• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giandomenico Basso

  Przeczytaj także...
  Rajd Francji (oficjalnie Rallye de France – Tour de Corse) – rajd samochodowy organizowany na francuskiej Korsyce z bazą rajdu w Ajaccio. Trasa ma około 900 km podzielonych na 16 odcinków specjalnych i łączące je odcinki dojazdowe.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Fiat Punto – model samochodu osobowego z segmentu B marki FIAT produkowany od 1993 roku. Dotychczas wyprodukowano trzy generacje tego modelu pod nazwą Punto oraz dwoma nazwami Fiat Punto Evo i Fiat Grande Punto. Samo słowo "punto" oznacza po włosku „punkt”, „kropkę”. Następca obecnej, III generacji modelu zostanie wprowadzony do produkcji nie wcześniej niż w 2015 roku.

  Giandomenico Basso (ur. 15 września 1973 w Montebellunie) – włoski kierowca rajdowy. Był mistrzem Europy w latach 2006 i 2009 oraz mistrzem Włoch w 2007 roku.

  W 1998 roku Basso zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pilotowany przez Flavia Guglielminiego i jadący Fiatem Seicento Sporting nie ukończył wówczas Rajdu San Remo. W 2001 roku startował w mistrzostwach świata samochodem Fiat Punto S1600 w klasie S1600. W Rajdzie Katalonii i Rajdzie Korsyki stawał na podium zajmując odpowiednio 2. i 3. pozycję. Ogółem zajął 5. miejsce w klasie S1600. W 2002 roku Basso brał udział w mistrzostwach Junior WRC. W Rajdzie San Remo zajął 2. miejsce, a w Rajdzie Katalonii i Rajdzie Wielkiej Brytanii - 3. miejsca, a w łącznej klasyfikacji zakończył zawody na 4. pozycji.

  Rajd Madery (Rali Vinho da Madeira) – organizowany od 1959 roku rajd samochodowy z bazą w Funchal. Odbywa się na asfaltowych trasach portugalskiej wyspy Madera. Od początku istnienia jest jedną z rund rajdowych mistrzostw Portugalii. Z kolei od 1979 roku stanowi eliminację mistrzostw Europy, a w latach 2006-2010 był także jedną z eliminacji cyklu Intercontinental Rally Challenge. W ramach IRC trzykrotnie w Rajdzie Madery trzykrotnie zwyciężał Włoch Giandomenico Basso, a po jednym razie Francuz Nicolas Vouilloz i Belg Freddy Loix.Rajd Ypres (Belgium Ypres Westhoek Rally) – jeden z najbardziej znanych belgijskich rajdów samochodowych, od wielu lat zaliczany do klasyfikacji mistrzostw Europy, a od 2007 roku także do Intercontinental Rally Challenge.

  W 2006 roku Basso startując z pilotem Mitią Dottą osiągnął pierwsze większe sukcesy międzynarodowe. Startował zarówno w serii Intercontinental Rally Challenge oraz Mistrzostw Europy i wygrał obie serie. Mistrzostwo Europy zdobył dzięki zwycięstwom w takich rajdach jak: Rajd Mille Miglia, Rajd Ypres, Rajd Bułgarii i Rajd Madery. W 2009 roku ponownie wywalczył tytuł mistrza Europy. Zwyciężył wówczas w: Rajdzie Mille Miglia, Rajdzie Bułgarii, Rajdzie Madery i Rajdzie d'Antibes.

  Rajd Wielkiej Brytanii (oficjalnie Rally of Great Britain) – jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych rajdów samochodowych na świecie. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1932 roku a meta rajdu znajdowała się w Torquay. Obecnie rajd odbywa się pośród gór Walii z bazą w Cardiff. Od 1973 roku jest eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata. Rajd odbywa się na drogach żwirowych, często w intensywnym deszczu.Rajd Hiszpanii (oficjalnie RallyRACC Catalunya-Costa Daurada) – rajd samochodowy organizowany na hiszpańskim wschodnim wybrzeżu w Katalonii z bazą rajdu w Lloret de Mar. Trasa ma około 1900 km podzielonych na 18 odcinków specjalnych i łączące je odcinki dojazdowe.

  Swoje sukcesy Basso osiągał także w mistrzostwach Włoch. W 2007 roku został mistrzem kraju, a wcześniej w 2003 roku wywalczył wicemistrzostwo.

  Starty w rajdach WRC[ | edytuj kod]

  Starty w JWRC[ | edytuj kod]

  Starty w SWRC[ | edytuj kod]

  Starty w rajdach IRC[ | edytuj kod]

  * Peugeotem 207 S2000 startował w rajdzie Monte Carlo.

  Rajd Bułgarii (oficjalnie Rally Bulgaria) – rajd samochodowy organizowany obecnie w zachodniej Bułgarii w obwodzie sofijskim z bazą rajdu w kurorcie narciarskim Borowec.Rajdowe samochodowe mistrzostwa świata (w skrócie RSMŚ, WRC – ang. World Rally Championship) – najwyższa kategoria rywalizacji w rajdach samochodowych, coroczny cykl mistrzowski o tytuły rajdowego mistrza świata kierowców, rajdowego mistrza świata pilotów oraz rajdowego mistrza świata konstruktorów. Cykl składa się z kilkunastu (w sezonie 2016: czternastu) rund – trzydniowych rajdów rozgrywanych na całym świecie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • RallyBase: Giandomenico Basso (ang.). RallyBase.nl. [dostęp 2010-05-07].
 • Rallye-Info: Giandomenico Basso (ang.). Rallye-Info.com. [dostęp 2010-05-07]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pilot rajdowy – członek załogi startującej w rajdzie samochodowym – drugi zawodnik w samochodzie, zajmujący w nim pozycję pasażera. Podstawowym zadaniem pilota jest dyktowanie kierowcy, opisu trasy odcinka specjalnego (w tym m.in. kierunku i trudności zakrętów oraz możliwych przeszkód) z przygotowanych na rekonesansie notatek. Poza podstawowymi informacjami pilot dyktuje które zakręty ciąć, gdzie wypuścić itp. Pilot to też zazwyczaj psycholog, który potrafi umiejętnie motywować drugiego zawodnika i stale kontrolować "tempo" z jakim podróżuje auto rajdowe.
  Fiat Seicento (od 2005 roku Fiat 600) – pięcio- (Seicento) lub czteromiejscowy (600) miejski samochód osobowy z 3-drzwiowym nadwoziem typu hatchback produkowany w Tychach przez włoską firmę Fiat w latach 1998-2010. Wprowadzony został na rynek w roku 1998 jako następca modelu Cinquecento. Z poprzednika czerpał także większość rozwiązań technicznych. Oferowany był z benzynowymi silnikami R4 z wtryskiem paliwa o pojemności 0,9 dm³ i mocy maksymalnej 29 kW (39 KM) oraz 1,1 dm³ o mocy 40 kW (54 KM). Napęd przenoszony był na oś przednią poprzez 5-biegową manualną skrzynię biegów. Przez cały okres sprzedaży oferowano wiele wersji i edycji specjalnych różniących się wyposażeniem standardowym oraz ceną. Pojazd dostępny był także w odmianie użytkowej Van oraz elektrycznej Elettra. Łącznie wyprodukowano 1 328 973 egzemplarzy modelu, z czego 1 039 671 wyeksportowano.
  Mille Miglia (w skrócie: MM; wł.: Mille "Tysiąc", Miglia "Mil") – historyczny wyścig wytrzymałościowy przebiegający drogami publicznymi północnych Włoch, organizowany w latach 1927-1957. Wśród kierowców najwięcej razy triumfował Clemente Biondetti.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.