Gerarda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gerardaimię żeńskie; żeński odpowiednik germańskiego imienia Gerard, złożonego z członów ger–, gari– — "oszczep", i –hard — "mężny, mocny, trwały".

Gerard Majella (ur. 6 kwietnia 1725 r. w Muro Lucano, zm. 15 października 1755 r. w Caposele) – włoski redemptorysta, święty katolicki.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Gerarda imieniny obchodzi razem z Gerardem:

 • 30 stycznia, jako wspomnienie św. Gerarda z Clairvaux, brata św. Bernarda,
 • 4 marca, jako wspomnienie św. Gerarda z Rousillon,
 • 23 kwietnia, jako wspomnienie św. Gerarda, biskupa w Toul,
 • 13 maja, jako wspomnienie bł. Gerarda z Villamagny, giermka,
 • 6 czerwca, jako wspomnienie św. Gerarda Tintoriego,
 • 13 czerwca, jako wspomnienie bł. Gerarda zakonnika,
 • 3 września, jako wspomnienie bł. Gerarda z Jerozolimy,
 • 24 września, jako wspomnienie św. Gerarda, biskupa Csanádu,
 • 3 października, jako wspomnienie św. Gerarda z Brogne,
 • 16 października, jako wspomnienie św. Gerarda Majelli,
 • 30 października, jako wspomnienie św. Gerarda, biskupa, patrona Potenzy,
 • 29 grudnia, jako wspomnienie bł. Gerarda Cagnoli.
 • Znane osoby noszące to imię:

  Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.(1337) Gerarda – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 352 dni w średniej odległości 2,91 j.a. Została odkryta 9 września 1934 roku w Sterrewacht Leiden w Johannesburgu przez Hendrika van Genta. Nazwa planetoidy pochodzi od imienia żony G. Pelsa, asytenta w Sterrewacht Leiden. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (1337) 1934 RA1.
 • Gerarda Śliwińska (1934–2012) – zakonnica ze Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Braniewie, prawniczka i historyczka, badaczka historii Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny Dziewicy i Męczennicy
 • Zapoznaj się również z:

 • (1337) Gerarda
 • Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.16 października jest 289. (w latach przestępnych 290.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 76 dni.
  Warto wiedzieć że... beta

  Roussillon (fr. wym. [ʁu.si.ˈjɔ̃]; kat. Rosselló, wym. [ru.sə.ˈʎo]; oksytański Rosselhon) – kraina historyczna w południowej Francji nad Morzem Śródziemnym w północno-wschodniej części Pirenejów. Większość jej terytorium stanowi francuska część historycznej Katalonii (tzw. Katalonia Północna). Stolicą i największym miastem jest Perpignan (katal. Perpinyà).
  Języki germańskie – grupa języków w obrębie języków indoeuropejskich, którymi posługuje się kilkaset milionów mówiących na całym świecie. Wywodzą się ze wspólnego języka pragermańskiego.
  30 października jest 303. (w latach przestępnych 304.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 62 dni.
  Bernard z Clairvaux, Bernard de Fontaine (ur. 1090 w Fontaine-lès-Dijon we Francji, zm. 20 sierpnia 1153) – brat bł. Humbeliny, zakonnik cysterski, od 1115 opat klasztoru w Clairvaux (obecnie w Longchamp-sur-Aujon), doktor Kościoła, filozof, uczony, wpływowy teolog XII wieku zwany Doktorem Miodopłynnym (łac. Doctor Mellifluus), twórca spekulatywnej mistyki, arcybiskup elekt Mediolanu (1135), święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego i ewangelickiego. Odgrywał dużą rolę polityczną jako propagator, intelektualista i organizator II krucjaty.
  23 kwietnia jest 113. (w latach przestępnych 114.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 252 dni.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Gerard – imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słów oznaczających "oszczep", "silny" lub "odważny".

  Reklama