• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gerard van Velde

  Przeczytaj także...
  Jan Bos (ur. 29 marca 1975 roku w Hierden, Geldria) – holenderski łyżwiarz szybki i kolarz. Dwukrotny medalista olimpijski.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Gerard Pieter Hendrik van Velde (ur. 30 listopada 1971 w Wapenveld) – holenderski łyżwiarz szybki, złoty medalista olimpijski i dwukrotny wicemistrz świata.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Gerard van Velde osiągnął w 2002 roku, kiedy podczas igrzyskach olimpijskich w Salt Lake City zdobył złoty medal na dystansie 1000 m, bijąc przy tym rekord globu. W zawodach tych wyprzedził bezpośrednio swego rodaka Jana Bosa oraz Joeya Cheeka z USA. Na tych samych igrzyskach był czwarty w biegu na 500 m, przegrywając walkę o medal z Amerykaninem Kipem Carpenterem. Czwarte miejsce, tym razem na 1000 m, zajął także na igrzyskach w Albertville w 1992 roku, gdzie w walce o medal lepszy był Japończyk Yukinori Miyabe. W 2003 roku wystartował na mistrzostwach świata na dystansach w Berlinie, gdzie zajął drugie miejsce za Erbenem Wennemarsem. W tym samym roku srebrny medal wywalczył też podczas mistrzostw świata w wieloboju sprinterskim w Calgary, gdzie pokonał go tylko Kanadyjczyk Jeremy Wotherspoon.

  Egbert Rolf "Erben" Wennemars (ur. 1 listopada 1975 w Dalfsen) – holenderski łyżwiarz szybki, dwukrotny brązowy medalista olimpijski, ośmiokrotny mistrz świata.XIX Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w amerykańskiej miejscowości Salt Lake City w 2002. Startowało 2527 zawodników z 78 krajów. Igrzyska otworzył prezydent USA George W. Bush.

  Wielokrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Świata, odnosząc przy tym sześć zwycięstw. W 2002/2003 i 2003/2004 był drugi, a w sezonach 1995/1996 i 2004/2005 zajmował trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej na 1000 m.

  Mistrzostwa świata[]

 • Mistrzostwa świata w wieloboju sprinterskim
 • srebro – 2003
 • Bibliografia[]

 • Profil na stronie Sports Reference.com (ang.)
 • Profil na stronie Schaats Statistieken.nl (niderl.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).
  Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskim odbywają się co roku pod patronatem Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU). Pierwsze mistrzostwa odbyły się w amerykańskiej miejscowości West Allis w 1970 r. Najczęściej zawody rozgrywano w Holandii (ośmiokrotnie). Kobiety i mężczyźni rywalizują od początku edycji na tych samych zawodach, startując na dystansach 500 i 1000 m.
  7. Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansach 2003 odbyły się w dniach 14 – 16 marca 2003 w Berlinie w Niemczech. Zawody rozegrano w Sportforum Hohenschönhausen. Do rozdania było 10 kompletów medali, po 5 w konkurencjach męskich, jak i żeńskich. Najwięcej złotych medali wywalczyła Niemka Anni Friesinger oraz Holender Erben Wennemars. W klasyfikacji medalowej najlepsi byli Niemcy.
  William Joseph Cheek (ur. 22 czerwca 1979 w Greensboro), amerykański łyżwiarz szybki. Trzykrotny medalista olimpijski.
  Yukinori Miyabe (jap. 宮部行範, Miyabe Yukinori, ur. 18 lipca 1968 w Tokio) – japoński łyżwiarz szybki, brązowy medalista olimpijski oraz zdobywca Pucharu Świata.
  Jeremy Wotherspoon (ur. 26 października 1976 w Humboldt) – kanadyjski łyżwiarz szybki, specjalista konkurencji sprinterskich.
  34. Mistrzostwa świata w łyżwiarstwie szybkim w wieloboju sprinterskim odbyły się w Calgary, w Kanadzie, w dniach 18 - 19 stycznia 2003. Zawody rozegrano w hali Olympic Oval. Zawodnicy dwukrotnie startowali na dystansach 500 i 1000 metrów. Najwyższe miejsce na podium zajęli: Niemka Monique Garbrecht-Enfeldt oraz reprezentant gospodarzy Jeremy Wotherspoon. Holender Beorn Nijenhuis ustanowił rekord świata juniorów na 1000 m.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.