• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gerbstedt

  Przeczytaj także...
  Arnstein - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Mansfeld-Südharz. Powstało 1 stycznia 2010 z połączenia miasta Sandersleben (Anhalt) oraz gmin: Alterode, Bräunrode, Greifenhagen, Harkerode, Quenstedt, Stangerode, Sylda, Ulzigerode i Welbsleben.Eisleben, Lutherstadt Eisleben (pol. Miasto Lutra Eisleben) – miasto w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Mansfeld-Südharz. Znane jako rodzinne miasto Marcina Lutra, stąd oficjalna nazwa miasta. Drugie co do wielkości miasto powiatu. Była stolica dawnego powiatu Mansfelder Land.
  Powiat Mansfeld-Südharz (niem. Landkreis Mansfeld-Südharz) - powiat w niemieckim kraju związkowym Saksonia-Anhalt. Powstał 1 lipca 2007 z połączenia powiatów Sangerhausen i Mansfelder Land. Siedzibą powiatu jest Sangerhausen.

  Gerbstedt – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Mansfeld-Südharz. Od zachodu sąsiaduje z następującymi miastami: Arnstein, Hettstedt i Mansfeld, od północy z Könnern, od wschodu z Salzatal, Wettin i Rothenburg oraz od południa z Seegebiet Mansfelder Land i Lutherstadt Eisleben.

  Grefrath – miejscowość i gmina w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf, w powiecie Viersen.Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.

  1 stycznia 2010 do miasta przyłączono: Augsdorf, Friedeburgerhütte, Hübitz, Ihlewitz, Rottelsdorf, Siersleben, Welfesholz i Zabenstedt, a 24 stycznia 2010 Freist, Friedeburg (Saale) oraz Heiligenthal.

  Współpraca[ | edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Frévent, Francja
 • Grefrath, Nadrenia Północna-Westfalia
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Statistische Landesamt Sachsen-Anhalt, Halle (Saale), 2009
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • portal informacyjny (niem.)
 • Saksonia-Anhalt (niem. Sachsen-Anhalt, dolnoniem. Sassen-Anhalt) to kraj związkowy w Niemczech, ze stolicą w Magdeburgu.Rothenburg - dzielnica miasta Wettin-Löbejün w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Saale. Do 31 grudnia 2010 była samodzielną gminą.
  Warto wiedzieć że... beta

  Wettin - dzielnica miasta Wettin-Löbejün w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Saale, leży nad Soławą.
  Seegebiet Mansfelder Land - gmina samodzielna (niem. Einheitsgemeinde) w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Mansfeld-Südharz
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Hettstedt - miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Mansfeld-Südharz. Leży ok. 40 km na północny zachód od miasta Halle (Saale) i ok. 50 km na południe od stolicy kraju związkowego - Magdeburga. Miasto jest znane z wydobycia miedzi i z hutnictwa metali nieżelaznych.
  Salzatal - gmina samodzielna w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Saale. Powstała 1 stycznia 2010 z połączenia gmin Beesenstedt, Bennstedt , Fienstedt, Höhnstedt, Kloschwitz, Lieskau, Salzmünde, Schochwitz i Zappendorf.
  Mansfeld, Lutherstadt Mansfeld – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia-Anhalt, w powiecie Mansfeld-Südharz. Położone u stóp gór Harzu nad rzeką Wipper, ok. 10 km. na północny zachód od Eisleben. W mieście dorastał Marcin Luter.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.676 sek.