• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gethen

  Przeczytaj także...
  Demokracja – ustrój polityczny i forma sprawowania władzy, w których źródło władzy stanowi wola większości obywateli (sprawują oni rządy bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicieli).Rozmnażanie, reprodukcja – właściwy wszystkim organizmom proces życiowy polegający na wytwarzaniu potomstwa przez organizmy rodzicielskie.
  Lewa ręka ciemności (tyt. oryg. ang. The Left Hand of Darkness) – wydana w 1969 r. powieść fantastyczna autorstwa Ursuli K. Le Guin rozgrywająca się w świecie Ekumeny. Powieść zawiera liczne wątki religijne, w tym – podobnie jak Czarnoksiężnik z Archipelagu – nawiązania do taoizmu. Po polsku wydana po raz pierwszy przez Wydawnictwo Literackie w 1988 w ramach serii „Fantastyka i Groza”, w tłumaczeniu Lecha Jęczmyka (ISBN 83-08-01879-3).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Gethen – w powieści Ursuli Le Guin Lewa ręka ciemności, planeta zamieszkana przez rasę ludzką. Charakteryzuje się nadzwyczaj ostrym, zimnym klimatem, dlatego przez inne społeczności Ekumeny bywa określona mianem Zimy. Zima na Gethen jest długa i mroźna, lato zaś jest krótkie.

  Totalitaryzm (dawniej też: totalizm) – system rządów dążący do całkowitej władzy nad społeczeństwem za pomocą monopolu informacyjnego i propagandy, ideologii państwowej, terroru tajnych służb wobec przeciwników politycznych, akcji monopolowych i masowej monopartii. Termin totalitario stworzył na początku lat 20. XX wieku Benito Mussolini dla określenia systemu państwowego, który wprowadzał, charakteryzując go: Wszyscy w państwie, nikt poza nim, nikt przeciw niemu. Totalitaryzm charakteryzuje państwa, w których ambicje modernizacyjne i mocarstwowe idą w parze z brakiem tradycji demokratycznej lub – jak w przypadku Niemiec – rozczarowania demokracją, jej kryzysem lub niedostatkiem. Występowały różne odmiany totalitaryzmu zarówno wśród prawicy, jak i lewicy.Hermafrodytyzm, obojnactwo, dwupłciowość, gynandromorfizm – zjawisko występowania w ciele jednego osobnika jednocześnie męskich i żeńskich gruczołów rozrodczych albo występowanie w jego ciele gruczołu obojnaczego wytwarzającego jaja i plemniki. Obojnactwo występuje często u zwierząt bezkręgowych i u roślin wyższych (u roślin nazywane jest obupłciowością lub androginią), rzadziej u kręgowców. U osobników hermafrodytycznych najczęściej zachodzi zapłodnienie krzyżowe, rzadziej samozapłodnienie – u roślin nazywane samopylnością.

  Dzieli się na półkulę lądową, której tereny zajmuje królestwo Karhid i parademokratyczna Wspólnota Orgoreynu, o ustroju przypominającym państwo totalitarne oraz półkulę morską, gdzie znajdują się Perunter, Sith i Archipelag.

  Gethen zamieszkują ludzka rasa hermafrodytów, przez większość czasu pozostających bezpłciowymi, jedynie w okresie godowym, tzw. kemmerze ujawniających drugorzędowe cechy płciowe i sprzyjającym prokreacji. Istnieje teoria, że Getheńczycy są wynikiem eksperymentu prowadzonego w zamierzchłej przeszłości przez Hainów.

  Kemmer – okres aktywności seksualnej u mieszkańców planety Gethen, zwanej przez ludzi Zimą. Getheńczycy są fikcyjną rasą ludzką z powieści Lewa ręka ciemności. Są hermafrodytami, którzy przez większość czasu pozostają bezpłciowi. Co 26 dni przechodzą kemmer, którym jest odpowiednikiem pewnej formy rui. Łączą się wtedy w pary, a u kochanków wykształcają się drugorzędne cechy płciowe, nadając im seksualność kobiety bądź mężczyzny. Płeć w okresie kemmeru nie jest uwarunkowana - każdy Getheńczyk może stać się zarówno kobietą, jak mężczyzną.Ekumena, (z gr. οἰκουμένη oikumene – "świat zaludniony" – zob. Ekumena) dobrowolny związek światów, występujący w powieściach i opowiadaniach amerykańskiej pisarki Ursuli K. Le Guin.

  Pierwszym mobilem Ekumeny na Gethen był Genly Ai, który prowadził najpierw rozmowy z Karhidyjczykami, a następnie z Orgotami.

  Przypisy

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Zima – jedna z czterech pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najniższymi temperaturami powietrza w skali roku, umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego, zazwyczaj zestaloną (zamarzniętą) formą opadu i osadu atmosferycznego, a większość świata roślin i zwierząt przechodzi okres uśpienia.Cechy płciowe - właściwości organizmu (genetyczne, anatomiczne i fizjologiczne) związane z jego zdolnością do rozrodu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ursula Kroeber Le Guin (ur. 21 października 1929 w Berkeley, Kalifornia) – amerykańska pisarka SF i fantasy; wiele jej książek, przede wszystkim cykl Ziemiomorze, weszło do klasyki gatunku. Wielokrotnie nagradzana nagrodami Hugo i Nebula.
  Lato – jedna z czterech podstawowych pór roku w przyrodzie, w strefie klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się najwyższymi temperaturami powietrza w skali roku. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt jest to okres wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.
  Mobil – w powieściach Ursuli K. Le Guin, pierwszy oficjalny wysłannik Ekumeny, pojawiający się na nowo odkrytym świecie, zamieszkałym przez rasę ludzką. Mobile samotnie lądują na planetach i próbują przekonać lokalną społeczność do przyłączenia się do Ekumeny. Ich lądowanie poprzedza zwykle wizyta zwiadowców, którzy jednak, w odróżnieniu od mobila, działają w ukryciu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.