• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Giaan Rooney

  Przeczytaj także...
  Styl dowolny – styl pływacki, w którym w tak określonej konkurencji zawodnik może płynąć dowolnym sposobem. Wyjątkiem od tej reguły jest konkurencja stylu zmiennego w konkurencji indywidualnej i sztafety zmiennej, kiedy to styl dowolny oznacza każdy inny sposób pływania niż styl motylkowy (delfin), styl grzbietowy lub styl klasyczny (żabka). Po przepłynięciu każdej długości pływalni i przy zakończeniu wyścigu, pływak musi dotknąć ściany dowolną częścią ciała. Część ciała pływaka przez cały czas trwania wyścigu musi "łamać" powierzchnię wody, z takim wyjątkiem, że dozwolone jest całkowite zanurzenie się pływaka w czasie nawrotu i na dystansie nie dłuższym niż 15 metrów po starcie i po każdym nawrocie. Przed tym punktem głowa musi "złamać" powierzchnię wody. Start w stylu dowolnym rozpoczyna się skokiem ze słupka.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Order Australii (ang. Order of Australia) – najwyższe odznaczenie państwowe (cywilne i wojskowe) Australii przyznawane za wkład w rozwój kraju poprzez znaczące dokonania (ang. for the purpose of according recognition to Australian citizens and other persons for achievement or for meritorious service).

  Giaan Leigh Rooney (ur. 15 listopada 1982 w Brisbane) – była australijska pływaczka. Trzykrotna medalistka olimpijska.

  Obecnie jest prezenterką telewizyjną.

  Największe sukcesy odnosiła w stylu dowolnym, choć startowała również w innych stylach (grzbietowym). Brała udział w dwóch igrzyskach (IO 00, IO 04), na obu zdobywała medale. Dwa razy stawała na podium w sztafecie stylem zmiennym (srebro w 2000 i złoto w 2004), raz w kraulowej. Indywidualnie sięgnęła po dwa złote medale mistrzostw świata. Triumfowała w 2001 na dystansie 200 metrów kraulem oraz w 2005 na dystansie 50 metrów grzbietem. Była medalistką tej imprezy w sztafetach. Wielokrotnie stawała na podium innych imprez, m.in. mistrzostw świata na krótkim basenie, igrzysk Wspólnoty Narodów i mistrzostw Pacyfiku.

  Gwiazdy tańczą na lodzie – program rozrywkowy nadawany przez stację TVP 2 od 28 września 2007 roku do 12 grudnia 2008.XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie rozgrywane były w Atenach (Grecja) w dniach 13-29 sierpnia 2004. Uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.

  Odznaczona Orderem Australii.

  Wzięła udział w australijskiej wersji Gwiazdy tańczą na lodzie.

  Odznaczenia[ | edytuj kod]

 • Order of Australia
 • Przypisy[ | edytuj kod]
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.