• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gian Giorgio Trissino

  Przeczytaj także...
  Endecasillabo (wł. jedenastozgłoskowiec) – najpopularniejsza forma wiersza włoskiego, jedenastozgłoskowiec wykazujący tendencję do jambicznego uporządkowania akcentowego. Format ten stanowi tworzywo klasycznych włoskich form stroficznych tercyny, sekstyny, oktawy i sonetu. Używali go wszyscy wielcy poeci włoscy, jak Dante Alighieri, Francesco Petrarca, Michał Anioł Buonarroti, Ludovico Ariosto i Torquato Tasso.Klemens VII (łac. Clemens VII; właśc. Giulio de Medici; ur. 26 maja 1478 we Florencji, zm. 25 września 1534 w Rzymie) – papież w okresie od 19 listopada 1523 do 25 września 1534.
  Jedenastozgłoskowiec – format wiersza sylabicznego, w którym w każdym wersie występuje jedenaście sylab. W poezji polskiej średniówka występuje w nim przeważnie po sylabie piątej, bardzo rzadko po czwartej lub szóstej. Jako format wiersza sylabotonicznego przeważnie w postaci bezśredniówkowej.

  Gian Giorgio Trissino (ur. 1478, zm. 1550) – poeta włoski okresu renesansu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Gian Giorgio Trissino urodził się 8 lipca 1478 w Vincenzy, która była częścią Rzeczypospolitej Weneckiej. W młodości studiował grekę w Mediolanie i filozofię w Ferrarze. Należał też do kręgu Niccolò Machiavellego we Florencji. Następnie osiedlił się w Rzymie, gdzie służył papieżom, Leonowi X i Klemensowi VII. Zmarł w Rzymie 8 grudnia 1550.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Sofonisba – sztuka teatralna renesansowego włoskiego poety i dramaturga Giana Giorgia Trissina, uważana za jeden z najważniejszych dramatów w dziejach włoskiego teatru. Sztuka została napisana w latach 1514-1515. Wydana została jednak później, bo w 1524. Po raz pierwszy wstawiona została w 1562, a więc już po śmierci autora. Historyczne znaczenie tragedii wynika z faktu, że została ona zbudowana zgodnie z założeniami dramatu starogreckiego. Oparta jest na rozwiązaniach fabularnych stosowanych przez największych tragików greckich, Sofoklesa i Eurypidesa. Przedstawia epizod w wojen punickich, czyli walk Republiki Rzymskiej z Kartaginą. Źródłem fabuły była relacja Tytusa Liwiusza. Sztuka jest napisana przy użyciu verso sciolto, czyli wiersza białego. Wykorzystanie tej formy przez Trissina utorowało jej drogę zarówno w poezji i dramaturgii włoskiej, jak i później angielskiej.

  Twórczość[ | edytuj kod]

  Gian Giorgio Trissino zasłynął jako autor tragedii Sofonisba, będącej pierwszą renesansową sztuką zbudowaną zgodnie z klasycznymi zasadami dramatu antycznego. Sztuka ta została napisana w latach 1514–1515. Opublikowana była w 1524, natomiast wystawiona po raz pierwszy w 1562. Opowiadała epizod z wojen punickich i była oparta na relacji Liwiusza. Autor zastosował w niej wiersz biały. Oprócz tego napisał epos L’Italia liberata dai Goti w dwudziestu siedmiu księgach, traktujący o wojnie Justyniana z Ostrogotami. Również ten utwór został napisany białym wierszem (endecasillabo, czyli jedenastozgłoskowcem). Poza tym autor zajmował się zagadnieniami ortografii włoskiej.

  Ostrogoci, Goci wschodni lub Greutungowie (dosł. "ludzie stepu") – jedno z plemion germańskich. W 378 r. n.e. Ostrogoci wspomogli Wizygotów w bitwie pod Adrianopolem, w wyniku której zginął cesarz rzymski Walens. Nowy cesarz zgodził się na zamieszkanie przez Ostrogotów Dacji i Mezji pod warunkiem, że nie będą nękać Konstantynopola.Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Trìssino, Gian Giorgio (wł.). treccani.it. [dostęp 2016-12-31].
  2. Gian Giorgio Trissino, Italian writer (ang.). Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2016-12-31].
  3. Joseph Farrell, Paolo Puppa: A History of Italian Theatre (ang.). books.google.pl. s. 84. [dostęp 2016-12-31].
  4. Beatrice Corrigan: Two Renaissance Views of Carthage: Trissino’s „Sofonisba” and Castellini’s „Asdrubale” (ang.). jstor.org. [dostęp 2016-12-31].
  5. endecasillabo (wł.). treccani.it. [dostęp 2016-12-31].
  Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie. Ortografia (z gr. ορθο-, ortho- = poprawny, γραφος, grafos = piszący) inaczej pisownia – zbiór zasad i norm regulujących sposób zapisu słów danego języka za pomocą liter alfabetu lub innych symboli. W skład zasad ortograficznych wchodzą również zasady dotyczące interpunkcji, natomiast typografia jest osobnym zagadnieniem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Papież (Ojciec Święty) (łac. Summus Pontifex, od staroż. Pontifex Maximus; wł. papa, gr. pappas; forma funkcjonująca w języku polskim pochodzi od czeskiego papež) – biskup Rzymu, zwierzchnik Kościoła katolickiego, głowa Stolicy Apostolskiej oraz Suweren Państwa Miasto Watykan. Obecnym papieżem jest Franciszek.
  Epos (gr. έπος, epos = słowo), także: ‘epopeja’, ‘poemat heroiczny’, czasem również ‘poemat epicki’ – jeden z głównych i najstarszych gatunków epiki.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Ferrara – miasto w północnych Włoszech, w regionie Emilia-Romania, w prowincji Ferrara, ok. 50 km na NNW od Bolonii, nad rzeką Pad, która płynie 5 km na północ od centrum. Według danych na rok 2004 gminę zamieszkuje 130 461 osób (322,9 os./km²).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.902 sek.