• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Thomas - 1. wicehrabia Tonypandy

  Przeczytaj także...
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.James Harold Wilson, baron Wilson of Rievaulx, KG, OBE (ur. 11 marca 1916 w Huddersfield, zm. 24 maja 1995 w Londynie) – polityk brytyjskiej Partii Pracy, premier Wielkiej Brytanii w okresie od 16 października 1964 do 19 czerwca 1970 i od 4 marca 1974 do 5 kwietnia 1976 r.
  Port Talbot (wal. Aberafan lub Aberavon) to przemysłowe miasto w południowej Walii (Wielka Brytania) w hrabstwie miejskim Neath Port Talbot. Liczba mieszkańców: 35 633.

  Thomas George Thomas, 1. wicehrabia Tonypandy (ur. 29 stycznia 1909 w Port Talbot w Walii, zm. 22 września 1997 w Cardiff), brytyjski polityk, członek Partii Pracy, minister w drugim rządzie Harolda Wilsona, następnie speaker Izby Gmin.

  Był drugim synem Zachariaha Thomasa (górnika z Carmarthen) oraz Emmy Tilbury. George wychowywał się we wiosce Trealaw w południowej Walii. Wykształcenie odebrał w Trealaw Boys' School oraz w Tonypandy Higher Grade School. Następnie rozpoczął pracę nauczyciela w Fanshaw Crescent School w Dagenham w hrabstwie Essex. Później zaliczył 2-letni kurs nauczycielski w University College w Southampton. Potem był nauczycielem w Londynie i Cardiff.

  Karol, książę Walii (Charles, Prince of Wales), Karol Filip Artur Jerzy Mountbatten-Windsor (ang. Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor, ur. 14 listopada 1948 w Londynie) – syn Elżbiety II i księcia Filipa.Southampton – miasto portowe, położone na południu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire, w dystrykcie (unitary authority) Southampton. W 2001 roku miasto liczyła 234 224 mieszkańców.

  W 1945 r. został wybrany do Izby Gmin jako reprezentant okręgu Cardiff Central. Od 1950 r. reprezentował okręg wyborczy Cardiff West. W 1964 r. został podsekretarzem stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych. W latach 1966-1967 był ministrem stanu w ministerstwie ds. Walii. Następnie piastował analogiczne stanowisko w ministerstwie ds. Wspólnoty Narodów. W latach 1968-1970 był członkiem gabinetu jako minister ds. Walii. W 1969 r. nadzorował inwestyturę księcia Karola na księcia Walii.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).

  Od 1976 r. Thomas był speakerem Izby Gmin. Za jego urzędowania przeprowadzono pierwsze transmisje z obrad parlamentu. Thomas zrezygnował ze stanowiska w 1983 r. Otrzymał wówczas tytuł 1. wicehrabiego Tonypandy (jeden z ostatnich dziedzicznych tytułów parowskich kreowanych w Wielkiej Brytanii) i zasiadł w Izbie Lordów. Zmarł w 1997 r. Wraz z jego śmiercią wygasł tytuł wicehrabiego.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Izba Lordów (ang. House of Lords) – izba wyższa dwuizbowego parlamentu brytyjskiego, który oprócz tego składa się też z Izby Gmin i Suwerena (panującej rodziny królewskiej). Nie jest to ciało wybieralne, lecz jego skład i struktura jest uwarunkowana wielowiekową tradycją.

  Z powodu identycznego imienia i nazwiska Tonypandy otrzymał przydomek "Tommy Twice". Słynne stały się jego słowa Order! Order! ("Spokój! Spokój!"), wymawiane z walijskim akcentem podczas przewodniczenia obradom Izby Gmin.

  Linki zewnętrzne[]

 • Lord Tonypandy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Essex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne we wschodniej Anglii, w regionie East of England, położone na północny wschód od Londynu, nad Morzem Północnym, zaliczane do tzw. Home Counties. Nazwa hrabstwa pochodzi od istniejącego we wczesnym średniowieczu anglosaskiego Królestwa Esseksu.
  Okręg wyborczy Cardiff West powstał w 1950 r. i wysyła do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmuje zachodnią część miasta Cardiff.
  Okręg wyborczy Cardiff Central powstał w 1918 r. i wysyłał do brytyjskiej Izby Gmin jednego deputowanego. Okręg obejmował centralną część miasta Cardiff. Został zlikwidowany w 1950 r., ale przywrócono go ponownie w 1983 r.
  Carmarthen (wal. Caerfyrddin) - miasto w południowej Walii położone nad rzeką Tywi. Stolica hrabstwa Carmarthenshire. Ok. 15 000 mieszkańców.
  Secretary of State for the Home Department, popularnie zwany Home Office lub Home Secretary, brytyjski urząd ministerialny, odpowiednik polskiego MSW. Zajmuje się sprawami policji, bezpieczeństwa narodowego, imigracji, więziennictwa i obywatelstwa.
  Książę Walii (ang. Prince of Wales; wal. Tywysog Cymru) – oficjalny tytuł przyznawany najstarszemu żyjącemu synowi panującego w Wielkiej Brytanii władcy. Drugi syn otrzymuje tytuł księcia Yorku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.