• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georgi Pyrwanow  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Koalicja na rzecz Bulgarii (bułg. Коалиция за България) jest sojuszem politycznym ośmiu partii zawiązanym w styczniu 2001 roku, któremu przewodzi Bułgarska Partia Socjalistyczna. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku koalicja zdobyła 17,1% głosów i 48 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. Cztery lata później – 34,2% głosów i 83 miejsca w izbie wyższej bułgarskiego parlamentu, co oznaczało możliwość samodzielnego rządzenia. 16 sierpnia 2005 roku został powołany rząd popierany przez KnRB, na którego czele stanął Sergiej Staniszew.Lista prawosławnych metropolitów moskiewskich, patriarchów moskiewskich i całej Rusi w pierwszym okresie istnienia patriarchatu, ordynariuszy eparchii moskiewskiej w okresie synodalnym oraz patriarchów moskiewskich i całej Rusi po 1917.
  Życie prywatne[]

  Georgi Pyrwanow jest żonaty z Zorką Pyrwanową. Mają dwóch synów: Władimira i Iwajła.

  Przypisy

  1. Monografia. Tytuł oryginału: От Бузлуджа до театър 'Корона'. Един опит за нов прочит на страници от социалдемократическия период на БСП. Sofia, Ośrodek Badań Historycznych i Politologicznych (Център за Исторически и Политологически Изследвания).
  2. Georgi Pyrwanow: Българската социалдемокрация и македонският въпрос в края на XIX век до 1918 г.. Sofia: Grafimaks (Графимакс), 1997. ISBN 9549003620.
  3. Georgi Pyrwanow: Преди и след десети. Sofia: Kombinat Poligraficzny "Dimityr Błagojew" sp. z o.o. (Полиграфически комбинат "Димитър Благоев" ООД), 2001. ISBN 954978603X. Tytuł książki odnosi się do dziesiątego listopada 1989, daty odsunięcia od władzy Todora Żiwkowa.
  4. Wybory w 2001 były lekcją politycznego zachowania (bułg. Изборите от 2001 бяха урок по политическо поведение) (Analiza wyborów w Bułgarii w 2001 w portalu politycznym "И Ти") (bułg.)
  5. Stojanow przegrywa? Symeon może być zły tylko na siebie (Artykuł w dzienniku Новинар z dn. 14.11.2001) (bułg.)
  6. "Członkostwo w NATO przynosi nowe możliwości, ale i wiele nowych zobowiązań" – słowo prezydenta do sztabu generalnego sił zbrojnych z okazji przyjęcia Republiki Bułgarii do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (bułg. "Членството в НАТО носи нови възможности, но и много нови отговорности” – слово на президента пред висшия команден състав на въоръжените сили по случай приемането на Република България в Организацията на Северноатлантическия договор) (Oficjalna witryna internetowa prezydenta Bułgarii, 02.04.2004) (bułg.)
  7. Stenogram z 66 nadzwyczajnego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego 38. kadencji (bułg.)
  8. Pyrwanow: nie byłem przeciw NATO, a przeciw operacji w Jugosławii (Artykuł w portalu informacyjnym mediapol.bg z dn. 15.10.2006) (bułg.)
  9. "BPS nalega by pytać Moskwę o NATO" (bułg.БСП настоява да питаме Москва за НАТО) – artykuł w dzienniku Демокрация z dn. 05.07.2000 (bułg.)
  10. Słowo prezydenta Georgiego Pyrwanowa podczas ceremonii podnoszenia flagi narodowej i flagi Unii Europejskiej (bułg. Слово на президента Георги Първанов на церемония по издигане на националното знаме и знамето на Европейския съюз) (Oficjalna witryna internetowa prezydenta Bułgarii, 01.01.2007) (bułg.)
  11. Bułgaria: Prezydent współpracował ze służbami (e-polityka.pl z dn. 23.06.2006)
  12. Prześwietlili Gocego (Artykuł w portalu informacyjnym mediapol.bg z dn. 19.07.2007) (bułg.)
  13. Teczka Georgiego Pyrwanowa jako tajnego współpracownika służby bezpieczeństwa (Dokument opublikowany w oficjalnej witrynie internetowej prezydenta Bułgarii) (bułg., w formacie PDF)
  14. Rozłam w Bułgarskiej Cerkwi Prawosławnej. Ustawa o wyznaniach. (Oficjalny portal Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego) (bułg.)
  15. Robocza wizyta w Moskwie. Georgi Pyrwanow otrzymał nagrodę za jedność narodów prawosławnych (Notka informacyjna w oficjalnej witrynie internetowej prezydenta Bułgarii) (bułg.)
  16. "Bułgarska Kolęda" – strona oficjalna (bułg.)
  17. "Petrodolary wstrząsają BPS (bułg. Петродолари клатят БПС) – artykuł w czasopiśmie Кеш z dn. 2004.01.30 (bułg.)
  18. Briefing prasowy z Iwanem Kostowem (Oficjalna witryna internetowa Demokratów na rzecz Silnej Bułgarii) (bułg.)
  19. Również najwyższy sąd potwierdził wyrok dla Cwetelina Kynczewa – 6 lat więzienia (Nota w portalu informacyjnym netinfo.bg z dn. 14.11.2001) (bułg.)
  20. Żorż, Beron i "Euroroma" popierają Pyrwanowa (Artykuł w dzienniku Сега z dn. 15.11.2001) (bułg.)
  21. List otwarty Neli Kuckowej do Georgiego Pyrwanowa, kandydata na prezydenta Republiki Bułgarii (Opublikowany w dzienniku Сега z dn. 16.11.2001) (bułg.)
  22. "Poparcie za ułaskawienie?" (bułg. Подкрепа за помилване?) – artykuł w dzienniku Демокрация z dn. 15.11.2001 (bułg.)
  23. Angeł Marin ułaskawił Cwetelina Kynczewa (Artykuł w dzienniku Сега z dn. 29.4.2005) (bułg.)
  24. Wywiad z Angełem Marinem zamieszczony w oficjalnej witrynie internetowej prezydenta Bułgarii (bułg.)
  25. Iwan Kostow: Nominacja Nikoły Fiłczewa na ambasadora w Kazachstanie jest skandaliczna (Artykuł w gazecie Нова добруджанска трибуна z dn. 10.02.2006) (bułg.)
  26. Siedmioletni wyrok Nikoły Fiłczewa (Artykuł w dzienniku Сега z dn. 11.1.2006) (bułg.)
  27. Zwolniono dziennikarza za podanie niesprawdzonej informacji o prezydencie
  28. Iwo Indżew zwolniony z BTV z powodu skandalu z prezydentem Pyrwanowem (Artykuł w portalu informacyjnym netinfo.bg z dn. 10.10.2006) (bułg.)
  29. Komisja ds. Etyki w Mediach Elektronicznych: Iwo Indżew nie naruszył standardów zawodowych (Artykuł w portalu informacyjnym mediapol.bg z dn. 12.10.2006) (bułg.)
  30. Strona Rady ds. Technologii Informacyjnych (bułg.)
  31. Ordensdetaljer (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna witryna internetowa Prezydenta Bułgarii (bułg. • ang.)
 • Dysertacja – pisemna praca naukowa (praca dyplomowa) pisana w celu uzyskania stopnia naukowego, zazwyczaj w formie rozprawy. W Polsce napisanie i przedstawienie do recenzji dysertacji jest warunkiem koniecznym otrzymania stopnia doktora.Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.
  Pop (z gr. papas (Παππάς)) – dawne określenie kapłana w Cerkwi prawosławnej i Kościołach greckokatolickich, w średniowieczu używane także wobec księży katolickich. Na skutek propagandy bolszewickiej słowo to nabrało w niektórych krajach pejoratywnego znaczenia i obecnie jest uważane za obraźliwe. Wierni prawosławni w krajach słowiańskich używają określenia batiuszka (biał. батюшка) lub otiec (ros. отец) z imieniem. Jego żona to matuszka.
  Konstytucja Bułgarii została uchwalona 12 lipca 1991 r. i określała generalne zasady systemu politycznego współczesnej Bułgarii. Twórcom ustawy zasadniczej, jak głosi preambuła, przyświecała idea poszanowania „wartości ogólnoludzkich: wolności, pokoju, humanizmu, równości, sprawiedliwości i tolerancji[…]” a także praw jednostki i ochrona jedności narodowej i państwowej Bułgarii. Celem konstytucji jest „[…] stworzenie państwa demokratycznego, prawnego i socjalnego […]”.
  Królewski Norweski Order Zasługi (norw.: Den Kongelige Norske Fortjenstorden lub Den Kongelege Norske Fortenstordenen) – wysokie odznaczenie (order) Królestwa Norwegii za zasługi dla Norwegii.
  Flaga europejska, flaga Europy – flaga przyjęta przez Radę Europy, a później również przez Wspólnoty Europejskie i Unię Europejską. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych pentagramów na lazurowym tle. Autorem koncepcji flagi jest Arsène Heitz, zaś szczegółowy układ, proporcje i kolory zostały opracowane przez Paula M.G. Lévy’ego.
  Samogłoska półprzymknięta tylna niezaokrąglona jest to typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to ɤ ("rogi barana" podobne do greckiego γ).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.122 sek.