• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giambattista Lolli

  Przeczytaj także...
  Władysław Litmanowicz, właśc. Abram Wolf (ur. 20 lutego 1918, zm. 31 marca 1992) – polski szachista, dziennikarz, działacz i sędzia szachowy żydowskiego pochodzenia. Z wykształcenia prawnik, w latach powojennych sędzia w procesach stalinowskich, wydał wyroki śmierci na działaczy polskiego podziemia niepodległościowego.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Filip Stamma (ur. 1705 w Aleppo, zm. czerwiec/lipiec 1755 w Londynie) – syryjski szachista, szczególnie zasłużony jako problemista, jako pierwszy użył w druku notacji algebraicznej.

  Giambattista Lolli (ur. 1698, zm. 4 kwietnia 1769) – włoski szachista i teoretyk szachowy, jeden z czołowych przedstawicieli modeńskiej szkoły szachowej, przyjaciel Ercole Del Rio i Domenico Lorenzo Ponzianiego.

  W roku 1763 wydał – po części wspólnie z Del Rio – Spostrzeżenia nad teorią i praktyką gry w szachy. W książce tej, rozwijając poglądy Del Rio, poddał krytyce niektóre tezy Philidora, ponadto, w rozdziale poświęconym końcówkom, zamieścił – rywalizując ze Stammą – duży zbiór zadań szachowych. Wielokrotnie wznawiane dzieło Lolliego, rozwinięte potem przez Ponzianiego, odegrało istotną rolę w rozwoju gry w szachy.

  Ercole Del Rio (ur. 1723 lub 1726 w Guiglii, zm. 23 maja 1802 w Modenie) – włoski szachista i teoretyk szachowy, z zawodu prawnik i urzędnik miejski w Modenie.François-André Danican Philidor (ur. 1 września 1726 w Dreux, zm. 31 sierpnia 1795 w Londynie) - francuski szachista i kompozytor, najwybitniejszy szachista XVIII wieku.

  Poniżej przykładowe zadanie szachowe autorstwa Lolliego:

  G.Lolli
  białe zaczynają i wygrywają


  Rozwiązanie:

  1. W:e5! d2 (jeśli 1. d7? Wd5!)
  2. Wd5! K:d5
  3. d7 d1H
  4. d8H+ K (dowolnie)
  5. H:d1

  Bibliografia[]

 • W. Litmanowicz, J. Giżycki, "Szachy od A do Z", tom I, Warszawa 1986, str. 532 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Modeńska szkoła szachowa – umowna nazwa poglądów reprezentowanych przez trójkę pochodzących z Modeny szachistów włoskich: Ercole Del Rio, Giambattistę Lolliego i Domenico Lorenzo Ponzianiego, nazywanych także "Wielkimi Modeńczykami". Za jej symboliczny początek uważa się wydanie w roku 1750 przez Del Rio książki O grze w szachy. Spostrzeżenia praktyczne.... Szkoła modeńska nawiązywała do tradycji starszej "szkoły kalabryjskiej", reprezentowanej m.in. przez Gioachino Greco czy Alessandro Salvio, podobnie jak ona kładąc nacisk artystyczny, a nie naukowy aspekt gry w szachy, preferując otwarty, atakujący styl gry i stojąc w ewidentnej opozycji do poglądów głoszonych przez Philidora w jego Analizie gry w szachy. Okres zaledwie jednego roku jaki upłynął od wydania Analizy... wskazuje, że opozycyjność ta miała charakter okazjonalny, swoje poglądy musiał Del Rio usystematyzować już wcześniej, najprawdopodobniej polemizując z twórczością Luceny. Niezależnie od dogmatycznych podstaw sporu, zasługą szkoły modeńskiej było obalenie niektórych błędnych poglądów francuskiego szachisty (np. "piony są duszą gry czy "zaczynający wygrywa"). Ponadto romantyczne założenia modeńczyków poparte były wysokiej jakości analizami debiutowymi (np. Del Rio w kontrgambicie Philidora), opracowaniami z dziedziny końcówek, a nawet problemistyki szachowej (modeńczycy rywalizowali tu z Filipem Stammą). Można uznać, że dla rozwoju nowoczesnej gry w szachy istnienie modenskiej szkoły szachowej było równie ważne jak całokształt działalności Philidora.
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.
  Domenico Lorenzo Ponziani (ur. 9 listopada 1719 w Modenie, zm. 15 lipca 1796 tamże) – włoski szachista, duchowny i prawnik, jeden z czołowych przedstawicieli modeńskiej szkoły szachowej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Jerzy Giżycki (ur. 7 stycznia 1919, zm. 27 września 2009 w Warszawie) – polski krytyk filmowy, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, z zamiłowania szachista. Ojciec Marcina Giżyckiego (historyka, teoretyka animacji).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.