• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gibson Guitar Corporation

  Przeczytaj także...
  Gibson ES-335TD – gitara elektryczna typu hollow-body produkowana przez amerykańską firmę Gibson Guitar Corporation. Znalazła szerokie zastosowanie w wielu gatunkach muzycznych, od jazzu, poprzez bluesa, aż po rock and rolla.Mahoń – drewno otrzymywane z różnych gatunków i rodzajów drzew. Mahoń amerykański pozyskuje się z mahoniowca (Swietenia), natomiast mahoń afrykański (tzw. zamahoń) z grusz afrykańskich (Mimusops).
  Les Paul, właśc. Lester William Polsfuss (ur. 9 czerwca 1915 w Waukesha, zm. 13 sierpnia 2009 w White Plains) – amerykański gitarzysta jazzowy i wynalazca w dziedzinie technik nagrywania oraz konstruktor gitar elektrycznych. Znany jako "Thomas Edison przemysłu muzycznego".

  Gibson Guitar Corporation – firma zajmująca się produkcją sprzętu muzycznego.

  Największą sławę przyniosła im produkcja gitary elektrycznej "Gibson Les Paul" według projektu Les Paula, jej pochodnych (Gibson SG i Gibson Les Paul Double Cut), gitar hollow-body jak Gibson ES-335 i gitar kojarzonych głównie ze sceną metalową (Gibson Flying-V, Gibson Explorer, Gibson Firebird). Firma produkuje także gitary basowe (np. Gibson Thunderbird).

  Flying V - gitara elektryczna produkowana przez firmę Gibson Guitar Corporation, o charakterystycznym kształcie litery V. Premiera miała miejsce w 1958 roku, w 1959 z uwagi na małe zainteresowanie gitarę wycofano z produkcji. Dopiero później zostały docenione i od 1967 ponownie trafiły do produkcji, trwającej do chwili obecnej.Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.

  Brzmienie[]

  Charakterystyczny dla instrumentów produkowanych przez Gibsona jest długi sustain (długość czasu wybrzmiewania dźwięku) i ciemne, mięsiste, skondensowane brzmienie. Takie parametry uzyskuje się głównie dzięki użyciu mahoniowych korpusów, stałych mostów Tune-o-matic, zazwyczaj dwóch humbuckerów i palisandrowych podstrunnic.

  Flying V - gitara elektryczna produkowana przez firmę Gibson Guitar Corporation, o charakterystycznym kształcie litery V. Premiera miała miejsce w 1958 roku, w 1959 z uwagi na małe zainteresowanie gitarę wycofano z produkcji. Dopiero później zostały docenione i od 1967 ponownie trafiły do produkcji, trwającej do chwili obecnej.Bozeman - miasto w USA, w stanie Montana, w hrabstwie Gallatin. Według danych z 2000 roku, miasto miało 27509 mieszkańców.
  Gibson Flying V

  Historia[]

  Orville Gibson (urodzony w 1856) zaczął swoją karierę lutniczą od budowy mandolin w Kalamazoo w Michigan. Wprowadził w ich budowie kilka innowacji, które opatentował.

  W 1902 powstała "Gibson Mandolin-Guitar Mfg. Co, Ltd.", której głównym celem była sprzedaż instrumentów przez nią produkowanych.

  W latach 20. XX w. Gibson stał się jednym z liderów w budowie gitar Arch Top dzięki modelowi Gibson L5. W 1936 wprowadził swój pierwszy model gitary typu hiszpańskiego – Gibson ES-150. Generalnie uznaje się ją za pierwszy sukces komercyjny Gibsona.

  Gibson Explorer - gitara elektryczna produkowana przez firmę Gibson Guitar Corporation. Początkowo nazwana Futura w 1958, zanim została przemianowana oraz przerobiona w tym samym roku. Charakteryzowała się futurystycznym wyglądem (ze względu na swą innowacyjną na ówczesne czasy kanciastość, tak jak jej "gitara-siostra" - Gibson Flying V.Gibson Les Paul – gitara elektryczna, jej projektantem jest Ted McCarty, a nazwę wzięła od gitarzysty jazzowego Les Paula.

  W wyniku świetnych wyników sprzedaży Fendera Telecastera w 1950 Gibson zadecydował o budowie gitary o korpusie z litego drewna. Ze względu na spory udział gitarzysty Lesa Paula, od jego pseudonimu nazwano tę gitarę Gibson Les Paul Les Paul został wprowadzony do sprzedaży w 1952. W późnych latach 50. powstało kilka różnych nowych kształtów jak Gibson Explorer i Gibson Flying V i semi-akustyczny Gibson ES-335 oraz zalążek przetwornika typu humbucker. Les Paul zaczęto oferować w wielu różnych wersjach – Custom, Standard, Special i Junior. W 1961 wprowadzono wersję Double Cut.. Jednakże te zmiany nie przypadły do gustu Les Paulowi' toteż gitarę tę znamy jako Gibson SG. Pod wpływem gitarzystów takich jak Eric Clapton Les Paul powrócił do katalogu Gibsona w 1968. W latach 1974-1984, dokonano kontrowersyjnego przeniesienia produkcji gitar Gibsona z Kalamazoo w Michigan do Nashville w Tennessee w celu zmniejszenia kosztów opłat za pracowników. Niestety odbiło się to też na zmniejszeniu się jakości. Na początku roku 1986 Gibson Guitar Corp. zostało kupione przez Henry E. Juszkiewicza, David H. Berrymana i Gary A. Zebrowskiego. Obecny sukces firmy jest bardzo często przypisywany zmianie właścicieli. Obecnie, Juszkiewicz jest w CEO, a Berryman prezesem. Niedawno otworzono także fabryki w Memphis w Tennessee i Bozeman w Montanie. Fabryka w Memphis zajmuje się głównie budową gitar semi-akustycznych i realizacją zamówień Custom Shopu, podczas gdy manufaktura w Bozeman ze stojącym na czele Jeffem Orlickiem produkuje gitary akustyczne. Firma Gibson jest sponsorem "Experience Hendrix Tribute Tour" tournée poświęconego Jimiemu Hendriksowi.

  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.Orville H. Gibson (urodzony w 1856 w Chateaugay w stanie Nowy Jork, zmarły 21 sierpnia 1918 w Ogdensburg w stanie Nowy Jork) – lutnik, założyciel firmy znanej obecnie jako Gibson Guitar Corporation, która zajmuje się produkcją gitar i innych instrumentów muzycznych. Jego imieniem został także nazwany japoński oddział Gibsona, istniejący w latach 1988-1998 Orville by Gibson.

  Produkty firmy[]

  Gitary elektryczne[]

 • Firebird
 • Les Paul
 • Melody Maker
 • SG
 • Vegas
 • Explorer
 • Flying V
 • ES-335
 • EDS-1275
 • Nighthawk
 • Gitary basowe[]

 • Les Paul Money Bass
 • SG Reissue
 • Thunderbird IV
 • Thunderbird Studio

 • Przypisy

  1. Electric Guitars, An Illustrated Encyclopedia. London, Backbeat Books, 2000.
  2. Hembry, Gil;Gibson Guitars: Ted McCarty's Golden Era 1948-1966; GH Books; Austin, TX; 2007. p 74-85.
  3. Hembry, Gil;Gibson Guitars: Ted McCarty's Golden Era 1948-1966; GH Books; Austin, TX; 2007. p 110.
  4. Experience Hendrix Tour/Press (ang.). Experience Hendrix. [dostęp 2009-07-30].
  Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.Kalamazoo - miasto w USA, w południowo-zachodniej części stanu Michigan, siedziba hrabstwa Kalamazoo, nad rzeką Kalamazoo (uchodzącą do jeziora Michigan). Największe miasto w południowo-wschodnim Michigan. W mieście znajduje się Western Michigan University.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podstrunnica – w chordofonach smyczkowych i szarpanych listwa z twardego drewna, na przykład palisandru (rosewood), hebanu, mahoniu lub klonu, umieszczona na górnej stronie gryfu, połączonego z pudłem rezonansowym lub korpusem instrumentu.
  Gibson EDS-1275 – dwugryfowa gitara elektryczna wykonana w 1958 r. na specjalne zamówienie. Do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych instrumentów produkowanych przez firmę Gibson.
  Gibson SG (Solid Guitar) – popularny model gitary elektrycznej, wprowadzony na początku 1961 przez firmę Gibson. Miała zastąpić Les Paula.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.