• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Stuart Robertson

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Konstandinos Paspatis (ur. 5 czerwca 1878, zm. 14 marca 1903), grecki tenisista, uczestnik letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 w Atenach.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  George Stuart Robertson (ur. 25 maja 1872 w Londynie, zm. 29 stycznia 1967 tamże) – brytyjski lekkoatleta i tenisista, uczestnik letnich igrzysk olimpijskich w 1896 w Atenach.

  Robertson specjalizował się w rzucie młotem, jednak ta konkurencja nie znalazła się w programie pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. W rzucie dyskiem zajął czwarte miejsce z wynikiem 25,20 m. Jest to najgorszy rezultat w historii zanotowany na igrzyskach olimpijskich.

  W tenisowym turnieju singlowym przegrał w pierwszej rundzie z Konstandinosem Paspatisem z Grecji. Zajął ósme (ostatnie) miejsce wśród trzynastu zawodników wraz z pięcioma innymi graczami.

  Rzut dyskiem – jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych polegająca na wyrzuceniu siłą ramienia (jedną ręką) dysku, na jak największą odległość. Rzut odbywa się z koła o średnicy 2,5 m otoczonego siatką ochronną o wysokości 4 m i wylotem z przodu 6 m. Aby rzut był ważny dysk musi upaść w wycinku koła o kącie 40 stopni. Dysk ma wagę dwóch kilogramów dla mężczyzn i jednego kilograma dla kobiet.Rywalizacja w grze pojedynczej mężczyzn w tenisie ziemnym na I Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach trwała od 8 do 11 kwietnia. W turnieju startowało 13 zawodników z 6 krajów, w tym 7 Greków. Złoty medal zdobył Brytyjczyk John Pius Boland, srebrny Grek Dionisios Kasdaglis, a brązowe Węgier Momcsilló Tapavicza i Grek Konstandinos Paspatis.

  W turnieju deblowym występował w parze z Australijczykiem Teddym Flackiem. Otrzymali wolny los, który dał im awans do półfinałów i miejsce medalowe, zanim rozegrali swój pierwszy mecz. Ostatecznie zajęli miejsce trzecie, zdobywając brązowy medal po porażce z parą Dimitrios Kasdaglis i Dimitrios Petrokokinos.

  Dimitrios Petrokokinos (ur. 17 kwietnia 1878 w Ilford, zm. 10 lutego 1942 w Kapsztadzie) – tenisista grecki, uczestnik letnich igrzysk olimpijskich w 1896 w Atenach.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Przypisy

  1. Gavvandra Hodge: Olympian odes: I say, what rhymes with Discoboloi? (ang.). The Independent on Sunday (London, England).

  Bibliografia[]

 • George Stuart Robertson Biography and Olympic Results (ang.). Sports-Reference.com. [dostęp 21 września 2012].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie DatabaseOlympics.com
 • Rzut młotem – jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych, polegająca na rzucie kulą, do której przymocowana jest stalowa linka zakończona uchwytem. Zawodnik wykonuje rzut z koła o średnicy 2,135 m, otoczonego siatką ochronną. Kobiety rzucają młotem o wadze 4 kg (juniorki młodsze 3 kg), młodzicy (do 15 lat) - 5 kg, juniorzy młodsi (16-17 lat) - 5 kg, juniorzy starsi (18-19 lat) - 6 kg i seniorzy - 7,26 kg.Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rywalizacja w grze podwójnej mężczyzn w tenisie ziemnym na I Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Atenach trwała od 8 do 11 kwietnia. W turnieju startowało 10 zawodników – 5 debli z 4 krajów. Wszystkie medale zdobyły drużyny z zawodnikami różnych narodowości, a byli to kolejno: złoci medaliści John Pius Boland i Friedrich Traun, srebrni medaliści Dionisios Kasdaglis i Dimitrios Petrokokinos, brązowi medaliści Teddy Flack i George Stuart Robertson.
  Edwin Harold "Teddy" Flack (ur. 5 listopada 1873 w Londynie, zm. 10 stycznia 1935 w Berwick) – australijski lekkoatleta i tenisista, dwukrotny mistrz olimpijski.
  Dimitrios Emanuel „Demis” Kasdaglis, także Demetrios Casdagli (ur. 10 października 1872 w Salford, zm. 1931) – grecki tenisista, uczestnik letnich igrzysk olimpijskich w 1896 w Atenach.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.