• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gibson Les Paul

  Przeczytaj także...
  Tremolo (z wł. drżenie) – określenie rodzaju artykulacji, która polega na szybkim wykonywaniu wielu dźwięków o tej samej wysokości lub szybkim przejściu między dwoma dźwiękami o różnej wysokości (tremolando). Mahoń – drewno otrzymywane z różnych gatunków i rodzajów drzew. Mahoń amerykański pozyskuje się z mahoniowca (Swietenia), natomiast mahoń afrykański (tzw. zamahoń) z grusz afrykańskich (Mimusops).
  Les Paul, właśc. Lester William Polsfuss (ur. 9 czerwca 1915 w Waukesha, zm. 13 sierpnia 2009 w White Plains) – amerykański gitarzysta jazzowy i wynalazca w dziedzinie technik nagrywania oraz konstruktor gitar elektrycznych. Znany jako "Thomas Edison przemysłu muzycznego".
  Paul McCartney grający na leworęcznym Gibsonie Les Paul

  Gibson Les Paulgitara elektryczna, jej projektantem jest Ted McCarty, a nazwę wzięła od gitarzysty jazzowego Lesa Paula.

  Flagowy model firmy Gibson, produkowany w latach 1952-1960; 1968-obecnie. Pierwowzór wszystkich późniejszych gitar firmy Gibson. Razem z Fenderem Stratocasterem jest legendą rocka i bluesa.

  Budowa i modele[ | edytuj kod]

  Gibson Les Paul wyposażony jest w stały mostek Tune-o-Matic oraz Stopbar. Wyjątkiem jest model Axcess - niektóre jego wersje produkowane są z ruchomym mostkiem tremolo.

  Przydźwięk, przydźwięk sieci albo "brum" – zakłócenie, powstające we wstępnych obwodach wzmacniaczy akustycznych, słyszalne jako buczenie, brzęczenie albo warkot o częstotliwości dominującej równej częstotliwości sieci energetycznej, czasem jej drugiej harmonicznej.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Charakterystyczne brzmienie zawdzięcza elektronice oraz drewnu użytemu do produkcji.

  Zazwyczaj korpus oraz gryf zbudowane są z mahoniu, top z klonu, a podstrunnica z palisandru - aczkolwiek w niektórych modelach Gibson Les Paul zastosowano m.in. korpusy z koriny, topy z mahoniu czy podstrunnice z przypalanego klonu (baked maple), granadillo lub sztucznego tworzywa richlite (w zastępstwie za heban). Cechą charakterystyczną konstrukcji jest wklejany gryf (tzw. set-in), skala 24-3/4", 22 progi oraz szyjka montowana pod kątem w stosunku do korpusu.

  Drewno – surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo.Klon (Acer L.) – rodzaj roślin z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) (czasem, zwłaszcza dawniej z wyodrębnianej osobno rodziny klonowatych Aceraceae). Do rodzaju należy około 100 gatunków drzewiastych i krzewiastych (według niektórych źródeł jest to nawet 150 gatunków), występujących głównie w strefie umiarkowanej (kilka w górach tropikalnych). Występują w największym zróżnicowaniu w Azji, poza tym w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie, północnej Afryce. Gatunkiem typowym jest klon jawor (Acer pseudoplatanus L.).

  W zależności od modelu oraz lat produkcji występują różne budowy korpusów; różne grubości i profile gryfów.

  Podstawowe modele Les Paul to: Junior; Studio; Standard; Custom. Na ich bazie powstały alternatywne wersje Les Paul m.in. Studio Faded; Traditonal; Classic; Supreme; Deluxe oraz wiele innych. W 1993r. w nowo otwartym oddziale 'Gibson Custom, Art and Historic' oficjalnie rozpoczęto produkcję reedycji modelu Les Paul, nawiązując do specyfikacji z poszczególnych lat z okresu 1956-1960. Modele te noszą nazwę Historic Reissue Series (potocznie nazywane historykami). W 2004r. przeniesiono ze zwykłej linii produkcyjnej do oddziału 'Gibson Custom, Art and Historic' produkcję modelu Custom.

  Przetwornik – jest to urządzenie dokonujące przekształcenia danej wielkości na inną wielkość według określonej zależności i z pewną dokładnością.Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.

  Przetworniki[ | edytuj kod]

  Istotny wpływ na brzmienie mają również przetworniki, a raczej ich budowa. Na początku produkcji w gitarach typu Les Paul wykorzystywane były przetworniki single-coil (tzw. single) charakteryzujące się jasnym brzmieniem, jednak generowały one zbyt wiele szumów.

  Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.Fender Stratocaster – gitara elektryczna produkowana od 1954 przez firmę Fender, do dziś cenionego potentata w ich produkcji. Powstała z ewolucji poprzedniego modelu firmy - Telecaster, pierwszej gitary pozbawionej pudła rezonansowego. Nazwa wywodzi się z lotnictwa od Boeinga B-52 Stratofortress. Opatentowanie projektu kosztowało Leo Fendera 249,50$ co jest równowartością ok. 1850 dzisiejszych dolarów. Pierwsze modele były produkowane tylko w kolorze sunburst (czyli przypalanym).

  W związku z tym zespół projektantów firmy Gibson pod wodzą Lesa Paula zdecydował się użyć wynalezionego przez pracownika firmy Gibson Setha Lovera humbuckera (składał się z dwóch przeciwnie względem siebie nawiniętych cewek osadzonych na przeciwnie spolaryzowanych magnesach), który przeszedł do historii pod nazwą PAF (Patent Applied For). Brzmienie tych przystawek było wyraźnie ciemniejsze w stosunku do singli oraz – co najważniejsze – humbuckery praktycznie nie dodawały do sygnału przydźwięku sieci zasilającej i innych zakłóceń elektromagnetycznych, zwłaszcza z cewek głośników i transformatorów wzmacniaczy.

  Paul McCartney, właśc. James Paul McCartney (ur. 18 czerwca 1942 w Liverpoolu w Anglii) – brytyjski kompozytor, multiinstrumentalista i piosenkarz, kawaler Orderu Imperium Brytyjskiego. Znany głównie jako członek grupy The Beatles. Był członkiem spółki kompozytorskiej Lennon/McCartney, która odniosła największy sukces w historii muzyki i miała ogromny wpływ na innych twórców. Po rozpadzie "bajecznej czwórki" wraz z żoną, Lindą McCartney, założył zespół Wings. Po jego rozwiązaniu z powodzeniem kontynuował karierę solową. Paul jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród.Gibson SG (Solid Guitar) – popularny model gitary elektrycznej, wprowadzony na początku 1961 przez firmę Gibson. Miała zastąpić Les Paula.

  Wciąż jednak produkowane są Les Paule z wykorzystaniem singli.

  Gibson Les Paul SG (Solid Guitar)[ | edytuj kod]

  Gibson, chcąc zapobiec dalszemu spadkowi sprzedaży Gibson Lesa Paula, w 1960 roku postanowił go odświeżyć i poprzez serię transformacji w 1961 powstał Gibson Les Paul SG. Jednak Les Paul poprosił o usunięcie jego imienia i nazwiska z nazwy gitary, wobec czego od tej pory jest znany jako Gibson SG.

  Gitary typu Les Paul w swojej pierwotnej formie powróciły do produkcji i sprzedaży w 1968.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Fender Stratocaster
 • Gibson SG
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.75 sek.