• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gerrit Solleveld

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Martinus Antonius "Maarten" Ducrot (ur. 8 kwietnia 1958 w Vlissingen) – holenderski kolarz szosowy, złoty medalista mistrzostw świata.
  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Gerrit Solleveld (ur. 8 czerwca 1961 w De Lier) – holenderski kolarz szosowy i torowy, złoty medalista szosowych mistrzostw świata.

  Gandawa-Wevelgem jest jednodniowym szosowym wyścigiem kolarskim, rozgrywanym w belgijskiej Flandrii każdej wiosny, w kwietniu. Nie jest on zaliczany do tzw. monumentów kolarstwa, mimo to jest uważany za jeden z ważniejszych wczesnowiosennych klasyków. Odbywa się zazwyczaj między wyścigami Dookoła Flandrii i Paryż-Roubaix. Po raz pierwszy wyścig odbył się w 1934 roku, i często jest określany jako klasyk sprinterów, jako że meta usytuowana jest na płaskim terenie.Gerard "Geert" Schipper (ur. 23 listopada 1948 w Ter Apel) – holenderski kolarz szosowy i torowy, złoty medalista szosowych mistrzostw świata.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największy sukces w karierze Gerrit Solleveld osiągnął w 1982 roku, kiedy wspólnie z Maartenem Ducrotem, Fritsem van Bindsbergenem i Gerardem Schipperem zdobył złoty medal w drużynowej jeździe na czas na szosowych mistrzostwach świata w Goodwood. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez niego na międzynarodowej imprezie tej rangi. Ponadto w 1980 roku był drugi w Tour de la Province de Namur, rok później wygrał Omloop Het Volk w kategorii amatorów, w 1982 roku był najlepszy w klasyfikacji generalnej Olympia's Tour, w 1986 roku wygrał Ronde van Midden-Zeeland, w 1987 roku wygrał Tour Méditerranéen, a dwa lata później zwyciężył w wyścigu Gandawa-Wevelgem. Kilkakrotnie startował w Tour de France, jednak nigdy nie uplasował się w pierwszej setce klasyfikacji generalnej. Mimo to wygrywał po jednym etapie TdF w 1985 i 1990 roku. W 1992 roku wziął udział w Vuelta a España, zajmując 137. miejsce. W 1983 roku został mistrzem Holandii w wyścigu ze startu wspólnego amatorów, a dwa lata wcześniej zdobył też medal na torze, zajmując drugie miejsce w windywidualnym wyścigu na dochodzenie. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Frits van Bindsbergen (ur. 18 sierpnia 1960 w Babberich) – holenderski kolarz szosowy, złoty medalista mistrzostw świata.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.55. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1982 odbyły się na torze Goodwood Circuit koło Chichester w Wielkiej Brytanii, w dniach 4 - 5 września 1982 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Omloop Het Nieuwsblad (dawniej Omloop Het Volk) jest jednodniowym wyścigiem kolarskim rozgrywanym w belgijskiej prowincji Flandria Wschodnia. Jest to pierwszy wyścig w sezonie i odbywa się zwykle w ostatnią sobotę lutego lub w pierwszą sobotę marca. Impreza do 2008 roku była organizowana przez gazetę "Het Volk", która w tym samym roku została przejęta przez "Het Nieuwsblad". Zawody te traktowane są jako dobre przygotowanie do wyścigu Dookoła Flandrii, który rozgrywany jest na podobnej trasie. Charakterystyczne dla tej imprezy jest to, że często rozgrywana jest przy złej pogodzie (przy padającym śniegu lub deszczu), a dodatkowo wiele odcinków (w tym podjazdów) poprowadzonych jest po bruku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.