German z Auxerre (ur. ok. 378 w Auxerre, zm. 31 lipca 448 w Rawennie) – święty katolicki, biskup.
Zanim został wybrany na biskupa rodzinnego Auxerre ukończył studia sztuk wyzwolonych i przygotowując się do adwokatury kontynuował studia w Rzymie. Niespodziewanie w 418 roku dokonano wyboru żonatego, wysokiego rangą urzędnika cesarskiego na urząd biskupi. Ta zmiana w życiu Germana dała ujście jego talentom. Okazał się rzutkim politykiem. Działalność na arenie międzynarodowej uchroniła kraj przed zniszczeniami wojennymi. Jednocześnie jego zabiegi miały wpływ na ograniczenia ucisku fiskalnego. Był budowniczym kościołów i krzewicielem życia zakonnego. Zwalczał herezję pelagiańską. Z nominacji Celestyna I pełnił funkcję legata papieskiego w Brytanii.
German – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwy Germanus pochodzącej od nazwy etnicznej Germania; istnieje także słowo łacińskie germanus – „rodzony, spokrewniony z kimś”. Odpowiednik żeński to Germana. W Polsce imię odnotowano już w średniowieczu. Istnieje około trzydziestu świętych patronów tego imienia. Ze względu na podobne brzmienie imię mylone jest niekiedy z imieniem Herman.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
Miał mieć wpływ na pokonanie przez Brytów w 430 roku Piktów i Sasów, a także to on miał udzielić sakry Świętemu Patrykowi.
Zmarł w trakcie kolejnej podróży, której celem była obrona Galii przed zakusami Aecjusza.
Jego wspomnienie obchodzone jest w rocznicę przyjętej przez tradycję daty śmierci 31 lipca (dies natalis).
kult świętych
wstawiennictwo świętych
German (imię)
Henryk Fros SJ, Franciszek Sowa: Księga imion i świętych. T. 2: D-G. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1997, s. 472. ISBN 83-7097-374-4.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Antonio Borrelli, Germano d’Auxerre (wł.)

Rawenna (wł. Ravenna) – miasto i gmina w północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania, stolica prowincji Rawenna. Według danych na rok 2007 gminę zamieszkuje 151 055 osób, 228 os./km².International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji
obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Warto wiedzieć że... beta
Sasi (Saksoni, niem. Sachsen, ang. Saxons) – lud pochodzenia germańskiego, osiadły w średniowieczu w Westfalii i Dolnej Saksonii, w tradycji pisanej ich ojczyzną były nadwiślańskie lasy (Widsidh).
Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.
Brytowie (łac. Brittones, bryt. Pritani lub Priteni) – lud celtycki zamieszkujący Brytanię przed najazdem Anglów i Sasów.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Pelagianizm – we wczesnym chrześcijaństwie heterodoksalny nurt teologii duchowości, którego pierwszym propagatorem był Pelagiusz (360? - 435?).
Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.