• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Georges Pontier

  Przeczytaj także...
  Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").Robert Joseph Coffy, (ur. 24 października 1920 w Le Biot, zm. 15 lipca 1995 w Saint-Zacharie), francuski duchowny katolicki, kardynał, arcybiskup Marsylii.
  Archidiecezja Albi (pełna nazwa: archidiecezja Albi (-Castres-Lavaur)) - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji. Powstała w III wieku jako diecezja Albi. W 1678 została podniesiona do rangi archidiecezji. W 1801 uległa likwidacji, ale już w 1822 przywrócono ją. W 1922 otrzymała swoją obecną, dłuższą nazwę oficjalną. Podczas reformy administracyjnej Kościoła francuskiego, wdrożonej w grudniu 2002 roku, utraciła status archidiecezji metropolitalnej i stała się archidiecezją sufragalną w ramach metropolii Tuluzy.

  Georges Paul Pontier (ur. 1 maja 1943 w Lavaur) – francuski duchowny katolicki, arcybiskup Marsylii od 2006.

  Życiorys[]

  Po zdobyciu tytułu magistra w dziedzinie literatury współczesnej na Uniwersytecie w Tuluzie, uczył się w niższym seminarium, a następnie w wyższym seminarium duchownym w Albi. Studia teologiczne uzupełnił na Uniwersytecie Gregoriańskim (1964–1966). Święcenia kapłańskie otrzymał 3 lipca 1966 z rąk biskupa Claude Marie Dupuy z archidiecezji Albi.

  Katolicyzm – doktryna Kościoła chrześcijańskiego – jedna z dwóch grup Kościołów, obok Kościoła prawosławnego, powstałych w wyniku rozłamu w Kościele chrześcijańskim w 1054 (tzw. schizmy wschodniej). Jedna z największych grup wyznań chrześcijańskich, obok prawosławia i protestantyzmu oraz ogół zasad wiary i życia religijnego do których odwołuje się Kościół Kościół katolicki wraz z Kościołami wschodnimi pozostającymi z nim w pełnej jedności, wspólnoty tradycjonalistyczne, starokatolickie oraz część anglikańskich, liberalnych i niezależnych.Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.

  Episkopat[]

  2 lutego 1988 został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji Digne. Sakry biskupiej udzielił mu kardynał Robert Coffy.

  5 sierpnia 1996 został mianowany biskupem ordynariuszem diecezji La Rochelle.

  12 maja 2006 papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Marsylii. Zastąpił na tym stanowisku kardynała Bernarda Panafieu, który przeszedł na emeryturę.

  W latach 2001–2007 był wiceprzewodniczącym Konferencji Biskupów Francji. 18 kwietnia 2013 został wybrany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Francji.

  Biskup diecezjalny – biskup, któremu powierzono aktualnie istniejącą diecezję. Potocznie wobec biskupa diecezjalnego używa się również określenia biskup ordynariusz.Diecezja La Rochelle (nazwa oficjalna: diecezja La Rochelle(-Saintes)) - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w zachodniej Francji. Została erygowana 4 maja 1648 roku. W 1801 do jej obszaru włączone zostało miasto Saintes, wcześniej samo będące stolicą biskupią. W 1852 zaowocowało ta zmianą nazwy oficjalnej diecezji na obecną. W 2002 diecezja została przeniesiona z metropolii Bordeaux do metropolii Poitiers.

  Zobacz też[]

 • Archidiecezja Marsylii
 • Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie Konferencji Episkopatu Francji
 • Georges Pontier w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2010-10-19]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Sakra − święcenia duchowne w kościołach chrześcijańskich, najczęściej dotyczy święceń biskupich. Niegdyś sakrę nadawano nowo wybranym królom, w formie namaszczenia na stanowisko.Tuluza (fr. Toulouse, oks. Tolosa) – miejscowość i gmina we Francji, stolica regionu Midi-Pyrénées, w departamencie Górna Garonna, nad rzeką Garonną.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Albi – miejscowość i gmina we Francji, na północny wschód od Tuluzy, w regionie Midi-Pireneje, w departamencie Tarn. Ośrodek administracyjny departamentu Tarn. W 2010 roku miasto wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  Konferencja Episkopatu Francji (fr. Conférence des évêques de France, CEF) − instytucja zrzeszająca francuskich biskupów katolickich, zarówno z Francji metropolitalnej, jak i terytoriów zamorskich oraz z Księstwa Monako.
  Archidiecezja Marsylii - archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji. Powstała w I wieku jako diecezja Marsylii. W 1801 została zlikwidowana, ale już w 1822 przywrócono ją. W 1948 została podniesiona do rangi archidiecezji, jednak jej arcybiskup nie uzyskał wówczas statusu metropolity. Stało się tak dopiero w 2002 roku, kiedy w ramach reorganizacji Kościoła francuskiego utworzona została metropolia Marsylii. Arcybiskupem Marsylii jest obecnie arcybiskup Georges Pontier.
  Diecezja Digne (nazwa oficjalna: diecezja Digne (-Riez-Sisteron)) - diecezja Kościoła rzymskokatolickiego w południowej Francji. Powstała w IV wieku, w 1916 uzyskała obecną nazwę oficjalną. W 2002 została przeniesiona ze zlikwidowanej wówczas metropolii Aix do nowo powstałej metropolii Marsylii.
  Papieski Uniwersytet Gregoriański – uczelnia Kościoła Katolickiego z siedzibą w Rzymie. Pielęgnuje różne dziedziny z zakresu nauk humanistycznych, a w sposób szczególny nauki teologiczne i filozoficzne. Jest najstarszym uniwersytetem papieskim.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Bernard Louis Auguste Paul Panafieu (ur. 26 stycznia 1931 w Châtellerault, diecezja Poitiers), francuski duchowny katolicki, arcybiskup Marsylii, kardynał.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.