• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gerhard Mitter

  Przeczytaj także...
  Kraj Sudecki (t. Kraj Sudetów, niem. Sudetenland, Sudetengebiet, Sudetenraum, cz. Sudety) – region Czechosłowacji obejmujący pogranicze czesko-niemieckie i czesko-austriackie w Sudetach, Rudawach, Szumawie, Lesie Czeskim i Morawach południowych zamieszkany od dawna przez Niemców sudeckich (niem. Sudetendeutsche). W skład Kraju Sudeckiego wchodziły ziemie Czech, Moraw i Śląska Czeskiego.Hans Herrmann (ur. 23 lutego 1928 w Stuttgarcie) – niemiecki kierowca wyścigowy Formuły 1 w latach 1953-1954, 1957-1961, 1966, 1969. Jeździł w m.in. dla zespołów Daimler Benz AG, Maserati, Scuderia Centro Sud, British Racing Partnership, Porsche, Écurie Maarsbergen. Wystartował w 20 wyścigach Formuły 1, raz stając na podium, lecz nigdy nie wygrywając. W 1970 roku zwyciężył w wyścigu 24h Le Mans, jadąc samochodem skonstruowanym przez Porsche.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Gerhard Mitter za kierownicą Lotusa w 1965 roku na Nürburgringu

  Gerhard Karl Mitter (ur. 30 sierpnia 1935 w Schönlinde, zm. 1 sierpnia 1969 w Schwedenkreuz) – niemiecki kierowca Formuły 1 urodzony w Schönlinde w Sudetenland, ale jego rodzina została stamtąd wysiedlona do Leonbergu blisko Stuttgartu, gdy miał 10 lat.

  Nürburgring (lub Nuerburgring), znany też jako "Ring" przez fanów motoryzacji, jest znanym torem wyścigowym położonym w Niemczech, w miejscowości Nürburg, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Mitter zaczynał ściganie od motocykli. Jako młodzieniec dołączył do kierowców Formuły Junior, stając się najlepszym niemieckim kierowcą z ponad 40 zwycięstwami. W 1963 roku Gerhard Mitter zajął 4 miejsce w wyścig GP na Nürburgringu.

  Mitter uczestniczył w siedmiu Grand Prix zaczynając 23 czerwca 1963 roku. Wówczas zdobył sumę trzech punktów w mistrzostwach. W swoim domowym Mitter w BMW GP Niemiec w 1963 roku startował w dwuletnim Porsche 718. Zaimponował tym ludziom Formuły 1 i zespół Lotus dał mu szansę poprowadzić profesjonalny bolid w następnych latach.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 30 sierpnia jest 242. (w latach przestępnych 243.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 123 dni.

  Mitter ścigał się także w wielu innych seriach odnosząc dużo zwycięstw w latach 1966-1968 w Europejskich Mistrzostwach Hillclimb dla Porsche. W 1968 roku jego łupem padł 24-godzinny wyścig Daytona (Porsche 907), a w 1969 roku zwyciężył Targa Florio w Porsche 908.

  Wypadek[ | edytuj kod]

  W 1969 roku, dzięki dużej długości toru, organizowane były Grand Prix F1 i F2 jednocześnie na torze Nürburgring, z tym, ze kierowcy F2 byli klasyfikowani osobno. Mitter startował w BMW 269 jako zawodnik Formuły 2. Podczas treningu doszło jednak do wypadku, w którym zginął młody Niemiec. Przyczyną wypadku najprawdopodobniej był defekt zawieszenia lub układ kierowniczy. Kierowcy zespołu BMW: Hubert Hahne i Dieter Quester wycofali się z wyścigu. Tak samo postąpił dawny kolega z zespołu Porsche Hans Herrmann.

  Krásná Lípa (niem. Schönlinde) – miasto w Czechach, w kraju ujskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 3139 ha, a liczba jego mieszkańców 3666 osób.Targa Florio – najstarszy długodystansowy wyścig samochodowy, który odbywał się na publicznych drogach na Sycylii w okolicach Palermo. Po raz pierwszy odbył się w roku 1906 z inicjatywy Vincenzo Florio. Wyścig odbywał się do roku 1977. Później przestał być organizowany ze względów bezpieczeństwa.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • DRIVERS: GERHARD MITTER (ang.). grandprix.com. [dostęp 2012-05-14]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.