• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gibson Explorer

  Przeczytaj także...
  Flying V - gitara elektryczna produkowana przez firmę Gibson Guitar Corporation, o charakterystycznym kształcie litery V. Premiera miała miejsce w 1958 roku, w 1959 z uwagi na małe zainteresowanie gitarę wycofano z produkcji. Dopiero później zostały docenione i od 1967 ponownie trafiły do produkcji, trwającej do chwili obecnej.Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.
  Gitara elektryczna – gitara, w której drgania stalowej struny umieszczonej w polu magnetycznym są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego.

  Gibson Explorer - gitara elektryczna produkowana przez firmę Gibson Guitar Corporation. Początkowo nazwana Futura w 1958, zanim została przemianowana oraz przerobiona w tym samym roku. Charakteryzowała się futurystycznym wyglądem (ze względu na swą innowacyjną na ówczesne czasy kanciastość, tak jak jej "gitara-siostra" - Gibson Flying V.

  Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

  Pierwsze wyprodukowane modele nie cieszyły się powodzeniem, dlatego gitara została zdjęta z linii produkcji w roku 1959. W roku 1976 Gibson rozpoczął kampanię mającą na celu przywrócenie Explorera do produkcji, biorąc pod uwagę sukces komercyjny gitar innych producentów o podobnej stylistyce. Explorer został szczególnie ciepło przyjęty przez muzyków hard rockowych i metalowych lat '70 i '80.

  Linki zewnętrzne[]

 • Gibson's X-Plorer Webpage • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.