• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • George Stetson

  Przeczytaj także...
  9 października jest 282. (w latach przestępnych 283.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 83 dni.Kondycjonalizm (ang. conditionalism), warunkowa nieśmiertelność – doktryna chrześcijańska zakładającą, że dusza ludzka jest ze swej natury śmiertelna, a nieśmiertelność będzie udzielona przez Boga jako dar dopiero podczas zmartwychwstania. Nieśmiertelność uważana jest zatem za warunkową. Pogląd ten odrzuca większość chrześcijan, przyjmując tradycyjną koncepcję nieśmiertelnej duszy. Zwolennikami kondycjonalizmu są niektóre wyznania protestanckie, takie jak adwentyści, chrześcijanie dnia sobotniego, niektórzy zielonoświątkowcy czy bracia polscy. Wśród pozostałych chrześcijan warunkowa nieśmiertelność jest uznawana przez badaczy Pisma Świętego, Świadków Jehowy oraz chrystadelfian.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  George Stetson (ur. 1814; zm. 9 października 1879 w Edinboro) – amerykański duchowny adwentystyczny. Z wykształcenia fizyk, pracował również jako nauczyciel.

  Pochodził z rodziny, która przybyła do Ameryki z Anglii w 1634 roku, czternaście lat po pierwszych purytańskich osadnikach przybyłych na pokładzie Mayflower. Zwolennik millenaryzmu i antytrynitaryzmu, wierzył w warunkową nieśmiertelność duszy, śmierć jako stan snu w oczekiwaniu na zmartwychwstanie oraz szansę na zbawienie na Sądzie Ostatecznym dla tych którzy nigdy nie usłyszeli Ewangelii. Współpracował z Henrym Grewem i Georgem Storrsem, a w późniejszym okresie z Jonasem Wendellem i Charlesem Taze Russellem. Wraz ze Storrsem redagował pismo „The Herald of Life and the Coming Kingdom” (Zwiastun Życia i Nadchodzącego Królestwa), które ukazywało się w latach 1862-1882. Pisał również artykuły do czasopisma „The World’s Crisis”.

  Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy (ang. The Watchtower Announcing Jehovah’s Kingdom) – czasopismo religijne wydawane od lipca 1879 roku przez Towarzystwo Strażnica, oficynę wydawniczą Świadków Jehowy. Jest wydawane jednocześnie w 254 językach. Rocznik „Strażnicy” zawiera 18 numerów w dwóch wydaniach: wydanie dwumiesięczne „do rozpowszechniania” (osiąga przeciętny nakład około 59 000 000 egzemplarzy co czyni je czasopismem o najwyższym nakładzie na świecie) i „Strażnica” (wydanie do studium), która ukazuje się jako miesięcznik o przeciętnym nakładzie około 15 252 000 egzemplarzy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy” jest jedynym, regularnie wydawanym w około 50 językach periodykiem.Sąd Ostateczny – w różnych religiach ujawnienie historycznych owoców ludzkiego postępowania na rzecz dobra lub zła następujące po paruzji. Po raz pierwszy idea sądu ostatecznego pojawiła się w religii staroegipskiej.

  Wspólnie z kaznodzieją adwentystycznym, Wendellem, w latach 70. XIX wieku działał w kilku kościołach na terenie Pensylwanii i Ohio. W 1872 roku przez 10 miesięcy był pastorem kościoła w Pittsburghu, następnie aż do śmierci służył w kościele w Edinboro w Pensylwanii. Podczas głoszenia w Pittsburghu poznał Charlesa Taze Russella, wywierając wpływ na jego poglądy. W pogrzebie Stetsona wzięło udział ponad tysiąc dwieście osób. Zgodnie z wolą zmarłego, mowę pogrzebową wygłosił Russell. Wspomnienie o Stetsonie ukazało się w listopadzie 1879 roku na łamach Strażnicy Syjońskiej.

  Pittsburgh – miasto w USA, w stanie Pensylwania, siedziba hrabstwa Allegheny. Miasto ma 327,9 tys. mieszkańców (2002), aglomeracja ma 2,359 mln mieszkańców (2000).Charles Taze Russell (ur. 16 lutego 1852 w Allegheny w Pensylwanii w USA, zm. 31 października 1916), w środowisku badackim znany jako Pastor Russell – amerykański kaznodzieja i reformator religijny, twórca ruchu Badaczy Pisma Świętego (zwanego też „ruchem badackim”).

  Przypisy

  1. Brat G. W. Stetson. (Reprint 46) (pol.). Watchtower, listopad 1879. [dostęp 2013-11-28].
  2. George Stetson. pastor-russell.pl. [dostęp 2013-11-28].
  3. Edmond C. Gruss: Jehovah's Witnesses: Their Claims, Doctrinal Changes, and Prophetic Speculation. What Does the Record Show?. Fairfax: Xulon Press, 2007, s. 28.
  4. Jehovah's Witnesses. Proclaimers Of God's Kingdom. Brooklyn: Watchtower Bible and Tract Society, 1993, s. 45.

  Bibliografia[]

 • George D. Chryssides: Historical Dictionary of Jehovah's Witnesses. Plymouth: Scarecrow Press, 2008.
 • George Stetson (1814–1879) (pol.). pastor-russell.pl. [dostęp 2013-10-22].
 • George Storrs (ur. 13 grudnia 1796 Lebanon w stanie New Hampshire, zm. 28 grudnia 1879 w Brooklynie) – adwentysta, były kaznodzieja Kościoła metodystyczno-episkopalnego, wydawca czasopisma The Bible Examiner, ukazującego się w Brooklynie w USA. Obrońca nauki o śmiertelności duszy oraz nauki, iż nieśmiertelność jest nagrodą dla wiernych chrześcijan.Henry S. Grew (ur. 1781 w Birmingham, Anglia; zm. 8 sierpnia 1862 w Filadelfii, USA) – chrześcijański nauczyciel i pisarz, który w swoich pismach odnosząc się do Biblii przedstawiał poglądy sprzeczne z wieloma naukami przyjętymi w głównych Kościołach chrześcijańskich jego czasów. Między innymi odrzucił Trójcę, nieśmiertelność duszy oraz piekło rozumiane jako miejsce wiecznej męki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Antytrynitaryzm (gr. anty + łac. trinitas – przeciw Trójcy) – nurt doktrynalny występujący w wielu różnych wyznaniach chrześcijańskich, nieuznający nauki o Trójcy Świętej, zapoczątkowany w I wieku n.e.
  Mayflower – mały, drewniany żaglowiec, trójmasztowy galeon handlowy, na którym pierwsi koloniści angielscy, tzw. pielgrzymi, w liczbie 102 osób, przybyli do Ameryki Północnej w 1620 roku.
  Milenaryzm (łac. mille „tysiąc”), także chiliazm (gr. chilioi „tysiąc”) – pogląd religijny głoszący bliskie nadejście tysiącletniego panowania Królestwa Bożego, oparta na Biblii wiara w Milenium, czyli Tysiąclecie, które ma być okresem zbawienia i szczęśliwości na Ziemi. Również określenie ruchów religijnych uznających to przekonanie.
  Adwentyzm (łac. adventus – "przyjście") – nurt wyznań chrześcijańskich obejmujący Kościoły protestanckie wywodzące się lub nawiązujące do amerykańskiego przebudzenia eschatologiczno-mesjanistycznego w łonie ewangelicznego chrześcijaństwa, któremu przewodził baptystyczny pastor William Miller. Cechą wyróżniającą doktrynę adwentystyczną spośród reszty protestantyzmu jest akcentowanie zbliżającego się powtórnego przyjścia Jezusa Chrystusa na Ziemię, które zakończy historię obecnego świata. Wyznawcy adwentyzmu to adwentyści.
  Jonas Wendell (ur. 25 grudnia 1815, zm. 14 sierpnia 1873) – gorliwy kaznodzieja adwentystyczny, nauczający w duchu nauk Williama Millera.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.