Muzeum miasta (Stadtmuseum)
Gera (pol. hist. Góra) – miasto na prawach powiatu we wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad Białą Elsterą, ok. 60 km na południe od Lipska, ok. 80 km na wschód od Erfurtu, przy autostradzie A4. Po Erfurcie i Jenie trzecie co do wielkości miasto kraju związkowego Turyngia. 31 grudnia 1988 roku miasto liczyło 134 834 mieszkańców, a 31 grudnia 2014 roku już tylko 94 492 mieszkańców.
Kuopio – miasto i gmina w środkowej Finlandii, w regionie Pohjois-Savo, nad jeziorem Kallavesi. Powierzchnia gminy wynosi 1 728,53 km², z czego 604,51 km² stanowi woda. Zamieszkana przez 93 303 osób (31 grudnia 2010). Miasto i okolice są nazywane Błękitną Perłą Pojezierza Fińskiego.Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).
Osada założona w VIII wieku. Prawa miejskie uzyskała w 1237 roku. Od 1920 roku znajduje się na terenie Turyngii. Miasto doznało dużych zniszczeń w wyniku bombardowania w 1945 roku. Do 3 października 1990 roku należało do Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Od 1927 do 1990 roku znajdował się tu zakład Fritz Fleischer KG produkujący głównie autobusy.
Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
renesansowy ratusz z 1576 r.
zamek Osterstein, poważnie zniszczony w 1945 r.
teatr z 1902 r.
willa Schulenburg zaprojektowana przez Henry’ego van de Velde
zoo od 1973 r.
muzeum miejskie (Stadtmuseum)
dom Otto Dixa
galeria sztuki „Orangerie”
Muzeum Historii Naturalnej (Museum für Naturkunde) w Schreibersches Haus, najstarszym budynku w mieście
Muzeum Sztuki Użytkowej (Museum für Angewandte Kunst) w Ferbersches Haus
Port lotniczy Altenburg-Nobitz
stacja kolejowa Gera Hauptbahnhof
sieć tramwajowa
W mieście swoją siedzibę ma założony w 1922 roku klub piłkarski BSG Wismut Gera, który swoje domowe mecze rozgrywa na Stadion der Freundschaft.
Skierniewice – miasto na prawach powiatu, położone na Równinie Łowicko-Błońskiej, w połowie drogi między Warszawą a Łodzią, w województwie łódzkim. Miasto było stolicą województwa skierniewickiego w latach 1975–1998. Miasto położone jest w dorzeczu Wisły, na Nizinie Środkowomazowieckiej, w południowej części Równiny Łowicko-Błońskiej. Były miastem duchownym.Fort Wayne - miasto w USA, w północno-wschodniej części stanu Indiana, nad trzema rzekami St. Joseph, St. Marys i Maumee. Około 219,3 tys. mieszkańców. Jest drugim co do wielkości miastem w tym stanie. W USA znane jako miasto trzech rzek. Znajduje się tu Muzeum Starych Samochodów. Miastem partnerskim w Polsce jest Płock.
Miejscowości partnerskie:
Arnhem, Holandia
Fort Wayne, Stany Zjednoczone
Goražde, Bośnia i Hercegowina
Kuopio, Finlandia
Norymberga, Bawaria
Pilzno, Czechy
Psków, Rosja
Rostów, Rosja
Saint-Denis, Francja
Skierniewice, Polska
Sliwen, Bułgaria
Timișoara, Rumunia
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
strona domowa miasta (niem.)
galeria zdjęć (niem.)
strona internetowa miasta
fotografia
fotografia
fotografia

Jena – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad rzeką Soławą. Liczy 104 449 mieszkańców (31 grudnia 2009), jest po Erfurcie drugim co do wielkości miastem kraju związkowego.Niemiecka Republika Demokratyczna (oficjalny skrót NRD; niem. Deutsche Demokratische Republik, DDR) – dawne państwo położone w Europie Środkowej powstałe 7 października 1949 na terenie byłej radzieckiej strefy okupacyjnej (niem. Sowjetische Besatzungszone in Deutschland, SBZ). Likwidacja NRD nastąpiła 3 października 1990, gdy powstałe w jej miejsce landy przystąpiły do RFN tworząc jednolite Niemcy.
Warto wiedzieć że... beta
Goražde – miasto w południowo-wschodniej Bośni i Hercegowinie (kanton Bośnia Podrinje), nad Driną. Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 17 690 mieszkańców.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
Powiat grodzki, powiat miejski – jednostka samorządu terytorialnego w Polsce, w okresie międzywojennym. Powiaty grodzkie (wówczas nazywane "miejskimi") istniały w Polsce także po II wojnie światowej. Szczebel powiatów zniesiono w ramach reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1975 r.
Biała Elstera (górnołuż. Běły Halštrow czes. Bílý Halštrov, niem. Weiße Elster) – rzeka w Czechach i we wschodniej części Niemiec, prawy dopływ Soławy o długości 257 km.
Timişoara, Timiszoara (daw. pol. Temeszwar, węg. Temesvár, niem. Temeswar, Temeschwar lub Temeschburg) – miasto w zachodniej Rumunii, ośrodek administracyjny okręgu Temesz, przemysł maszynowy, chemiczny, skórzany, włókienniczy, spożywczy. Ważny węzeł komunikacyjny, uniwersytet. W VII wieku urodził się tu papież Konon. W latach 80. w mieście tym produkowana była Dacia 500 Lăstun.
Otto Dix (ur. 2 grudnia 1891 w Gerze-Untermhaus, zm. 25 lipca 1969 w Singen) – niemiecki malarz, wykładowca i grafik.
Port lotniczy Lipsk-Altenburg (Leipzig-Altenburg Airport) – port lotniczy położony 5 km na południowy wschód od Altenburga, 42 km na południe od Lipska. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Turyngii. W 2007 obsłużył 139 593 pasażerów.