• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gerd von der Becke

  Przeczytaj także...
  Wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego – zwierzchnicy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.Zakon krzyżacki – pełna nazwa: Zakon Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie (zakon krzyżacki, zakon niemiecki, łac. Ordo fratrum domus hospitalis Sanctae Mariae Theutonicorum in Jerusalem, Ordo Theutonicus, OT, niem. Orden der Brüder vom Deutschen Haus Sankt Mariens in Jerusalem, Deutscher Orden, DO) – zakon rycerski, jeden z trzech największych, obok joannitów i templariuszy, które powstały na fali krucjat w XI i XII wieku. Sprowadzony, by zapewnić bezpieczeństwo ewangelizacji Prusów, opanował militarnie obszary późniejszych Prus Wschodnich oraz dzisiejszej Łotwy i Estonii tworząc z tych ziem formację państwową Prusy Zakonne. Zakon podbił także niektóre ziemie Polski i Litwy.
  Zygmunt Luksemburski (Luksemburczyk), (ur. 14 lub 15 lutego 1368 w Norymberdze, zm. 9 grudnia 1437 w Znojmie) – elektor (margrabia) brandenburski od 1378, król węgierski od 1387, niemiecki od 1411, książę Luksemburga od 1419, król włoski od 1431, Święty Cesarz Rzymski od 1433, król czeski od 1419 (objął władzę w 1436).

  Gerd von der Becke (ur. 1370 lub ok. 1380; zm. 7 grudnia 1430 w Gdańsku) – gdański polityk, burmistrz Gdańska w latach 1413-1430.

  Był jednym z popleczników Krzyżaków w Gdańsku, cieszył się szczególnymi względami wielkiego mistrza krzyżackiego Henryka von Plauen, który w 1412 mianował go członkiem tzw. Rady Krajowej, powołanej głównie w celu łatwiejszego nakładania podatków na rzecz Zakonu.

  W 1413 został wybrany burmistrzem Głównego Miasta Gdańska (Burgum Dantzike). W tym samym roku – w nagrodę za poparcie – otrzymał od Krzyżaków pobliską wieś Wrzeszcz.

  Wrzeszcz – część miasta Gdańska, znajdująca się na północ od Śródmieścia, nad strugą Strzyżą. Od 2010 roku jej terytorium jest podzielone pomiędzy dwie dzielnice: Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny.Burmistrz (śrwniem. burc-meister lub burger-meister „zwierzchnik gminy miejskiej lub wiejskiej”) – w wielu krajach najwyższy rangą urzędnik władz lokalnych np. miasta lub gminy.

  Rok później doszło w Gdańsku doszło do zamieszek skierowanych przeciw Krzyżakom i popierającemu ich burmistrzowi. Becke został oskarżony o współodpowiedzialność za machinacje Zakonu w kwestii polityki monetarnej (dzierżawił mennicę krzyżacką). Jego dom i mennica zostały splądrowane, a on sam musiał się ratować ucieczką. Zaraz po opanowaniu rozruchów przez wojsko krzyżackie powrócił do miasta i odzyskał stanowisko. Przywódców buntu aresztowano, wielu ścięto, część ratowała się ucieczką. W 1418 oskarżyli oni burmistrza von der Becke o bezprawną konfiskatę majątku – udało im się nawet uzyskać wyrok skazujący go na banicję (przed sądem Zygmunta Luksemburczyka), jednak w obronie wystąpił Wielki Mistrz i Rada Miasta Gdańska.

  Główne Miasto (niem. Rechtsstadt) – reprezentacyjna część gdańskiej dzielnicy Śródmieście, tworząca zwarty zespół zabytkowy. Znajduje się tu większość zabytków miasta; Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Złota Brama czy Ratusz Głównego Miasta oraz zabytkowa oś Drogi Królewskiej składająca się z ul. Długiej i Długiego Targu.Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.

  Urząd Burmistrza Gerd von der Becke pełnił aż do śmierci 7 grudnia 1430. Przez cały ten czas był oddanym poplecznikiem Krzyżaków, za co otrzymał m.in. wsie Szklana Góra oraz Wojnowo. Pochowano go w kościele Mariackim, obok zmarłej wcześniej żony Demuth von Ummen.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gerd von der Becke Genealogie (niem.). Baars-Barmentlo Genealogie, 2006-05-26. [dostęp 2010-08-31].
  2. Paweł Pizuński: 100 Gdańszczan znanych i godnych poznania. Wydawnictwo "Arenga", 1997, s. 24-26. ISBN 83-909057-0-1.
  3. Jus Culmense ex ultima revisione, oder das vollständige culmische Recht (niem.). s. 12. [dostęp 2010-08-31].
  4. inyourpocket.com (ang.). [dostęp 2010-08-31].
  5. Relacja kapitana Lübeck z wydarzeń w Gdańsku (niem.). [dostęp 2010-08-31].
  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.Szklana Góra (kaszb. Sklanô Góra) – osada w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, w gminie Przywidz. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Kozia Góra.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Henryk von Plauen (ur. 1370 w Turyngii, zm. 1429 w Lochstädt, ob. Pawłowo k. Królewca) – wielki mistrz zakonu krzyżackiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.