• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gibson ES-335

  Przeczytaj także...
  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Martin Lee Gore (ur. 23 lipca 1961 w Dagenham) – współtwórca grupy Depeche Mode. Autor tekstów, muzyk i wokalista, a także DJ.
  Mahoń – drewno otrzymywane z różnych gatunków i rodzajów drzew. Mahoń amerykański pozyskuje się z mahoniowca (Swietenia), natomiast mahoń afrykański (tzw. zamahoń) z grusz afrykańskich (Mimusops).

  Gibson ES-335TDgitara elektryczno-akustyczna produkowana przez amerykańską firmę Gibson Guitar Corporation. Znalazła szerokie zastosowanie w wielu gatunkach muzycznych, od jazzu, poprzez bluesa, aż po rock and rolla.

  Gdy ES-335TD, będący częścią serii ES (Electric Spanish), wystartował w 1960 momentalnie wstrząsnął światem gitar swoją innowacyjnością i niepowtarzalnym brzmieniem, łączącym śpiewny sustain gitar solid-body z bogactwem dźwięku gitar hollow-body.

  Eric Patrick Clapton, pseudonim Slowhand (ur. 30 marca 1945 w Ripley w Anglii) – brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, kompozytor, wokalista.Chuck Berry, właśc. Charles Edward Anderson Berry (ur. 18 października 1926 w St. Louis) – amerykański muzyk, kompozytor piosenek, wokalista, gitarzysta, indywidualność sceniczna. Jest powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pionierów rock and rolla. W 2003 pojawił się na 6. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone".

  Budowa i dźwięk[]

  Gibson ES-335TD nie posiada ruchomego mostka tremolo, lecz stały, składający się z mostka Tune-o-matic oraz stopbaru (podobnie jak gitary z serii Les Paul). Ma bardzo ciepły i bogaty dźwięk, charakterystyczny dla gitar typu hollow-body.

  Korpus wykonany jest z topoli obustronnie obłożonej klonem. Gryf zaś wykonano z jednego kawałka mahoniu, na który nakładana jest palisandrowa podstrunnica. Charakterystyczne dla modelu są wcięcia w kształcie litery "f", które stały się symbolem jazzu. Dzięki otworom rezonansowym gitara nadaje się zarówno do gry akustycznej (na sucho), jak i gry z podłączonym wzmacniaczem.

  Topola (Populus L.) – rodzaj drzew z rodziny wierzbowatych (Salicaceae Mirb.). Zalicza się do niego 35 gatunków, spośród których typowym jest Populus alba L.. W Polsce występują trzy rodzime gatunki topoli: topola czarna, topola biała i topola osika. Topole czarna, biała i szara występują głównie w lasach łęgowych dużych dolin rzecznych, osika natomiast jest rozpowszechniona w lasach liściastych i mieszanych na terenie praktycznie całego kraju. Popularnym drzewem ozdobnym, ze względu na swój kolumnowy pokrój sadzonym zwłaszcza wzdłuż dróg jest topola włoska stanowiąca odmianę uprawną topoli czarnej. W uprawie często spotykane są także mieszańce topoli czarnej z gatunkami amerykańskimi, określane wspólnie mianem topoli kanadyjskiej. Inne topole sadzone często w Polsce należą do sekcji Tacamahaca. Pochodzą one z Ameryki Północnej oraz Azji i charakteryzują się wydzielaniem silnego, balsamicznego zapachu przez rozwijające się pąki i młode liście.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Ważnym dla dźwięku elementem są przetworniki. Zespół projektantów postanowił użyć wynalezionego przez pracownika firmy Gibson Setha Lovera przetwornika typu humbucker, składającego się z dwóch równolegle, blisko osadzonych cewek, połączonych są ze sobą w przeciw-fazie, przy czym biegunowość obu magnesów względem siebie także spolaryzowano przeciwnie. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszechobecne sygnały zakłócające z sieci zasilającej, scenicznego oświetlenia, transformatorów wzmacniaczy itd. indukują się w obu cewkach w przeciwnych fazach i znoszą się. Teraz sygnał użyteczny ze strun bez przeszkód i bez przydźwięków, za to z podwójną amplitudą, przekazywany jest do wzmacniacza. Brzmienie jest tu ciemniejsze, potężniejsze i bardziej "tłuste" niż u jednocewkowych single-coil.

  Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.Alvin Lee, właśc. Graham Alvin Barnes (ur. 19 grudnia 1944 w Nottingham, zm. 6 marca 2013 w Hiszpanii) – angielski muzyk bluesrockowy.

  50th Anniversary 1960 Gibson ES-335TD[]

  Z okazji pięćdziesięciolecia wypuszczenia na rynek pierwszego ES-335TD, firma Gibson wydała specjalną, jubileuszową edycję tych gitar noszącą nazwę 50th Anniversary 1960 Gibson ES-335TD. W modelach z tej serii zastosowano wiele patentów takich samych, jak w pierwowzorze.

  Wzmacniacz gitarowy – wzmacniacz przeznaczony do wzmacniania sygnału pochodzącego z gitary elektrycznej lub akustycznej. Większość wzmacniaczy gitarowych zawiera dodatkowe układy przetwarzające i modyfikujące dźwięk, jak np. overdrive (zwany potocznie przesterem) i reverb (zwany pogłosem).Klon (Acer L.) – rodzaj roślin z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) (czasem, zwłaszcza dawniej z wyodrębnianej osobno rodziny klonowatych Aceraceae). Do rodzaju należy około 100 gatunków drzewiastych i krzewiastych (według niektórych źródeł jest to nawet 150 gatunków), występujących głównie w strefie umiarkowanej (kilka w górach tropikalnych). Występują w największym zróżnicowaniu w Azji, poza tym w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie, północnej Afryce. Gatunkiem typowym jest klon jawor (Acer pseudoplatanus L.).
  Chuck Berry grający na Gibsonie ES-335TD

  Zastosowanie[]

  Ze względu na bogate brzmienie, nadające się do każdego rodzaju muzyki, model ES-335TD oraz jego rodzeństwo, ES-345 oraz ES-355 prędzej czy później lądował w dłoniach takich gitarzystów, jak Dave Grohl, Eric Clapton, Alvin Lee, Ritchie Blackmore, Chuck Berry, Martin Gore, B.B. King, Larry Carlton i wielu, wielu innych przełomowych artystów. Trudno dziś znaleźć gatunek muzyczny, który nie miałby kontaktu z ES-335TD - można go znaleźć w jazzie, bluesie, rocku, rapie, country czy muzyce funk.

  Przetwornik – jest to urządzenie dokonujące przekształcenia danej wielkości na inną wielkość według określonej zależności i z pewną dokładnością.Gibson Les Paul – gitara elektryczna, jej projektantem jest Ted McCarty, a nazwę wzięła od gitarzysty jazzowego Les Paula.

  Linki zewnętrzne[]

  Strona edycji 50th Anniversary 1960 Gibson ES-335
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Gitara elektryczno-akustyczna - gitara posiadające pudło rezonansowe Arch Top lub Semi-hollow body wyposażona podobnie jak gitary elektryczne w przetworniki elektromagnetyczne. Od gitar akustyczno-elektrycznych różni się budową (akustyczno-elektryczne posiadają pudło rezonansowe typu Flattop) oraz zastosowaniem przetworników elektromagnetycznych zamiast przystawek.
  Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.
  Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.
  Larry Carlton, właśc. Larry Eugene Carlton (ur. 2 marca 1948 w Torrance) – amerykański gitarzysta wykonujący instrumentalny pop, rock i jazz fusion. Zdobywca 3 nagród Grammy, w tym za temat muzyczny z serialu Hill Street Blues.
  Riley B. King znany jako B.B. King (ur. 16 września 1925 w Itta Bena w stanie Missisipi) – amerykański gitarzysta i wokalista bluesowy. Został obdarzony nieformalnym tytułem: King of Blues – "Król Bluesa". Muzyka Kinga zaliczana jest do stylów Memphis Blues, Modern Electric Blues i Soul Blues.
  Richard Hugh Blackmore (ur. 14 kwietnia 1945 roku w Weston-super-Mare) – brytyjski gitarzysta, współtwórca zespołów Deep Purple, Rainbow oraz Blackmore’s Night.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.