• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Geri Nasarski

  Przeczytaj także...
  Poczdam (niem. Potsdam, dolnołuż. Podstupim, pol. hist. Postąpin i Podstąpin) – miasto we wschodnich Niemczech, położone nad Hawelą. Stolica i największe miasto kraju związkowego Brandenburgia, wchodzące w skład obszaru metropolitalnego Berlin-Brandenburg.Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska im. Tadeusza Mazowieckiego − nagroda przyznawana od 1998 roku w kategoriach prasa, radio i telewizja za najlepsze prace dziennikarskie, które w obiektywny i rzetelny sposób informują o kraju sąsiada i które zostały opublikowane – ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w Internecie – między 1 stycznia a 31 grudnia roku poprzedzającego wręczenie nagrody. Nagrodzone zostaną prace w kategoriach prasa, radio, telewizja. Laureaci otrzymają trzy równorzędne nagrody w wysokości 5 000 euro.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Geri Nasarski (ur. 1944, zm. 8 stycznia 2020) – niemiecka dziennikarka.

  Ukończyła historię wschodnioeuropejską i slawistykę na Uniwersytecie w Kolonii. Po uzyskaniu stopnia doktora w 1975 rozpoczęła karierę naukową na Uniwersytecie Saary, jednak już w roku 1977 zdecydowała się na zmianę zawodu, obejmując stanowisko redaktora w berlińskim studio drugiego kanału telewizji niemieckiej ZDF. Realizowała tam przede wszystkim materiały na temat NRD, Polski i Związku Radzieckiego. Od roku 1986 pracowała jako korespondentka zagraniczna w Warszawie.

  Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) — niemiecki regionalny nadawca radiowo-telewizjny, obejmujący swym zasięgiem miasto na prawach landu Berlin oraz land Brandenburgia. Powstał 1 maja 2003 z połączenia dotychczasowych nadawców utrzymywanych przez oba landy: Sender Freies Berlin (SFB, Berlin) i Ostdeutscher Rundfunk Brandenburg (ORB, Brandenburgia).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W roku 1992 przeszła do nowo utworzonej stacji radiowo-telewizyjnej ORB w Poczdamie i objęła stanowisko redaktora naczelnego telewizji. Z jej inicjatywy powstał polsko-niemiecki magazyn telewizyjny Kowalski i Schmidt, wielokrotnie nagradzany i jedyny tego rodzaju program w telewizji niemieckiej. Po dymisji ze stanowiska redaktora naczelnego objęła funkcję pełnomocnika ORB ds. Europy Wschodniej i współpracy z kanałem ARTE. Po fuzji kanałów ORB i SFB w roku 2003 kierowała redakcją Europa Środkowo-Wschodnia w nowo powstałej stacji RBB. W roku 2008 przeszła na emeryturę.

  Uniwersytet Koloński (Universität zu Köln) jest jedną z najstarszych wyższych uczelni w Europie jak i, kształcąc rocznie ponad 44 000 studentów, zalicza się do największych istniejących w Niemczech. Uniwersytet jest członkiem Deutsche Forschungsgemeinschaft – fundacji wspierającej czołowe niemieckie placówki naukowe – oraz członkiem-założycielem Stowarzyszenia Europejskich Szkół Zarządzania.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Geri Nasarski napisała dwie książki na temat Polski. Zasiadała również w jury Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej oraz w komitecie Nagrody Polsko-Niemieckiej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Erste ORB-Chefredakteurin Geri Nasarski gestorben. Meldung auf der Website des rbb, 10. Januar 2020. Abgerufen am 10. Januar 2020.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dr. Geri Nasarski
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ostdeutscher Rundfunk Brandenburg (w skrócie ORB) – nieistniejący już, niemiecki, publiczny, regionalny nadawca radiowo-telewizyjny, członek ARD. Nadawał dla Branderburgii od dnia 12 października 1991 do 30 kwietnia 2003. Siedziba główna ORB mieściła się w Poczdamie. Posiadał także studia w Chociebużu, Frankfucie nad Odrą i Perlebergu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  ARTE (fr. Association relative aux télévisions européennes) - francusko-niemiecki kanał telewizyjny, który prezentować ma programy kulturalne, reportaże ze świata sztuki i nauki oraz tzw. ambitne kino.
  Uniwersytet Kraju Saary (niem. Universität des Saarlandes) – jedyny uniwersytet w stolicy Kraju Saary Saarbrücken. Został założony w 1948 roku w ramach kooperacji niemiecko-francuskiej. Była to pierwsza uczelnia założona w Niemczech po drugiej wojnie światowej i powstała dzięki pomocy rządu francuskiego, pod patronatem uniwersytetu w Nancy. Wydział medycyny zlokalizowany jest w całości na terenie kompleksu szpitalnego w Homburgu.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Rundfunk Berlin-Brandenburg (RBB) – niemiecki regionalny nadawca radiowo-telewizyjny, obejmujący swym zasięgiem miasto na prawach landu Berlin oraz land Brandenburgia. Powstał 1 maja 2003 z połączenia dotychczasowych nadawców utrzymywanych przez oba landy: Sender Freies Berlin (SFB, Berlin) i Ostdeutscher Rundfunk Brandenburg (ORB, Brandenburgia).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.044 sek.