• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gerald Kicanas

  Przeczytaj także...
  Diecezja Tucson (łac. Dioecesis Tucsonensis, ang. Diocese of Tucson) jest diecezją Kościoła rzymskokatolickiego w metropolii Santa Fe w Stanach Zjednoczonych obejmującą południową część stanu Arizona.Liban (arab. لبنان Lubnān; الجمهوريّة اللبنانيّة al-Jumhūrīya al-Lubnānīya, Republika Libańska) – państwo w zachodniej Azji, na obszarze Bliskiego Wschodu, nad Morzem Śródziemnym graniczące z Syrią i Izraelem.
  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Gerald Frederick Kicanas (ur. 18 sierpnia 1941 w Chicago, Illinois) – amerykański duchowny katolicki, biskup Tucson w metropolii Santa Fe.

  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.

  Jego rodzice mieli pochodzenie libańskie. Ukończył seminarium przygotowawcze im. arcybiskupa Quigleya, a następnie wyższe seminarium duchowne w Mundelein. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 kwietnia 1967 z rąk kardynała Johna Cody'ego. Pracował duszpastersko do 1978. Wtedy to został pracownikiem seminariów, które za młodu ukończył. Służył jako rektor i dziekan ds. formacji w seminarium przygotowawczym, a następnie jako rektor w Mundelein.

  Joseph Louis Bernardin (ur. 2 kwietnia 1928 w Columbii, zm. 14 listopada 1996 w Chicago) – amerykański duchowny katolicki, kardynał, arcybiskup Metropolii Chicago.Biskup koadiutor – w Kościele katolickim prawnie ustanowiony przez papieża biskup, który po śmierci lub awansie biskupa diecezjalnego ma prawo następstwa po nim na urzędzie biskupa diecezji zgodnie z kanonem 403 § 3 kodeksu prawa kanonicznego z 1983.

  24 stycznia 1995 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego Chicago ze stolicą tytularną Bela. Sakry udzielił mu kard. Joseph Bernardin. Zarządzał Wikariatem I. Troszczył się o powołania, diakonat stały i angażowanie świeckich w życie Kościoła. 30 października 2001 mianowany koadiutorem biskupa Tucson w Arizonie. 7 marca 2003 przejął sukcesję. Był to trudny okres w historii diecezji spowodowany nadużyciami seksualnymi duchownych. Diecezja musiała ogłosić bankructwo, ale sam bp Kicanas jest do dziś chwalony za sposób prowadzenia tej sprawy. W latach 2007-2010 sprawował funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Biskupów Amerykańskich.

  John Patrick Cody (ur. 24 grudnia 1907 w St. Louis, zm. 25 kwietnia 1982 w Chicago) - amerykański duchowny katolicki, arcybiskup Chicago, kardynał.Metropolia Santa Fe – metropolia Kościoła rzymskokatolickiego obejmująca w całości stany Arizona i Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych.

  Bibliografia[]

 • Sylwetka na internetowej stronie diecezji Tucson
 • Catholic-Hierarchy

 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});

  Przestępstwa i wykroczenia seksualne w Kościele katolickim – przestępstwa i wykroczenia popełnione przez duchownych i wiernych Kościoła katolickiego polegające na przemocy lub wykorzystaniu seksualnym osób małoletnich, którym wypłacono odszkodowania warte miliardy USD lub kobiet, czy mężczyzn.. Sprawy o dużym zasięgu lub rozgłosie miały miejsce m.in. w Argentynie, Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, na Filipinach, we Francji, w Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanadzie, Kenii, na Malcie, w Meksyku, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Tanzanii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech, a wiele pojedynczych przypadków ujawniono także w innych krajach. O tuszowanie skandali seksualnych obarczono winą hierarchów Kościoła, w tym niektórych biskupów. Papieża Jana Pawła II skrytykowano za wspieranie duchownych, którym zarzucano pedofilię. Zarzuty o zaniechania nie ominęły także jego następcy Benedykta XVI, ale dotyczą one okresu, kiedy był jeszcze kardynałem i prefektem Kongregacji Nauki Wiary.James Edward Quigley (ur. 15 października 1854 w Oshawa, Kanada, zm. 10 lipca 1915) – amerykański duchowny katolicki, arcybiskup Chicago w latach 1903-1915.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.