• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Ghassan Tueni

  Przeczytaj także...
  Nagroda Sacharowa – wyróżnienie przyznawane dla jednej lub kilku osobistości, lub też grupy osób szczególnie zasłużonych w walce na rzecz praw człowieka i wolności. Nagroda ustanowiona w grudniu 1988 przez Parlament Europejski i nazwana na cześć radzieckiego naukowca oraz działacza politycznego Andrieja Sacharowa.An-Nahar (arab.: النهار, czyli "Dzień") - arabskojęzyczny dziennik wydawany w Libanie, ukazujący się od 4 sierpnia 1933 r. Główną rolę w prowadzeniu gazety odgrywają członkowie rodziny Tueni. W okresie okupacji syryjskiej gazeta stanowiła forum dla przeciwników obcych wpływów w Libanie. Dwóch czołowych dziennikarzy An-Nahar Gebran Tueni i Samir Kassir zginęło w zamachach bombowych w 2005 r.
  Dżubran Ghassan Tueni, arab.: جبران تويني , ang.: Gebran Tueni (ur. 17 września 1957 w Bejrucie, zm. 12 grudnia 2005 w Bejrucie) – polityk libański, dziennikarz.

  Ghassan Gebran Tueni (ur. 5 stycznia 1926 w Bejrucie, zm. 8 czerwca 2012 w Bejrucie) – libański dziennikarz, polityk i dyplomata, mąż poetki Nadii Hamadeh Tueni, ojciec Gebrana Tueniego.

  Ghassan Tueni urodził się w 1926 w Bejrucie. Był synem Gebrana Tueniego (Seniora), założyciela dziennika An-Nahar. Ukończył filozofię i nauki polityczne na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie, a następnie kontynuował studia na Uniwersytecie Harvarda. W 1948 objął po zmarłym ojcu kierownictwo nad An-Nahar.

  Bejrut (arab. بيروت, Bayrūt, fr. Beyrouth, gr. Berytos) – stolica i największe miasto Libanu, leżące w środkowej części kraju. Liczy 2 mln 60 tys. mieszkańców (2012), większość pochodzenia arabskiego. Dawniej miasto było nazywane: Birutu, Berytos. Znajduje się tu wiele zabytków i dobytku historycznego kraju.Syryjska Partia Socjal-Nacjonalistyczna (arab.: القومي الاجتماعي, al-Hizb as-Sūrī al-Qawmī al-Ijtimā’ī, ang.: Syrian Social Nationalist Party – SSNP, fr.: Parti Social Nationaliste Syrien – PSNS) – nacjonalistyczna, laicka partia polityczna, działająca głównie w Syrii i Libanie, założona w 1932 roku przez Antuna Saada. W swoim programie politycznym odwołuje się do idei tzw. Wielkiej Syrii. W okresie libańskiej wojny domowej należała do lewicowego Libańskiego Ruchu Narodowego, a następnie Libańskiego Narodowego Frontu Oporu, walcząc zbrojnie z prawicowymi Siłami Libańskimi, Armią Południowego Libanu i Izraelem. Członkowie partii byli zamieszani w zabójstwo premiera Libanu Rijada as-Sulha i prezydenta elekta Beszira Dżemajela oraz próbę zamachu na gen. Michela Aouna. Obecnie Socjal-Nacjonalistyczna posiada członków w libańskim Zgromadzeniu Narodowym w ramach Bloku Rozwoju i Oporu, kierowanego przez Hezbollah. Jako konkurentka Partii Bass przez wiele lat była zdelegalizowana w Syrii, ale od 2005 roku ponownie działa jawnie w tym kraju.

  W młodości związał się z Syryjską Partią Socjalno-Narodową, zaś w 1951 został jej pierwszym przedstawicielem w libańskim parlamencie, jednak w późniejszym czasie zerwał kontakty z nacjonalistami syryjskimi. W związku ze swoją działalnością polityczną przebywał w więzieniu. W latach 1970-1971 sprawował stanowisko wicepremiera. Kierował także kilkoma ministerstwami, m.in. pracy (1975-1976). Był również ambasadorem w Grecji. W 1977 prezydent Elias Sarkis mianował go przedstawicielem Libanu przy ONZ.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Michel Sulaiman (arab. ميشال سليمان = Miszal Sulajman, ur. 21 listopada 1948 w Amszit) – libański wojskowy i polityk, prezydent Libanu od 25 maja 2008, naczelny dowódca Libańskich Sił Zbrojnych w latach 1998-2008.

  Na początku 2006 ponownie został deputowanym libańskiego parlamentu, zastępując swojego syna, Gebrana, zabitego w zamachu bombowym w grudniu poprzedniego roku. Ghassan Tueni przeżył także swoją żonę Nadię (zmarła na raka w 1983) oraz córkę Najlę i młodszego syna Makrama (zginęli w wypadku samochodowym w 1987).

  Nadia Tueni (ur. w 1935 w Baklin, zm. w 1983 w Bejrucie) – libańska poetka, tworząca w języku francuskim, druzyjka, siostra byłego ministra telekomunikacji, Marwana Hamadeha, żona dziennikarza Ghassana Tueniego, matka Dżubrana Tueniego.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

  W 2006 został nominowany do Nagrody Sacharowa. W 2009 otrzymał od prezydenta Michela Sulaimana Libański Order Zasługi.

  Zobacz też[]

 • Tueni (rodzina)
 • Linki zewnętrzne[]

 • Ghassan Tueni, a life that marks the Lebanese History (ang.) www.liveachrafieh.com
 • Lebanon's Ghassan Tueni: Philosopher at Large (ang.) www.washington-report.org
 • Przypisy

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.