Gerhard Ritter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gerhard Ritter (ur. 6 kwietnia 1888 w Bad Sooden-Allendorf, zm. 1 lipca 1967 we Fryburgu Bryzgowijskim) – niemiecki historyk.

Kościół Wyznający (niem. Bekennende Kirche) – nazwa ruchu w niemieckim Kościele ewangelickim sprzeciwiającego się narodowemu socjalizmowi, a działającego w okresie 1934-1945.Hamburg (łac. Hammonia; dolnoniem. Hamborg [ˈhaˑmbɔːχ]), właściwie Wolne i Hanzeatyckie Miasto Hamburg (niem. Freie und Hansestadt Hamburg) – miasto w północnych Niemczech na prawach kraju związkowego niedaleko ujścia Łaby do Morza Północnego. Wolne miasto i zarazem związkowy kraj niemiecki (pow. 755 km², ludność 1,74 mln – drugie po Berlinie). Największy port morski kraju (75 mln ton przeładunku), wielki ośrodek przemysłowy (statki, elektrotechnika, przetwórstwo ropy, przemysł spożywczy) i finansowy. W 2011 roku miasto to otrzymało tytuł Europejskiej Stolicy Czystości.

Syn protestanckiego pastora. Brat orientalisty Hellmuta Rittera i teologa Karla Bernharda Rittera. Mąż Gertrudy Reichardt. Po skończeniu gimnazjum w Gütersloh studiował w Monachium, Heidelbergu i Lipsku. Od 1912 pracował jako nauczyciel. W czasie I wojny światowej służył w piechocie.

Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².Marcin Luter (niem. Martin Luther, ur. 10 listopada 1483 r. w Eisleben, zm. 18 lutego 1546 r. tamże) – niemiecki reformator religijny, teolog i inicjator reformacji, mnich augustiański, doktor teologii, współtwórca luteranizmu. Autor 95 tez potępiających praktykę sprzedaży odpustów, w których odrzucał możliwość kupienia łaski Bożej.

Profesor uniwersytetów w Heidelbergu (19181923), Hamburgu (19231925) i Fryburga Bryzgowijskiego (19251956). Profesurę heidelberskiej uczelni otrzymał mając zaledwie 30 lat. W 1925 opublikował biografię Lutra, w której przedstawił przywódcę reformacji w korzystnym świetle. Od tej pory specjalizował się w biografistyce. Pracował nad życiorysami pruskiego premiera i reformatora z początku XIX w. – Karla vom und zum Stein, pruskiego monarchy Fryderyka Wielkiego. W latach 50. napisał biografię swojego przyjaciela Carla Friedricha Goerdelera – uczestnika antyhitlerowskiego ruchu oporu. Poza tym w swoich badaniach koncentrował się na politycznej, militarnej i kulturalnej historii Niemiec.

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Przed II wojną światową należał do narodowych konserwatystów. Od 1929 był członkiem prawicowo-liberalnej partii „Deutsche Volkspartei” (DVP). Był zwolennikiem przekształcenia Niemiec w monarchię. Na początku rządów Hitlera pochwalał politykę nowego reżimu, zwłaszcza zagraniczną. Odwrócił się jednak od nazistów z przyczyn religijnych. Nie godził się na prześladowanie Kościoła. Był luteraninem i należał do tzw. Kościoła Wyznającego („Bekennende Kirche”). Sympatyzował z konserwatywną opozycją i był zaangażowany w spisek przeciwko Hitlerowi 22 lipca 1944. Po rozbiciu spiskowców został przejściowo aresztowany.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Gütersloh – miasto powiatowe w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold, siedziba powiatu Gütersloh. Leży na południowy zachód od miasta Bielefeld. Prawa miejskie otrzymało w 1825 roku.

Po wojnie wydał pracę Europa a sprawa niemiecka (Europa und die deutsche Frage). Odrzucał tezę, jakoby III Rzesza była nieuchronną kulminacją całych dziejów Niemiec. Przedstawiał pogląd, że narodowy socjalizm był tylko częścią ogólnego trendu ówczesnej Europy. Argumentował, że nie tylko Niemcy podążyły w kierunku totalitaryzmu. Usprawiedliwiał tym samym społeczeństwo niemieckie. Republika weimarska – zdaniem Rittera – cechowała się przerostem demokracji. Przerost demokracji spowodował jej bezsilność i podatność na demagogiczne hasła Hitlera. Ritter dowodził tym samym, że gdyby monarchia przetrwała w Niemczech po I wojnie światowej nazizm nie narodziłby się w tak silnym stopniu. Taka przewrotna argumentacja była typowa dla kogoś, kto jak Ritter, był monarchistą, aprobującym politykę Niemiec.

Carl Friedrich Goerdeler (ur. 31 lipca 1884 w Pile, nm. Schneidemühl, wówczas w Wielkim Księstwie Poznańskim, zm. 2 lutego 1945 w Berlinie) – konserwatywny polityk niemiecki.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Z tego też powodu Ritter należał do zagorzałych krytyków, np. Fritza Fischera, który upatrywał kontynuację między cesarstwem Wilhelma a dyktaturą Adolfa Hitlera. Odrzucał jednocześnie tezę, jakoby to głównie Niemcy ponosiły odpowiedzialność za wybuch I wojny światowej. Spór wokół I wojny światowej dzielił wówczas niemieckich historyków. Osią niezgody była ocena polityki niemieckich polityków i dyplomatów, oraz dowódców armii.

Bad Sooden-Allendorf – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Werra-Meißner. Liczy 8 358 mieszkańców (30 czerwca 2012).WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Ritter zmarł w 1967, mając 79 lat. Był jednym z ostatnich tradycjonalistów niemieckiego idealizmu. Ujmował historię (dziejopisarstwo) jako sztukę. Patrzył na przeszłość przez pryzmat działań „wielkich” jednostek, kształtujących życie ogółu.

Publikacje

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Hellmut Ritter (Helmuth Ritter) (ur. 27 lutego 1892 w Hessisch Lichtenau, zm. 19 maja 1971 w Oberursel (Taunus)) – niemiecki orientalista. Brat Gerharda Rittera i Karla Bernharda Rittera.
 • Luther. Gestalt und Symbol (1925) (Luter).
 • Stein. Eine politische Biographie (1931) (Stein. Biografia polityczna).
 • Die Heidelberger Universität (1936) (Uniwersytet w Heidelbergu).
 • Friedrich der Große (1936) (Fryderyk Wielki).
 • Machtstaat und Utopie (1940).
 • Die Weltwirkung der Reformation (1941).
 • Die Dämonie der Macht (1947 – piąte przerobione wydanie pracy Machtstatt und Utopie).
 • Vom sittlichen Problem der Macht (1948, 1961).
 • Die Neugestaltung Deutschlands und Europas im 16. Jahrhundert (1950).
 • Carl Friedrich Goerdeler und die deutsche Widerstandsbewegung (1 wyd. 1954, 3 wyd. 1956).
 • Lebendige Vergangenheit (1958).
 • Staatskunst und Kriegshandwerk. Das Problem des „Militarismus” in Deutschland, t. 1 – 4 (1954–1968).
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://www.bbkl.de/lexikon/bbkl-artikel.php?art=./R/Ri/ritter_g.art
 • http://d-nb.info/gnd/11874545X
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Heinrich Friedrich Karl Reichsfreiherr vom und zum Stein (ur. 26 października 1757 - zm. 29 czerwca 1831) - pruski polityk, szef ministrów i jeden z twórców reform, które w okresie napoleońskim umożliwiły odbudowę potęgi państwa pruskiego i uzyskanie przez nie w przyszłości kluczowej roli w Niemczech.
  Warto wiedzieć że... beta

  Fryburg Bryzgowijski (niem. Freiburg im Breisgau, alem. Friburg) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Fryburg, regionu Südlicher Oberrhein oraz powiatu Breisgau-Hochschwarzwald.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama