• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georgi Iwanow - kosmonauta

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Władimir Afanasjewicz Lachow, ros. Владимир Афанасьевич Ляхов (ur. 20 lipca 1941 w mieście Antracyt, obwód woroszyłowgradzki – obecnie obwód ługański na Ukrainie) - pułkownik lotnictwa, radziecki kosmonauta, Lotnik Kosmonauta ZSRR.
  Jurij Aleksiejewicz Gagarin, ros. Юрий Алексеевич Гагарин (wym. ˈjurʲɪj ɐlʲɪˈksʲeɪvʲɪtɕ gɐˈgarʲɪn) (ur. 9 marca 1934 w Kłuszynie, zginął 27 marca 1968 w okolicach Kirżacza) – radziecki kosmonauta, pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej, Bohater Związku Radzieckiego, Lotnik Kosmonauta ZSRR.
  Georgi Ivanov

  Georgi Iwanow Iwanow (bułg. Георги Иванов Иванов, ur. 2 lipca 1940 Łowecz, Bułgaria) – generał major lotnictwa, pierwszy bułgarski kosmonauta.

  Życiorys[]

  W 1954 zakończył naukę w technikum. Po odbytym w 1956 kursie zdobył kwalifikacje pilota szybowcowego oraz spadochroniarza. W 1964 został absolwentem w wojskowej akademii lotniczej im. Georgi Benkowskiego w Dolnej Metropolia. W latach 1965-1967 był instruktorem na tej uczelni. W 1968 został dowódcą eskadry obrony powietrznej. Od 1975 do 1978 był dowódcą eskadry w jednym z pułków lotniczych.

  Walerij Wiktorowicz Riumin ros. Валерий Викторович Рюмин (ur. 16 sierpnia 1939 w Komsomolsku nad Amurem, Kraj Chabarowski (obszar dawnego ZSRR)), inżynier, kosmonauta radziecki, Lotnik Kosmonauta ZSRR.2 lipca jest 183. (w latach przestępnych 184.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 182 dni. Jest to środkowy dzień roku zwyczajnego. O godzinie 12.00 tego dnia mija połowa roku.

  W 1977 został jednym z dwóch kandydatów do radziecko-bułgarskiego lotu w kosmos, realizowanego w ramach programu Interkosmos. Drugim pilotem wybranym przez komisję kwalifikacyjną był Aleksandr Panajotow Aleksandrow. Obaj w marcu 1978 rozpoczęli szkolenie w Centrum Przygotowań Kosmonautów im. J. A. Gagarina. Później wyznaczono go do podstawowej załogi planowanego lotu. Na dowódcę Sojuza 33 wyznaczono doświadczonego cywilnego kosmonautę Nikołaja Rukawisznikowa. Tuż przed startem, pod naciskiem strony radzieckiej, zmienił nazwisko z Kakałow na Iwanow. W kosmos wystartował 10 kwietnia 1979. Następnego dnia miało dojść do połączenia Sojuza 33 ze stacją orbitalną Salut 6, na której pracowała stała załoga Władimir Lachow i Walerij Riumin. Podczas operacji zbliżania Sojuza do stacji okazało się, że jego prędkość jest wyższa niż dopuszczalna. Przyczyną była awaria głównego silnik statku kosmicznego, co wykluczało możliwość przycumowania do Saluta. Lądowanie przy użyciu silnika rezerwowego również obfitowało w szereg awaryjnych sytuacji. Kosmonauci 12 kwietnia powrócili na Ziemię po torze balistycznym, doświadczając przeciążeń sięgających 10G. Kapsuła Sojuza 33 osiadła około 300 km SE od Dżezkazganu.

  Lista zawiera nazwiska wszystkich astronautów i kosmonautów, którzy uczestniczyli w locie kosmicznym, bądź wystartowali do lotu w kosmos. Dane dotyczące aktywności astronautów są oficjalnymi informacjami NASA, Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina, Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA)i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA). Lista zawiera też nazwiska chińskich astronautów biorących udział w programie Shenzhou. Wyjątkowo uzupełniono ją o astronautów:Salut 6 (ros. Салют-6) – radziecka stacja orbitalna, ósma z wszystkich stacji programu Salut. Została wyniesiona na orbitę 29 września 1977 za pomocą rakiety Proton K z kosmodromu Bajkonur w ZSRR (obecnie Kazachstan). Funkcjonowała przez pięć lat.

  Po powrocie do Bułgarii kontynuował służbę wojskową. Był inspektorem w siłach powietrznych Bułgarii. Latał na myśliwcu MiG-21. W 1984 po obronie pracy został kandydatem nauk fizycznych. W 1986 wziął udział w kolejnym naborze bułgarskich kosmonautów, ale bez powodzenia. Nie został zakwalifikowany nawet do grupy półfinalistów. Powiodło się natomiast jego dublerowi. Aleksandr P. Aleksandrow w 1988 wziął udział w 10-dniowym locie statku Sojuz TM-4. W 1995 zarządzał własną niewielką firmą lotniczą. Obecnie jest menedżerem własnego przedsiębiorstwa lotniczego „Air Sofia”. Nagrodzony tytułem Bohatera Związku Radzieckiego i medalem „Złotej Gwiazdy”. Posiada również tytuł Bohatera Bułgarii i order Georgi Dimitrowa.

  Nikołaj Nikołajewicz Rukawisznikow, ros. Николай Николаевич Рукавишников (ur. 18 września 1932, zm. 19 października 2002) – kosmonauta radziecki, Lotnik Kosmonauta ZSRR. Brał udział w trzech lotach kosmicznych.Bohater Związku Radzieckiego (ros. Герой Советского Союза – Gieroj Sowietskogo Sojuza) – najwyższy tytuł honorowy ZSRR.

  Dekretem Prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Miedwiediewa, № 435 z 12 kwietnia 2011, został odznaczony Medalem „Za zasługi w podboju kosmosu”.

  Wykaz lotów[]

  Zobacz też[]

 • Alfabetyczna lista astronautów i kosmonautów
 • Grupy i oddziały astronautów
 • Lista pierwszych astronautów według obywatelstwa
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • spacefacts.de (ang.)
 • Sojuz TM-4 – radziecka załogowa misja kosmiczna, stanowiąca czwartą ekspedycję na stację Mir. Manarow i Titow zastąpili na pokładzie stacji Romanienkę i Aleksandrowa. Anatolij Lewczenko był astronautą programu Buran, przygotowującym się do lotów orbitalnych. Powrócił na ziemię w Sojuzie TM-3 razem z Romanienką i Aleksandrowem.Medal "Złota Gwiazda" (ros. Медаль "Золотая Звезда") – medal ustanowiony dekretem prezydium Rady Najwyższej ZSRR z dnia 1 sierpnia 1939. Opis odznaki medalu zatwierdzono w dniu 16 października 1939 roku (19 czerwca 1943 do opisu wprowadzono niewielkie poprawki).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
  Wykaz grup i oddziałów astronautów zawiera zestawienie nazwisk ludzi, którzy brali udział w misjach kosmicznych lub przygotowywali się do lotów w kosmos. Sporządzony został z zachowaniem chronologii poszczególnych naborów astronautów, podziałem na lata i kraje, które ich dokonywały. Poza narodowymi zespołami (astronautami zawodowymi) są tu również grupy przygotowujące się do określonych misji oraz tzw. „kosmiczni turyści”.
  Żezkazgan (kazach. – Жезқазған; ros. - Жезказган) - miasto leżące nad rzeką Kara-Kengir w obwodzie karagandyjskim w środkowym Kazachstanie.
  Salut (Салют) to seria radzieckich stacji kosmicznych, konstruowanych w latach 70. i 80. dwudziestego wieku. Konstrukcja stacji była stosunkowo prosta - składały się z pojedynczego modułu, wynoszonego na orbitę jednym startem rakiety nośnej. Program znano również jako DOS (ros. Dołgowriemiennaja Orbitalnaja Stancija - Długoczasowa Stacja Orbitalna).
  MiG-21 (ros. МиГ-21, kod NATO: Fishbed) – radziecki samolot myśliwski skonstruowany w latach 50. XX wieku w biurze konstrukcyjnym MiG (OKB, ros. ОКБ МиГ) przez Artioma Mikojana i Michaiła Guriewicza. Ze względu na swoją sylwetkę dorobił się wśród pilotów nazwy „ołówek”.
  30 grudnia 1922 dotąd niezależna Rosyjska FSRR weszła w skład ZSRR jako jedna z wieli jego republik związkowych. Centralny Komitet Wykonawczy stracił większość formalnych kompetencji na rzecz Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR
  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.