• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georgi Pyrwanow  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Koalicja na rzecz Bulgarii (bułg. Коалиция за България) jest sojuszem politycznym ośmiu partii zawiązanym w styczniu 2001 roku, któremu przewodzi Bułgarska Partia Socjalistyczna. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku koalicja zdobyła 17,1% głosów i 48 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. Cztery lata później – 34,2% głosów i 83 miejsca w izbie wyższej bułgarskiego parlamentu, co oznaczało możliwość samodzielnego rządzenia. 16 sierpnia 2005 roku został powołany rząd popierany przez KnRB, na którego czele stanął Sergiej Staniszew.Lista prawosławnych metropolitów moskiewskich, patriarchów moskiewskich i całej Rusi w pierwszym okresie istnienia patriarchatu, ordynariuszy eparchii moskiewskiej w okresie synodalnym oraz patriarchów moskiewskich i całej Rusi po 1917.

  Georgi Sedefczow Pyrwanow (bułg. Георги Седефчов Първанов; wym. [ɡɛˈɔrɡi pɤrˈvanof]; ur. 28 czerwca 1957 we wsi Sirisztnik w zachodniej Bułgarii) – bułgarski historyk i polityk, deputowany do Zgromadzenia Narodowego 37., 38. i 39. kadencji, przewodniczący Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (1996–2001). W latach 2002–2012 był prezydentem Republiki Bułgarii.

  Dysertacja – pisemna praca naukowa (praca dyplomowa) pisana w celu uzyskania stopnia naukowego, zazwyczaj w formie rozprawy. W Polsce napisanie i przedstawienie do recenzji dysertacji jest warunkiem koniecznym otrzymania stopnia doktora.Korupcja (łac. corruptio – zepsucie) – nadużycie stanowiska publicznego w celu uzyskania prywatnych korzyści. Korupcja może w praktyce powstawać niezależnie od formy rządów. Poziom korupcji może być bardzo różny, od drobnych przypadków wykorzystania wpływu lub faworyzowania w celu wyświadczenia lub oddania przysługi, do kleptokracji (rządów złodziei), gdzie porzucone zostają nawet zewnętrzne pozory uczciwości.

  Spis treści

 • 1 Wykształcenie i działalność naukowa
 • 2 Przebieg kariery politycznej
 • 2.1 Działalność w Bułgarskiej Partii Socjalistycznej
 • 2.2 Działalność w Zgromadzeniu Narodowym
 • 2.3 Wybór na stanowisko prezydenta Bułgarii
 • 3 Ważniejsze wydarzenia z okresu prezydentury
 • 3.1 Przystąpienie Bułgarii do NATO i Unii Europejskiej
 • 3.2 Ujawnienie faktu współpracy z komunistyczną służbą bezpieczeństwa
 • 3.3 Podpisanie ustawy regulującej stosunki państwo-kościół
 • 3.4 Akcja "Bułgarska Kolęda"
 • 3.5 „Ropa za żywność”
 • 3.6 Ułaskawienie Cwetelina Kynczewa
 • 3.7 Zatwierdzenie kandydatury Nikoły Fiłczewa na stanowisko ambasadora w Kazachstanie
 • 3.8 Skandal w prywatnej telewizji BTV
 • 3.9 Internet Society
 • 4 Ordery i odznaczenia
 • 5 Życie prywatne
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Brno (niem. Brünn, łac. Bruna, dawna nazwa polska Berno) – miasto statutarne na Morawach w Czechach, położone w południowo-wschodniej części kraju u zbiegu rzek Svratki i Svitavy. Drugie co do wielkości miasto Czech, największe miasto Moraw, stolica kraju południowomorawskiego i okręgu terytorialnego kraj południowomorawski.29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.

  Wykształcenie i działalność naukowa[]

  W 1975 ukończył gimnazjum o profilu matematycznym w Perniku. Następnie studiował w Wydziale Historycznym Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy, w którym w 1981 uzyskał wyższe wykształcenie. W tym samym roku został pracownikiem naukowym w Instytucie Historii przy Bułgarskiej Partii Komunistycznej. W 1988 obronił pracę doktorską z zakresu historii. Temat jego dysertacji brzmiał "Dimityr Błagojew i bułgarski problem narodowy 1879–1917" (bułg. Димитър Благоев и българският национален проблем 1879–1917 г.). Od 1989, już jako doktor, pełnił funkcję starszego pracownika naukowego. W latach 1992–1996 był dyrektorem Ośrodka Badań Historycznych i Politologicznych przy Radzie Wyższej Bułgarskiej Partii Socjalistycznej.

  Pop (z gr. papas (Παππάς)) – dawne określenie kapłana w Cerkwi prawosławnej i Kościołach greckokatolickich, w średniowieczu używane także wobec księży katolickich. Na skutek propagandy bolszewickiej słowo to nabrało w niektórych krajach pejoratywnego znaczenia i obecnie jest uważane za obraźliwe. Wierni prawosławni w krajach słowiańskich używają określenia batiuszka (biał. батюшка) lub otiec (ros. отец) z imieniem. Jego żona to matuszka.Konstytucja Bułgarii została uchwalona 12 lipca 1991 r. i określała generalne zasady systemu politycznego współczesnej Bułgarii. Twórcom ustawy zasadniczej, jak głosi preambuła, przyświecała idea poszanowania „wartości ogólnoludzkich: wolności, pokoju, humanizmu, równości, sprawiedliwości i tolerancji[…]” a także praw jednostki i ochrona jedności narodowej i państwowej Bułgarii. Celem konstytucji jest „[…] stworzenie państwa demokratycznego, prawnego i socjalnego […]”.

  Jest autorem kilku monografii i książek oraz dziesiątków artykułów o tematyce naukowej. Do najczęściej wymienianych prac Pyrwanowa należą: "Od Buzłudży do Teatru "Korona". Próba nowego odczytania stron z okresu socjaldemokratycznego BPS” (1995), "Bułgarska socjaldemokracja i pytanie o Macedonię od końca XIX. wieku do 1918 r." (wyd. 1997) i "Przed i po Dziesiątym" (wyd. 2001).

  Królewski Norweski Order Zasługi (norw.: Den Kongelige Norske Fortjenstorden lub Den Kongelege Norske Fortenstordenen) – wysokie odznaczenie (order) Królestwa Norwegii za zasługi dla Norwegii.Flaga europejska, flaga Europy – flaga przyjęta przez Radę Europy, a później również przez Wspólnoty Europejskie i Unię Europejską. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych pentagramów na lazurowym tle. Autorem koncepcji flagi jest Arsène Heitz, zaś szczegółowy układ, proporcje i kolory zostały opracowane przez Paula M.G. Lévy’ego.

  Pyrwanow otrzymał tytuły doktora honoris causa od Uniwersytetu Preszowskiego (Słowacja), Uniwersytetu Bakińskiego (Azerbejdżan) i od Erywańskiego Uniwersytetu Państwowego (Armenia). Jest także laureatem Wielkiego Złotego Medalu, przyznanego mu przez Uniwersytet Masaryka w Brnie (Czechy).

  Samogłoska półprzymknięta tylna niezaokrąglona jest to typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to ɤ ("rogi barana" podobne do greckiego γ).Angeł Marin (ur. 8 stycznia 1942 w Bataku), bułgarski wojskowy, inżynier i polityk, od 2002 do 2012 wiceprezydent Bułgarii.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zgromadzenie Narodowe (bułg. Народно събрание, czyli Narodno sybranie) – jest od 1879 roku najwyższym organem władzy ustawodawczej w Bułgarii.
  Łapówka (pot.) – korzyść, najczęściej finansowa, wręczana osobie lub grupie osób, dla osiągnięcia określonego celu, z pominięciem standardowych procedur.
  Order Słonia (duń. Elefantordenen) – najznamienitsze i najstarsze jednoklasowe odznaczenie Królestwa Danii. W sumie odznaczono nim około 890 osób.
  Wybory prezydenckie w Bułgarii w 2006 roku odbyły się na terenie całego kraju oraz w kilkudziesięciu obwodach wyborczych ulokowanych za granicą. W wyniku głosowania prezydentem Bułgarii został ponownie Georgi Pyrwanow. Pierwsza tura wyborów miała miejsce 22 października 2006 roku, druga, do której przeszli Pyrwanow oraz Wolen Siderow, tydzień później – 29 października 2006.
  Patriarcha Bułgarii jest patriarchą Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Pierwszym duchowym przywódcą bułgarskiej cerkwi został w 870 r. Jerzy, noszący oficjalny tytuł arcybiskupa Silistry. Patriarchat bułgarski, uznany przez Cesarstwo Bizantyńskie w 927 r., został następnie zniesiony po podboju Bułgarii przez Bazylego II Bułgarobójcę w 1018 r. W okresie istnienia drugiego państwa bułgarskiego patriarchat został ponownie utworzony w 1235 r. i istniał z siedzibą w Tyrnowie aż do tureckiego podboju w 1393. Niezależny patriarchat bułgarski został odtworzony dopiero w 1953.
  Order Zasługi Cywilnej (hisz. Orden del Mérito Civil) – wysokie hiszpańskie cywilne odznaczenie państwowe ustanowione w 1926, zniesione w 1931 i przywrócone w 1942.
  Wybory parlamentarne odbyły się na terenie Bułgarii 25 czerwca 2005 roku. Bułgarzy wybrali 240 deputowanych do bułgarskiego parlamentu. Uprawnionych do oddania głosu było 6,7 mln osób. 22 partie polityczne stanęło do rywalizacji, łącznie wystawiły one 6666 kandydatów na deputowanych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.115 sek.