesetu jako członek partii Likud. Ponownie został parlamentarzystą po wyborach w 1999 i 2003 roku. Tuż po tym, jak Ariel Szaron pokonał Ehuda Baraka w wyborach premiera w 2001 roku, Ezra został wiceministrem ds. bezpieczeństwa wewnętrznego.

  Zgodnie z jednym z ówczesnych izraelskich Praw Fundamentalnych (O rządzie), w latach 1992-2001 szefa rządu Izraela wybierano w bezpośrednich wyborach, równolegle ze składem Knesetu (parlamentu). Jednakże w grudniu 2000 ówczesny premier Ehud Barak podał się do dymisji, nie dysponując odpowiednią większością parlamentarną do realizacji swoich założeń przeprowadzenia procesu pokojowego. W tej sytuacji 6 lutego 2001 odbyły się wybory tylko na premiera.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W sierpniu 2002 roku Ezra wywołał kontrowersje, wypowiadając się na temat spodziewanego ataku USA na Irak:

  Im bardziej agresywny będzie ten atak, tym więcej pomoże Izraelowi przeciwko Palestyńczykom.

  Dodał także, że akcja Stanów Zjednoczonych przeciwko Irakowi na doprowadzi bez wątpienia do psychologicznego uderzenia w Palestyńczyków.

  Ezra otrzymał pierwszą nominację na stanowisko ministerialne po wyborach w 2003 roku, zostając ministrem w biurze premiera. Gdy Binjamin Elon został zdymisjonowany z funkcji ministra turystyki w lipcu 2004 r., zastąpił go Gideon Ezra, początkowo jako pełniący obowiązki szefa resortu (pełnoprawnym ministrem turystyki został w sierpniu 2004 r.). Od września 2004 r. był również osobą pełniącą obowiązki ministra bezpieczeństwa wewnętrznego, zaraz po tym, jak Cachi Hanegbi zrezygnował z powodu postawionych mu zarzutów korupcyjnych. Pełnoprawnym szefem resortu został w tym przypadku w listopadzie 2004 r.

  Cachi Hanegbi, właśc. Jicchak Hanegbi (hebr. צחי הנגבי, ur. 26 lutego 1957) - izraelski polityk, członek Knesetu i minister.Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  W styczniu 2005 został zastąpiony na stanowisku ministra turystyki przez Avrahama Hirschsona. Wraz z utworzeniem partii Kadima Ariela Szarona, przyłączył się do tego ugrupowania. Jednocześnie przejął resort środowiska od członka Partii Pracy, Szaloma Simchona. W listopadzie 2005 roku, podczas wiecu, Ezra został zaatakowany przez przeciwników planu Ariela Szarona likwidacji żydowskich osiedli w Strefie Gazy. Powodem tego było poparcie, jakiego udzielił zamysłom premiera.

  Likud (hebr.: ליכוד; dosłownie: Unia, Zjednoczenie lub Konsolidacja) – prawicowa, nacjonalistyczno-konserwatywna partia polityczna w Izraelu.Kadima (hebr. קדימה) – partia polityczna działająca w Izraelu, założona 21 listopada 2005 roku przez Ariela Szarona. Początkowo do partii należeli najbliżsi współpracownicy Szarona z partii Likud. Następnie dołączyli do niej niektórzy posłowie z Partii Pracy. Jest największym ugrupowaniem w izraelskim parlamencie – Knesecie, posiada 28 na 120 deputowanych.

  Po wyborach w 2006 roku został ministrem ochrony środowiska w rządzie Ehuda Olmerta. W kwietniu 2007 sprzeciwił się planom budowy elektrowni słonecznej niedaleko Dimony na pustyni Negew, ze względu na zagrożenie, jakie mogłaby wywołać dla istnienia tamtejszych rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

  Binjamin "Benny" Elon (hebr. בנימין אלון, ur. 10 listopada 1954) - izraelski polityk, członek Knessetu w latach 1996-2006, członek ugrupowania Halchud HaLeumi, w skład którego wchodzi prawicowa partia Moledet, której jest przewodniczącym.Awraham Hirszson (hebr. אברהם הירשזון, ang.: Avraham Hirschson, ur. 11 lutego 1941 w Tel Mond) − izraelski polityk, minister finansów w rządzie Ehuda Olmerta.

  Przypisy

  1. http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4230417,00.html
  2. Christian Science Monitor: Israel Sees Opportunity in Possible US Strike on Iraq (ang.). [dostęp 30 sierpnia 2002].
  3. Jerusalem Post: 'Anything is possible' (ang.). [dostęp 8 listopada 2005].
  4. Haaretz: Environment chief: New clean energy site would harm rare species (ang.). [dostęp 20 kwietnia 2007].

  Bibliografia[]

 • Gideon Ezra – profil na stronie Knesetu (ang.)
 • Energetyka słoneczna – gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Od początku XXI wieku rozwija się w tempie około 40% rocznie. W 2012 roku łączna moc zainstalowanych ogniw słonecznych wynosiła 100 GW (wzrost o 41% w stosunku do 2011 roku, 900% od 2007 roku) i zaspokajały one 0,4% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Dimona (hebr. דימונה; arab. ديمونة) – miasto położone w Dystrykcie Południowym w Izraelu. Leży w oazie na pustyni Negew, w odległości 36 km na południe od Beer Szewy i 35 km na zachód od Morza Martwego.
  Strefa Gazy lub Okręg Gazy (arab. قطاع غزة [qɪˈtˤɑːʕ ˈɣazza]; hebr. רצועת עזה, Recuat Azza) – obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na południu i wschodzie z Izraelem. Długość tego obszaru wynosi 41 km, szerokość od 6 do 12 km, a całkowita powierzchnia to 360 km². Obszar pozostaje pod administracją władz Autonomii Palestyńskiej, jednak od czerwca 2007 faktyczną kontrolę sprawuje organizacja Hamas. Strefa Gazy nie jest uznawana za część jakiegokolwiek niezawisłego państwa, chociaż za pośrednictwem władz palestyńskich stawia żądania włączenia w skład przyszłego państwa Palestyna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.