• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gerard Batliner

  Przeczytaj także...
  Vaduz (IPA: [faˈdʊʦ] lub [faˈduːʦ]) – stolica i drugie co do wielkości miasto Liechtensteinu. Znajduje się w środkowo-zachodniej części kraju, w regionie Oberland, bezpośrednio przy granicy ze Szwajcarią, na prawym brzegu Renu, u podnóża pasma górskiego Drei Schwestern (pol. Trzy siostry) w Alpach Retyckich.Uniwersytet Bazylejski (niem.: Universität Basel) – najstarsza uczelnia Szwajcarii (rok zał. 1460). Akt założycielski w formie bulli papieża Piusa II pochodzi z 12 listopada 1459 roku; oficjalna uroczystość otwarcia miała miejsce 4 kwietnia roku następnego.
  Uniwersytet Leopolda i Franciszka w Innsbrucku (niem. Leopold-Franzens-Universität Innsbruck) – austriacki uniwersytet z siedzibą w Innsbrucku.

  Gerard Batliner (ur. 9 grudnia 1928 w Eschen, zm. 25 czerwca 2008 tamże) – liechtensteiński polityk i prawnik, w latach 1974–1978 premier Liechtensteinu.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Studiował prawo w Zurychu, Fryburgu i Paryżu, a także filozofię w drugiej z tych miejscowości. Praktykował jako adwokat w Vaduz. W 1951 współtworzył towarzystwo akademickie księstwa (Liechtensteinische Akademische Gesellschaft), którym parokrotnie kierował. W latach 1958–1962 był wiceprezesem Postępowej Partii Obywatelskiej, a od 1960 równocześnie zastępcą burmistrza Eschen. Od 1959 wchodził w skład rady dyrektorów krajowej instytucji ubezpieczeń emerytalnych i rentowych.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Order Zasługi Księstwa Liechtenstein (niem. Fürstlich Liechtensteinischer Verdienstorden) – najwyższe odznaczenie Księstwa Liechtenstein ustanowione w 1937.

  Od lipca 1962 do marca 1970 sprawował urząd premiera Liechtensteinu. Równocześnie jako minister odpowiadał za departamenty spraw zagranicznych, finansów, edukacji i kultury. Od 1972 do 1998 kierował wydawnictwem akademickim LAG. W okresie 1974–1978 pełnił funkcję przewodniczącego Landtagu. W kolejnej kadencji do 1982 zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego parlamentu. W latach 1983–1990 zasiadał w Europejskiej Komisji Praw Człowieka.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Odznaczony m.in. Orderem Zasługi Księstwa Liechtenstein III klasy (1967). Wyróżniony tytułami doktora honoris causa przez uniwersytety w Bazylei i Innsbrucku.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Batliner, Gerard, historisches-lexikon.li [dostęp 2020-09-19] (niem.).
  2. Rulers: Countries L: Liechtenstein, rulers.org [dostęp 2020-09-19] (ang.).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Landtag jest to parlament Liechtensteinu, który ma swoją siedzibę w stolicy kraju, Vaduz. Parlament składa się z 25 członków wybieranych na zasadzie proporcjonalnej większości głosów w dwu-mandatowych okręgach wyborczych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Fryburg (fr. Fribourg, niem. Freiburg im Üechtland lub Freiburg, ret. Friburg, wł. Friburgo) – miasto w Szwajcarii nad rzeką Sarine, stolica kantonu Fryburg.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Postępowa Partia Obywatelska (niem. Fortschrittliche Bürgerpartei in Liechtenstein) partia wielokrotnie sprawująca władzę w Liechtensteinie. Ostatni raz w latach 2001 - 2009 podczas rządów Otmara Haslera. Obecnie ugrupowanie współrządzące krajem z Unią Ojczyźnianą.
  Zurych (niem. Zürich; fr. Zurich; wł. Zurigo; romansz Turitg; w miejscowym dialekcie Züri) – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.