• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Washington Masonic National Memorial

  Przeczytaj także...
  Siedem cudów świata (starożytnego) – lista najbardziej znanych budowli w starożytności. Była swego rodzaju przewodnikiem turystycznym dla podróżników starożytności, którzy chcieli zobaczyć najbardziej sławne i znane miejsca.Arka Przymierza (hebr. אָרוֹן הָבְרִית Aron HaBrit, łac. arca - skrzynia) – obiekt będący dla Żydów jednym z elementów ich przymierza z Bogiem Jahwe.
  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa, szef administracji federalnej, naczelny dowódca sił zbrojnych, szef rządu, a także lider swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.
  George Washington Masonic National Memorial

  George Washington Masonic National Memorialloża wolnomularska i pomnik położony w Alexandrii w amerykańskim stanie Wirginia, poświęcony pamięci George'a Washingtona, pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który był wolnomularzem.

  Porządek joński to jeden z trzech podstawowych porządków architektonicznych występujących w architekturze starożytnej Grecji. Ma dwie odmiany: attycką i małoazjatycką, różniące się przede wszystkim detalami bazy i belkowania. Powstał w Azji Mniejszej na przełomie VII i VI w. p.n.e. pod wpływem budownictwa ludów Wschodu.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Loża wolnomularska w Alexandrii, do której za życia należał George Washington, po jego śmierci w 1799 roku i śmierci jego żony w 1802 roku zaczęła otrzymywać liczne przedmioty i pamiątki od rodziny i przyjaciół prezydenta. Chcąc zapewnić odpowiednie miejsce do przechowywania i ekspozycji tych przedmiotów, w rocznicę urodzin Washingtona na spotkaniu lóż wolnomularskich z całych Stanów Zjednoczonych 22 lutego 1910 roku postanowiono o wybudowaniu w tym celu pomnika. Budowa rozpoczęła się w 1923 roku i została ukończona w 1932 roku, w dwusetną rocznicę urodzin Washingtona.

  George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.Latarnia morska – znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub wodzie (latarniowiec).

  Architektura[]

  Projekt pomnika czerpie z wielu starożytnych kultur i symboli. Wejście do budynku przypomina swym wyglądem grecki Partenon. Trzy sekcje wieży zbudowane są w różnych porządkach architektonicznych starożytnej Grecji. Najniższy poziom stylizowany jest na porządku doryckim, poziom środkowy zbudowany jest w porządku jońskim, zaś najwyższa sekcja w porządku korynckim. Jeszcze wyżej na wieży znajduje się piramida nawiązująca do piramid egipskich, a całość zwieńczy kwiaton w kształcie płomienia w nawiązaniu do starożytnych latarni morskich, w szczególności latarni morskiej na Faros, jednego z siedmiu cudów świata, strzegącej wejścia do portu starożytnej egipskiej Aleksandrii.

  Wolnomularstwo, inaczej masoneria lub sztuka królewska – międzynarodowy ruch, mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Ruch ten charakteryzuje się istnieniem trójkątów masońskich, lóż wolnomularskich, obediencji oraz rozbudowanej symboliki i rytuałów. Masoneria to także zespół bractw o charakterze elitarnym i dyskretnym. Inną cechą wolnomularstwa są legendy i teorie spiskowe na jej temat. Nauka badająca historię wolnomularską i idee wolnomularskie nazywa się masonologią.Porządek dorycki (styl) – jeden z najbardziej znanych porządków architektonicznych czasów starożytnych. Charakteryzuje się on ciężkimi proporcjami, surowością i monumentalizmem. Walory artystyczne ustępowały w nim miejsca funkcjonalizmowi.
  Kaplica zakonu templariuszy na ósmym piętrze budynku

  Budynek posiada dziewięć pięter i znajdują się w nim liczne pomieszczenia, spośród których wiele udostępnionych jest dla zwiedzających. Na czwartym piętrze znajduje się muzeum poświęcone George'owi Washingtonowi. Na piątym piętrze zlokalizowane są między innymi replika Arki Przymierza oraz murale Świątyni Salomona. Na szóstym piętrze umieszczono bibliotekę. Na ósmym piętrze położona jest kaplica zakonu templariuszy. Jedną z głównych atrakcji jest platforma widokowa na dziewiątym piętrze, skąd rozpościera się panorama na Alexandrię, Waszyngton i okolicę.

  Świątynia Jerozolimska (hebr. בֵּית הַמִּקְדָּשׁ Bejt Ha-Mikdasz) – jedyna świątynia judaizmu stojąca niegdyś w Jerozolimie.Loża wolnomularska – podstawowa jednostka organizacyjna wolnomularstwa jak i miejsce spotkań wolnomularzy. Na jej czele stoi Czcigodny Mistrz oraz grupa oficerów lożowych. Dla powołania loży potrzeba przynajmniej siedmiu mistrzów wolnomularskich oraz zgody władz obediencji.

  Przypisy


  Linki zewnętrzne[]

 • George Washington Masonic National Memorial (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mural – rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne.
  Latarnia morska na Faros – starożytna latarnia, która została zbudowana ok. 280-279 p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa i na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II. Możliwe, że pomysłodawcą budowy latarni był sam Aleksander Macedoński. Ze względu na wielkość i wspaniałość architektonicznego ukształtowania uważano ją za jeden ze starożytnych cudów świata.
  Kwiaton, fleuron – detal architektoniczny charakterystyczny dla motywów architektury gotyku i neogotyku wykonany w kształcie kwiatu o rozłożonych pączkach w otoczeniu zazwyczaj czterech liści na kilku poziomach często uzupełniany żabkami.
  Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona (łac. Fratres Militiae Templi, Pauperes Commilitones Christi Templique Salomonis) – średniowieczny zakon rycerski, działający od XII do XIV wieku.
  Partenon (gr. Παρθενών, Parthenṓn) – jeden z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis. Jego budowę rozpoczęto w 447 p.n.e., a zakończono w roku 432 p.n.e. Uważa się, że budowla powstała w oparciu o plany Iktinosa i Kallikratesa, zaś przy wykonywaniu elementów rzeźbiarskich pracować miał sam Fidiasz. Partenon ma także inne nazwy takie jak Pertenos i Pwaretona.
  Starożytna Grecja – cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach okolicznych mórz (Egejskiego, Jońskiego), wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego. Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej. Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka zostały za pośrednictwem Rzymian przekazane Europie i wywierały na jej mieszkańców ogromny wpływ w różnych okresach dziejów.
  Porządek koryncki – jeden z trzech podstawowych porządków architektonicznych występujących w architekturze starożytnej Grecji. Rozwinął się jako odmiana porządku jońskiego na przełomie V i IV w. p.n.e.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.